ריבלין לנשיא מקסיקו: מצר על כל פגיעה שנגרמה בעקבות ציוץ נתניהו

נשיא המדינה שוחח עם עמיתו המקסיקאי עקב המשבר שנוצר בין המדינות, ואמר כי לא היתה "כוונה להשוות בין מצב ישראל למקסיקו". פיינה נייטו הודה לו, אך אמר: "הפרשנות שניתנה היתה בלתי נמנעת"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא ריבלין (מימין) וראש הממשלה נתניהו בטקס האזכרה ליצחק רבין
הנשיא ריבלין (מימין) וראש הממשלה נתניהו בטקס האזכרה ליצחק רביןצילום: אוליבייה פיטוסי

נשיא המדינה ראובן ריבלין שוחח הערב (שלישי) עם נשיא מקסיקו אנריקה פיינה נייטו, על רקע המשבר שנוצר בין המדינות בעקבות ציוץ שפרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין החומה שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ רוצה להקים בגבול בין המדינות.

ריבלין אמר לעמיתו המקסיקאי כי המשבר שנוצר נבע מאי-הבנה, הביע צער על כל פגיעה שהיתה ברגשות העם במקסיקו ואמר שהוא מקווה כי ניתן יהיה לסיים את המתיחות ולהחזיר את היחסים למסלולם.

"המצב הביטחוני בישראל ובאזור המזרח התיכון, הביא אותנו להחלטה החשובה לבנות גדר בגבולנו. אין לנו כל כוונה להשוות בין מצבה הביטחוני של מדינת ישראל והצרכים הנגזרים ממנו אל מצבה של אף אחת מידידותינו בעולם", אמר ריבלין לנשיא מקסיקו.

"אני בטוח שאף אחד לא התכוון להשוות בין מצבה של ישראל למצבה של מקסיקו וכי מדובר רק באי-הבנה. הקשרים בנינו כה חשובים והדוקים ועלינו להשאיר מאחור כל אי-הבנה שהיתה. אני מצר על כל פגיעה שנגרמה כתוצאה מאי-הבנה זו אבל חשוב שנזכור שמדובר באי-הבנה בלבד ואני בטוח שנוכל לשים את העניין מאחורינו".

מבית הנשיא נמסר כי ריבלין התייחס בשיחה  לקשר ההדוק של מדינת ישראל עם הקהילה היהודית במקסיקו ואמר כי "קהילה מפוארת זו ממלאת תפקיד חשוב בפיתוח החברה והכלכלה המקסיקנית ומשמשת כגשר בין שתי המדינות".

נשיא מקסיקו פיינה-נייטו הודה לריבלין על מאמציו לסיים את המשבר: ״אני רוצה לשוב ולהבהיר שמקסיקו תמיד היתה ותמיד תרצה בקשרים קרובים עם מדינת ישראל. מקסיקו נכונה לחלוטין להמשיך ולפעול בקשרים הדוקים עם מדינת ישראל אשר לצערי נפגעו בשל ציוץ זה", אמר הנשיא המקסיקני. "אנחנו מודעים לחלוטין להסבר שניתן לציוץ זה אבל הפרשנות שניתנה לדברים היתה בלתי נמנעת. תגובות רבות התעוררו בעקבות הציוץ במקסיקו ואני בטוח שאתה מודע אליהן. בקשתנו להבהרת הדברים באופן פומבי היא בלתי נמנעת".

משרד החוץ של מקסיקו פרסם הערב הודעה לפיה בשיחת הטלפון עם נשיא מקסיקו התנצל הנשיא ריבלין על כך שמקסיקו נפגעה מהציוץ של נתניהו. בכיר במשרד החוץ ציין כי העובדה שממשלת מקסיקו רואה בדבריו של ריבלין התנצלות מהווה איתות על רצונה לסיים את המשבר.‎‎

מבית הנשיא נמסר כי פיינה-נייטו הדגיש שמקסיקו מעוניינת להמשיך ולשמור על הקשר החזק בין המדינות. "אני אכן מקוה ששיחה זו וההבהרות שניתנו בה יסייעו לנו להמשיך ביחסים החשובים בין עמינו ואני אדאג להעביר את מסריך אל העם", אמר נשיא מקסיקו לריבלין. 

מוקדם יותר היום אמר נתניהו כי הציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו היה אי-הבנה. אתמול נפגש שגריר ישראל במקסיקו יונתן פלד עם סגן שר החוץ במדינה לאחר ששר החוץ של מקסיקו, לואיס וידאגריי, אמר כי דבריו של נתניהו "בלתי  נתפסים" והרגישו "כמו אקט תוקפני" מצד ישראל. 

אמש אמר נתניהו  כי התקשורת אחראית למשבר ביחסים עם מקסיקו, "פרשנים עשו תלי-תלים בתקשורת", אמר. בציוץ שפרסם כתב: "הנשיא  טראמפ צודק, אני בניתי חומה בגבול הדרומי של ישראל והיא עצרה את כל ההגירה הבלתי חוקית. זו היתה הצלחה גדולה. זה רעיון מעולה".‎

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ