טראמפ ונתניהו ייפגשו בבית הלבן ב-15 בפברואר; רה"מ: אפעל לחידוש הסנקציות על איראן

ראש הממשלה התייחס הערב לניסוי שערכה איראן בטיל בליסטי ואמר כי יבקש מטראמפ להחריף את הסנקציות על טהראן. השניים צפויים לדון גם במלחמת האזרחים בסוריה, בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני ובסוגיית העברת השגרירות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייצא בעוד שבועיים לארה"ב כדי להיפגש בפעם הראשונה עם נשיא ארה"ב החדש דונלד טראמפ. דובר הבית הלבן שון ספייסר הודיע כי הפגישה תתקיים ב-15 בפברואר ותעסוק בהידוק שיתוף הפעולה האסטרטגי והמודיעיני בין המדינות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב כי הוא יבקש מטראמפ בפגישתם להחריף את הסנקציות נגד איראן, במיוחד בכל הנוגע לתכנית הטילים הבליסטיים שלה.

נתניהו פרסם הערב הודעה שבה הביע הערכה לנשיא טראמפ על ההזמנה ששיגר לו לפגישה בבית הלבן. "בכוונתי לדון עם הנשיא טראמפ על שיתוף הפעולה ביננו בנושאים החיוניים לביטחון ולרווחת שתי המדינות", אמר.

נתניהו צפוי לשוב לישראל ב-17 בפברואר, ויומיים לאחר מכן להמריא לביקור באוסטרליה שיימשך מה-19 לפברואר ועד ה-24 בפברואר. בכירים אוסטרלים חששו כי מועד הפגישה בין נתניהו לטראמפ יביא לביטול ביקורו של ראש ממשלת ישראל, והבהירו ללשכת ראש הממשלה בירושלים כי בעבר כבר ביטלו נתניהו והנשיא ראובן ריבלין ברגע האחרון ביקורים באוסטרליה. לדבריהם, ביטול נוסף ייתפס כעלבון ויביא לפגיעה ביחסים. כתוצאה מכך החליטה לשכת ראש הממשלה לא לבטל את הנסיעה אלא לקצר אותה ולוותר על הביקור בסינגפור בדרך לאוסטרליה.

נתניהו מעוניין לנצל את הפגישה עם טראמפ לתיאום מדיניות בשלל נושאים ובראשם האיום האיראני. כמו כן צפויים השניים לדון במלחמת האזרחים בסוריה ובתהליך השלום הישראלי-פלסטיני. דובר הבית הלבן אמר הערב כי כי טראמפ מייחס חשיבות רבה לפגישה ולברית עם ישראל. "מערכת היחסים שלנו עם הדמוקרטיה היחידה המזרח התיכון הינה קריטית לביטחון שתי המדינות שלנו", אמר ספייסר.

נתניהו פרסם מוקדם יותר היום סרטון בדף הפייסבוק שלו בו האשים את איראן כי ערכה ניסוי בטיל בליסטי בניגוד להחלטות האו"ם, ואמר כי יעלה את הנושא בפגישתו עם טראמפ. נתניהו התייחס לדיווח בנושא ברשת "פוקס ניוז" לפיו האיראנים ביצעו ניסוי בטיל לטווח בינוני, אולם זה נכשל והטיל התפוצץ באוויר.

"בסוף השבוע איראן שוב שיגרה טיל בליסטי. זו הפרה בוטה של החלטת מועצת הביטחון", אמר נתניהו בסרטון. "בקרוב אפגש עם הנשיא טראמפ בוושינגטון ובין השאר אני מתכוון לעלות בפניו את הצורך בחידוש הסנקציות נגד איראן - סנקציות נגד הטילים הבליסטיים וסנקציות נוספות נגד הטרור וגם טיפול בכל ההסכם הכושל הזה של הגרעין. אני יודע שההסכם הזה מטריד לא רק את ישראל ולא רק את ארה״ב אלא גם מדינות רבות באיזור ואנחנו נקדם את זה כי אסור שהתוקפנות של איראן תישאר ללא מענה".  

נושא נוסף שצפוי לעלות בפגישתם של טראמפ ונתניהו הינו העברת שגרירות ארה"ב מתל-אביב לירושלים. מחר (שלישי) צפוי טראמפ להיפגש בבית הלבן עם עבדאללה השני מלך ירדן ולדון עמו בנושא. לשכת המלך הודיעה כי האחרון צפוי להדגיש בפני טראמפ בפגישתם את הצורך להימנע מצעדים שעלולים לפגוע במעמד המשפטי או ההיסטורי של ירושלים וכן את הצורך להתקדם בתהליך השלום כיוון שיש לכך השפעה ישירה על היציבות באזור. המלך הירדני נפגש היום עם סגן הנשיא מייק פנס. מהבית הלבן נמסר כי השניים דנו "בעמדותיו של המלך לגבי שינויים פוטנציאלים שקשורים לשגרירות ארה"ב בישראל וכן בשאלה מהי הדרך הטובה ביותר להתקדם בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים".

הנשיא טראמפ אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה הנוצרי CBN ששודר היום (ב') כי הוא יקבל החלטה לגבי העברת השגרירות האמריקאית לירושלים "בעתיד הלא רחוק". טראמפ ציין כי לסוגיית ירושלים יש שני צדדים ולכן, על אף שהוא לא אוהב לעשות זאת, הוא צריך ללמוד את הנושא לעומק.

"אני בוחן את הנושא הזה", אמר טראמפ. "אנחנו לומדים את זה בצורה ממושכת ומעמיקה כיוון שזו החלטה גדולה. כל אחד מהנשיאים האחרונים נכנס לתפקיד והתכוון לעשות זאת אבל אז החליט שהוא לא רוצה להתערב. זו החלטה גדולה...תמיד אהבתי את הרעיון של לעשות זאת (להעביר את השגרירות, ב"ר) ותהיה לי החלטה בעתיד הלא יותר מדי רחוק".

המראיין התעקש עם טראמפ על השאלה ואמר לו שמדובר בסוגיה שחשובה מאוד לבוחרים האוונגליסטים בארה"ב. "יש סיכוי שנעשה זאת (נעביר את השגרירות, ב"ר)", השיב טראמפ. "אנחנו מבצעים בדיקות מפורטות של זה...אני שונא לעשות את זה, כיוון שאני בדרך כלל לא אדם של בדיקות, בדרך כל אני עושה מה שנכון לעשות. אבל לסוגיה הזו יש שני צדדים. זו לא סוגיה קלה ואני אקבל החלטה בעתיד הלא יותר מדי רחוק".

הראיון עם טראמפ הוקלט ביום שבת, אך שודר רק בלילה שבין יום ראשון ליום שני. מדובר בהתבטאות המפורטת ביותר של טראמפ בנושא האפשרות להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים מאז ניצחונו בבחירות וכניסתו לבית הלבן. ביום שישי בראיון לרשת "פוקס" התחמק טראמפ מתשובה בנושא ואמר כי "מוקדם מדי" לדבר על העברת שגרירות ארה"ב בישראל מתל אביב לירושלים. טראמפ הוסיף כי הוא "לא מעוניין לדבר על הנושא" בעת הנוכחית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ