ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה היום (רביעי) כי החלטת ממשלת ישראל לאשר בנייה ותכנון של 6,000 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות במזרח ירושלים ובגדה המערבית, חלקן בעומק השטח, מסכנת את פתרון שתי המדינות ומאיימת להפוך אותו לבלתי אפשרי.

"ההחלטה מסמנת מגמה מדאיגה מאוד", אמרה מוגריני בהודעה שפרסמה. "הדבר מהווה אתגר לסיכוי המעשי ליישם את פתרון שתי המדינות, שנמצא תחת סיכון הולך וגובר להפוך לבלתי אפשרי. האיחוד האירופי מתנגד בצורה חריפה למדיניות הזו ומצר על כך שישראל ממשיכה לבצע זאת חרף הדאגה הבינלאומית המתמשכת, שאותה העלינו באופן בלתי פוסק בכל הרמות". 

בנייה בהתנחלות גבעת זאב, בחודש שעברצילום: BAZ RATNER/רויטרס/ בז

מוקדם יותר גינה צרפת גינתה היום (רביעי) את הודעת שר הביטחון אביגדור ליברמן אמש על בניית יותר מ-3,000 יחידות דיור חדשות בגדה. לפי הודעת דובר משרד החוץ הצרפתי,  "צרפת מגנה בחריפות החלטה זו ומזכירה שוב שההתנחלויות מנוגדות לחוק הבינלאומי, ובייחוד להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם 2334, ומעמידות בסיכון חמור את סיכויו של שלום צודק ובר קיימא".

עוד מסר דובר משרד החוץ הצרפתי: "הרשויות הישראליות הודיעו אתמול על אישור בניית 3,000 יחידות דיור נוספות בהתנחלויות הישראליות בגדה המערבית. בתוך שבוע הודיעו על כ-6,000 יחידות דיור, פי שניים מהתוכניות שאושרו בכל שנת 2016".

לפי הודעת לשכתו של ליברמן, כ-2,000 מהדירות הן יחידות המוכנות לשיווק מיידי והשאר נמצאות בשלבים שונים. רשימת ההתנחלויות שבהן ייבנו יחידות הדיור כוללת בין השאר את אלפי מנשה, אורנית, נופים, בית אריה, אפרת, נוקדים, גבעת זאב, שבי שומרון, קרני שומרון, שילה, מצודות יהודה, כפר אלדד וביתר עילית.

"אנו נמצאים בתקופה חדשה שבה החיים ביהודה ושומרון חוזרים למסלול נורמלי ותקין וניתן מענה הולם לצרכי החיים באזור", אמר אתמול ליברמן.

בשבוע שעבר אישרו ראש הממשלה בנימין נתניהו וליברמן בנייה של כ-2,500 יחידות דיור בהתנחלויות בגדה המערבית. מלשכת שר הביטחון נמסר אז כי ההחלטה נועדה לאפשר מענה לצורכי דיור והמשך שגרת החיים. נתניהו אמר לאחר ההודעה כי "אנחנו בונים - ונמשיך לבנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ