במקרה של מתקפה כימית |

צה"ל ינחה את התושבים בגבול הצפון להסתגר בחדרים אטומים, ולא לחבוש מסכות מגן

ההערכה במערכת הביטחון היא כי על אף פירוק הנשק הכימי מצבא סוריה, ייתכן שייעשה שימוש בחומרים דוגמת כלור בגבול הצפוני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אימון של חיילי יחידת יהל"ם המאומנים בזיהוי שימוש בחומרים כימיים וביולוגים, ב-2014

בפיקוד העורף של צה"ל מתכוונים להנחות את האזרחים בגבול הצפון כי במקרה של מתקפה כימית עליהם להסתגר בחדרים אטומים, אך אין חובה לחבוש מסכות מגן. ההחלטה התקבלה לאחרונה, לאחר שצה"ל בחן את ההשפעות האפשריות לשימוש בחומרים כימיים שאינם נחשבים לנשק כימי קלאסי על-פי האמנה הבין-לאומית בנושא, CWC (Chemical Weapons Convention), דוגמת כלור. 

בצה"ל העריכו בעבר כי על אף פירוק הנשק הכימי מצבא סוריה, יתכן שייעשה שימוש בחומרים כימיים בקו הגבול הצפוני של ישראל. על כן, הוחלט בפיקוד העורף להקים מרכזי חלוקת מסכות לתושבי גבול הצפון. כחלק מההיערכות הותאם גם התרחיש הצבאי לאפשרות של שימוש בחומרים כימיים כנגד ישראל: לא נשק כימי קלאסי, כמו גז חרדל וסארין, אלא שימוש בחומרים "עוקפי אמנת הנשק הכימי" ובעיקר כלור, שעלול להיות מופעל בקו הגבול או כלפי יחידות צבאיות בעת פעילותן.

ב-2014 החליט הקבינט המדיני ביטחוני להפסיק את חלוקת ערכות המגן לאזרחים בשל פירוק הנשק הכימי הסורי. מאז, מערכת הביטחון משמרת את פסי הייצור באופן מצומצם ביותר, ומיוצרות ערכות מגן המיועדות לכוחות חילוץ והצלה בלבד. לפי נתוני צה"ל, עד שנת 2022, ל-65% מאזרחי ישראל יוותרו מסכות תקינות. ב-2023 יתווספו אלפי ישראלים למעגל האזרחים שנותרו ללא ערכות מגן, משום שכדי לשמור על תקינות הערכות יש להחליפן מדי 25 שנה.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ