פינוי עמונה הושלם בעימותים קשים בין שוטרים למתבצרים

60 שוטרים ו-18 אזרחים נפצעו בפינוי המאחז הבלתי חוקי, שנמשך יומיים. 13 מהצעירים שהתבצרו במקום נעצרו. מפקד מחוז ש"י: יש תיעוד של המתפרעים, נמצה את הדין עם מי שצריך בבית המשפט

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינוי בית הכנסת בעמונה
יותם ברגר

כוחות הביטחון סיימו אתמול בבוקר את פינוי במאחז הבלתי חוקי עמונה. מהמשטרה נמסר כי אתמול נפצעו 36 שוטרים במהלך הפינוי ובסך הכל, בשני ימי הפינוי, נפצעו 60 שוטרים בעימותים עם מתבצרים שהשליכו עליהם אבנים ובקבוקי זכוכית וריססו אותם בגז מדמיע. 18 אזרחים נפגעו בעימותים ו–13 מהמפגינים נעצרו בחשד לתקיפת שוטר, הפרת הסדר הציבורי והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו.

אתמול בבוקר פונו בית המגורים האחרון במאחז, בקלות יחסית, ובית הכנסת, שבו התבצרו עשרות צעירים שסירבו להתפנות מהמקום בהסכמה. לאורך הלילה ניסתה המשטרה לשדל את המתבצרים להתפנות ללא אלימות. נשלחו אליהם מתווכים, גם מבין תושבי עמונה, שדיברו על לבם וניסו לשכנעם להתפנות במתווה דומה לזה שנראה בבתי המאחז: השוטרים יגררו אותם החוצה — אבל בלי שתופעל כלפיהם אלימות.

לאחר כמה שעות, כשהתברר לכוחות במקום כי המתבצרים אינם מתכוונים לשתף פעולה, החלו השוטרים לפרק את ביצורי הסלעים והמוטות שבהם חסמו את הכניסות לבית הכנסת ובמשך כשעתיים של מאבק גררו ממנו את המתבצרים בזה אחר זה.

פינוי בית הכנסת נראה אחרת לגמרי מפינוי שאר המאחז. האלימות שהופעלה נגד השוטרים בתוך המתחם היתה גדולה בהרבה. בין היתר רוססו השוטרים בגז מדמיע, נשפך עליהם צבע והושלכו עליהם מוטות וחפצים נוספים. המשטרה דיווחה על 17 שוטרים פצועים קל בעימות בבית הכנסת. בבית החולים הדסה הר הצופים העניקו טיפול רפואי לארבעה שוטרי מג"ב, בהם שניים עם חבלות ראש, אחד עם כוויה מחומר צורב ואחד שכתפו נפרקה.

דקות אחרי תחילת פינוי מתחם בית הכנסת, החלו שוטרי תגבורת לזרום אליו. אלה, לראשונה בפינוי המאחז, הגיעו חבושים בקסדות שהגנו עליהם מהחפצים והמוטות שהשליכו המתבצרים. בזה אחר זה נשלפו מבית הכנסת עשרות המתבצרים בו, כולם גברים צעירים, חלק ניכר מהם בגיל בית ספר. כל אחד מהם הוקף בארבעה שוטרים שאחזו בכל אחת מגפיו, וגררו אותם ביחד. תוך כדי הפינוי קראו המתבצרים קריאות גנאי לשוטרים, בין היתר "איזו מין משטרה יהודית זו?".

שעתיים לאחר מכן, כשאחרון המתבצרים פונה, נראה בית הכנסת של עמונה כזירת קרב. רצפתו היתה מכוסה בשכבה עבה של בוץ, אשפה, מוטות וחפצים נוספים. השלשלאות והמנעולים שבאמצעותם קשרו את עצמם המתבצרים לרהיטים, במטרה להקשות על פינויים, היו פזורים — מנוסרים — על הרצפה.

צלב קרס וכתובות נאצה שרוססו על קיר בית הכנסת על ידי המתבצרים בו, אתמול בעמונהצילום: אילן אסייג

במהלך פינוי בית הכנסת עצמו לא היו עצורים— אף שהמשטרה דיווחה שנערים ספורים נעצרו לאחר ששברו את חלונות של אחד האוטובוסים שפינו אותם מעמונה. מפקד מחוז שומרון ויהודה של המשטרה, ניצב משה ברקת, הבטיח — וגם זאת, רק אחרי שנשאל כמה פעמים על ידי עיתונאים — כי "אנחנו נמצה את הדין ונבוא בחשבון עם מי שצריך בבית המשפט". ברקת הדגיש כי בידי המשטרה יש תיעוד של כל האירוע, וכי כמה עצורים כבר נמצאים בחקירה. לשאלה האם גם אוכלוסיות אחרות יזכו ליחס עדין כל כך מהמשטרה במהלך פינוי הוא נמנע מלהתייחס. "אני יודע על הגזרה שלי", אמר. כשנשאל לגבי פינוי אפשרי של סוסיא הפלסטינית, כפר בדואי שעשוי להיות מפונה בדרום הר חברון, סירב ניצב ברקת להשיב.

על קיר המסדרון המוביל לבית הכנסת נכתבו כתובות נאצה קשות. "מוות לציונים", היתה אחת מהן, ואחרת כינתה את המשטרה "משטרת ישמעאל", בצירוף צלב קרס. כתובת נוספת איימה על ה"ציונאצים" ב"גיהנום" אם לא יסרבו פקודה. מי שכתבו את הכתובות האלה לא מייצגים אפילו את רוב מי שהתבצרו בתוך בית הכנסת, אבל הם היו שם בפנים. אחרי שפונו המתבצרים, נשאר במתחם, ליד ארון הקודש, רבה של עמונה, יאיר פרנק. הוא ביקש להתפלל תפילה אחרונה ואז יצא מהמתחם, מבלי ששוטרים גררו אותו, בהליכה לאחור. הוא בילה פרק זמן לא קצר עם המתבצרים בתוך בית הכנסת. נוכחותו לא מנעה את האלימות כלפי המשטרה.

"איך ישראל הורסת בית כנסת, מקום של השראת שכינה? כל העם היהודי צריך לבכות ביום הזה", אמר לפני שעזב את המתחם. פרנק התעלם משאלות בנוגע למה עשה כדי להרגיע את הרוחות בבית הכנסת ולמנוע את האלימות של המתבצרים. "לצערי בית המשפט לא מייצג את עם ישראל. בית המשפט נוקט מדיניות שהיא אג׳נדה חריפה. יש כאן נערים שרוצים למחות", אמר.

מתנחלי עמונה פונו מהמאחז למדרשת עפרה, בהתנחלות הסמוכה, הממוקמת כמה מאות מטרים מההר שממנו פונו. במקביל הכשירה עבורם המועצה האזורית מטה בנימין שלושה אתרי קרוואנים, בהם אחד חוקי, בפאתי עפרה. בתוך זמן קצר, אומרים במועצה, יוכלו לעבור לשם. הפינוי כולו לא הסתיים בפינוי בית הכנסת. המדינה עוד צריכה לפנות את החפצים מהקרוואנים, ורק לאחר מכן יגיעו דחפורי משרד הביטחון, שיהרסו את עשרות המבנים היבילים של המאחז. אז יושלם רשמית פינוי עמונה.

בשבוע הבא צפוי פינוי נוסף, אם כי מסוג אחר לחלוטין. בג"ץ פסק כי תשעה בתי אבן בעפרה ייהרסו לא יאוחר מ–8 בפברואר. בג"ץ אמור עוד להכריע בעניין בקשת התושבים לדחות את הפינוי, אך לנוכח תגובת המדינה, שהודיעה כי היא מתנגדת לדחייה בפינוי ארבעה מהמבנים, נראה כי הריסה תהיה בשבוע הבא. זו הריסה מסוג אחר — אלה בתי אבן, אך יושביהם הם אנשים שונים ממפוני עמונה. הם לא קראו לציבור לבוא, אך הודיעו שיקיימו הפגנה מחרתיים נגד הפינוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ