כוחות הביטחון לתושבי עמונה: התפנו מיד או שיחל פינוי בכפייה

כוחות משטרה החלו להתקדם לכיוון המאחז ■ מאות צעירים מתבצרים במאחז ועשרות מבעירים צמיגים ■ תושבי עמונה ביקשו מהמתבצרים להימנע מאלימות, אך "לוודא שהפינוי יהיה קשה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צעירים ליד צמיג בוער ואוסף אבנים, הבוקר בעמונה

צה"ל דרש הבוקר (רביעי) מתושבי עמונה להתפנות באופן מיידי מהמאחז והודיע להם שאם לא יעשו כן, יחל פינוי בכפייה. מאות צעירים מתבצרים במאחז ועשרות מבעירים צמיגים. כוחות הביטחון פרוסים מסביב למאחז ומאתמול הכניסות אליו נחסמו.

אמש הציב צה"ל שמונה גדודים באזור לקראת הפינוי, לאחר שאתמול קרא לתושבים להתפנות מבתיהם בתוך יומיים. תושבי עמונה ביקשו מהמתבצרים להימנע מאלימות כלפי כוחות הביטחון, אך "לוודא שהפינוי יהיה קשה, קשה".

על אף חסימת הכניסות למאחז, צעירים שאינם תושבי עמונה הצליחו לטפס על צלע ההר ולהיכנס אליו. עשרות מהם הבעירו הבוקר צמיגים בכניסה למאחז, כמה עשרות מטרים מהמחסום המשטרתי. הבוקר באו למאחז השר אורי אריאל וחברי הכנסת אורן חזן (ליכוד), שולי מועלם ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי). ח"כ סמוטריץ' השווה בשיחה עם עיתונאים את הפינוי לאונס והאשים ב"אונס" את הרשות השופטת. "כשאונסים אשה זה כואב, ומה שעושים פה זה אונס ברוטלי", אמר סמוטריץ' והוסיף: "הרשות השופטת אונסת אותנו, את הממשלה ואת נבחרי הציבור".

הגדודים שהוצבו סביב עמונה עברו סדנאות וקיבלו הנחיות לקראת הפינוי כמו לפני מבצע צבאי. פקודת הפינוי כונתה "גן נעול 2". בעוד שכוחות הצבא אמורים להתמודד עם הפגנות בעת הפינוי או חסימות כבישים באזור, כוחות משמר הגבול והמשטרה הם אלה שיפנו את משפחות המתנחלים והציוד מהמאחז.

צעירים מבעירים צמיגים, הבוקר בעמונהצילום: אוליבייה פיטוסי
היערכות לקראת הפינוי בעמונה, הלילהצילום: אוליבייה פיטוסי

בבג"ץ נערך אתמול דיון מכריע בעתירה שהגישו פלסטינים מהאזור באמצעות ארגון "יש דין" נגד מתווה הפשרה בעמונה, שלפיו תושבי המאחז אמורים לעבור לחלקות הסמוכות למיקומו הנוכחי. העתירה התמקדה בכוונת המדינה לפצל את הקרקעות לכמה חלקות קטנות יותר - כך שחלק מהן יהיה בבעלות פרטית של פלסטינים המצויים באזור, וחלקן האחר שנמצא בבעלות פלסטינים שאינם באזור ישמש את מתנחלי עמונה למגורים. 

השופט סלים ג'ובראן, העומד בראש הרכב השופטים שדן בעתירה, אמר כי המדינה, שאחראית על אדמות הנפקדים, לא לקחה בחשבון את רצונותיהם של הפלסטינים בעלי הקרקעות. "מה פירוש המלה נאמן?", שאל השופט ג'ובראן את נציג המדינה בדיון, "האם הוא לא צריך להיות נאמן לכל אותם בעלים שקיימים ולא נמצאים באזור, ולדאוג לזכויותיהם?". כעת מחכים הצדדים למתן פסק הדין.

אתמול הורה צה"ל לתושבי המאחז עמונה להתפנות בתוך 48 שעות מהאזור. בצווים שנתלו במאחז הוכרז השטח כ"מתוחם", ונקבע כי "לאחר 48 שעות מפרסום צו זה, לא ייכנס אדם לתחום ההכרזה ולא ישהה בו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ