צה"ל לתושבי עמונה: התפנו מהמאחז בתוך יומיים

במאחז נתלה הבוקר צו צבאי בו נדרשים התושבים לעזוב את המקום בתוך 48 שעות, שלאחריהן לא יורשו לשוב לעמונה. עם זאת, הם יכולים לערער עליו. היום דן בג"ץ בעתירה שהוגשה נגד המתווה

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת תושבי עמונה מול הכנסת, אתמול
הפגנת תושבי עמונה מול הכנסתצילום: THOMAS COEX/אי־אף־פי

צה"ל הורה היום (שלישי) לתושבי המאחז עמונה להתפנות בתוך 48 שעות מהאזור. בצווים שנתלו במאחז הוכרז השטח כ"מתוחם", ונקבע כי "לאחר 48 שעות מפרסום צו זה, לא ייכנס אדם לתחום ההכרזה ולא ישהה בו". תושבים מהאזור דיווחו בשעות הצהריים כי כוחות הביטחון החלו לחסום את דרכי הגישה לעמונה.

הצו דורש מהתושבים להוציא את רכושם משטח המאחז עד מחר, ומכריז כי הוא נחתם ב-30 בינואר - ועל כן נכנס לתוקף בסוף היום. התושבים עם זאת טוענים כי הצו חולק להם רק היום. בנוסף, הצו מאפשר לתושבים "להגיש השגה בכתב בפני מפקד כוחות צה"ל באזור יהודה והשומרון בתוך 48 שעות מיום הפרסום".

מדובר צה"ל נמסר כי הצבא נערך לפינוי בהתאם להנחיית הדרג המדיני, וכי כחלק מההיערכות פורסם "צו לתיחום מבנים בלתי מורשים. הצו נועד על מנת לאפשר פינוי של תשתיות ורכיבים נוספים בשטח המאחז לגביהם לא הוצאו צווי הריסה".

בבג"ץ נערך היום דיון מכריע בעתירה שהגישו פלסטינים מהאזור נגד מתווה עמונה באמצעות ארגון "יש דין". העתירה התמקדה בהליך פירוק השיתוף הנגזר מן המתווה, במסגרתו מקווה המדינה לפצל חלקות סמוכות לעמונה לכמה חלקות קטנות יותר - כך שחלק מהן יהיה בבעלות פרטית של פלסטינים המצויים באזור, וחלקן האחר שנמצא בבעלות פלסטינים שאינם באזור ישמש את מתנחלי עמונה למגורים. 

הצו שנתלה בעמונהצילום: מרדכי יורבצקי

השופט סלים ג'ובראן, העומד בראש הרכב השופטים שדן בעתירה, אמר כי המדינה, האחראית על אדמות הנפקדים, לא לקחה בחשבון את רצונותיהם של הפלסטינים בעלי הקרקעות. "מה פירוש המלה נאמן?", שאל השופט ג'ובראן את נציג המדינה בדיון, "האם הוא לא צריך להיות נאמן לכל אותם בעלים שקיימים ולא נמצאים באזור, ולדאוג לזכויותיהם?". ג'ובראן הוסיף כי "אם כך הדבר, מצד אחד הוא באמת מנסה למצוא פתרון למתיישבי עמונה, דבר שלדעתנו הוא חשוב, אבל לא נראה שהוא הביא בחשבון את רצונותיהם של הבעלים, אלה שנמצאים ואלה שלא נמצאים באזור". 

אתמול הוגשה תגובת המדינה לעתירה הזו, ובה נטען כי המתווה הינו ״זמני״, אף שהדבר מנוגד להבטחות שניתנו לתושבים, וכי הוא חיוני מבחינה ביטחונית.

בשבוע שעבר הוציא בג"ץ צו ארעי המקפיא את מתווה עמונה בשל עתירת פלסטינים מהאזור, שטענו כי יש להם בעלות או זיקה למספר חלקות סמוך למאחז. ההערכה היא כי אם בג"ץ יקבל את המתווה צפוי פינוי המאחז להתבצע כבר בימים הקרובים. המועד האחרון שקבע בג"ץ לפינוי המאחז הוא ה-8 בפברואר.

צה"ל הורה לאחרונה לכמה גדודים להיערך לקראת חידוש ההכנות לפינוי עמונה. מדובר בגדודים שאמורים היו להשתתף בפינוי עוד קודם, ולכן הוחלט להוציאם מהתעסוקה המבצעית ולהעבירם לשטחי הגדה במסגרת פקודת "גן נעול 2".

כוחות צה"ל יהיו אחראים על פיזור עימותים עם פלסטינים באזור, אם יתרחשו, וכן יסייעו בטיפול בצירי הגישה לאזור. כחלק מהיערכות צה"ל לקראת הפינוי עברו היחידות הצבאיות נוהל קרב שלם, שכלל גם פרק של היערכות מנטלית באמצעות מפגשים עם שחקנים בתיאטרון צה"ל. עם זאת, בצה"ל הדגישו בעבר כי המשטרה אחראית לפינוי עצמו ולהתמודדות עם תושבי המקום. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ