חמאס דחה הצעה להחליף את אחד הישראלים בעזה בפעיל הארגון הלוקה בנפשו

לפי הפרסום בקול ישראל, הארגון סירב לבצע עסקה "קטנה" של חילופי האסיר הסובל מבעיות נפשיות באברה מנגיסטו או בהישאם א-סייד, והציע לערב את מצרים כמתווכת בסוגיה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

חמאס דחה הצעה ישראלית להחליף את אחד מהישראלים הנעדרים בעזה - אברה מנגיסטו והישאם א-סייד - בפעיל הארגון העצור בישראל וסובל מבעיות נפשיות, כך פורסם הבוקר (ראשון) בקול ישראל. 

לפי מקור בחמאס, הארגון הודיע לגורם המתווך כי הוא מתנגד לעסקה "קטנה" של חילוף אדם אחד באחר ודרש "עסקה שלמה או לא כלום". כמו כן, לפי הפרסום, הארגון הציע לערב את מצרים כמתווכת בסוגיה.

האזרחים הנעדרים בעזה וגופות החיילים המוחזקות שם

בשבוע שעבר דיווח עמוס הראל ב"הארץ" כי ישראל מחזיקה בחודשיים האחרונים בפעיל, בילאל רזאינה, שהוא גם אחיו של בכיר באחד ממנגנוני הביטחון של חמאס ברצועה. עד היום נמנע חמאס מכל דיון בעסקת חילופים בהקשר הומניטארי, שבה יוחזרו האזרחים ועמם גופות שני חיילים שמחזיק הארגון, סגן הדר גולדין וסמל־ראשון אורון שאול, שנהרגו בקיץ 2014 במבצע צוק איתן. לגבי צעיר ישראלי נוסף שחצה את הגבול לרצועה, ג'ומעה אבו גנימה, לא ברור אם הוא מוחזק על ידי חמאס.

רזאינה, בן 24, סובל לדברי משפחתו מבעיות נפשיות. הוא נעצר ב–27 בנובמבר אשתקד בעת שחצה ביוזמתו את הגבול מהרצועה לשטח ישראל. ב–28 בדצמבר הוגש נגדו כתב אישום בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, על סמך מידע שהושג בחקירתו בשב"כ. בהודעת שב"כ נאמר כי רזאינה היה פעיל בזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א־דין אל־קסאם, והיה מעורב בחפירת מנהרות. לדברי שב"כ, הוא עסק גם בשמירה מטעם הארגון ועבר אימוני צליפה. בכתב האישום יוחסו לרזאינה עבירות של חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת (הזרוע הצבאית של חמאס) ובעבירות של שימוש בנשק.

שב"כ טען עוד כי רזאינה מסר בחקירתו מידע רב על חפירת המנהרות ועל השימוש שעשה חמאס בבתי אזרחים ברצועה לפעילות טרור. רזאינה הוא אחיו הצעיר של מוסטפה רזאינה, ראש מנגנון ביטחון הפנים (השב"כ הפלסטיני) של חמאס בצפון רצועת עזה. השב"כ הישראלי אומר כי הוא פעל גם כ"מלווה" של אחיו הבכור. מה שלא נמסר בהודעות שב"כ ובכתב האישום הוא שבילאל רזאינה סובל מבעיות נפשיות קשות, ונראה שצירופו לזרוע הצבאית נעשה בעיקר בגלל מעמדו של אחיו.

בהודעה שפרסמה משפחת רזאינה בעזה, למחרת הדיווח הישראלי על מעצרו, נטען כי הבן בילאל אינו חבר בזרוע הצבאית, לא היה פעיל בזרוע ולא עבד בממשל חמאס ברצועה. המשפחה הודיעה כי הבן "סבל מחוסר יציבות נפשית ועודנו מטופל עד לתקופה האחרונה", טענה שיש לה הוכחות רפואיות לכך והאשימה את ישראל כי גבתה ממנו בעינויים את ההודאה בפעילותו בחמאס.

ב–26 בינואר קיים בית המשפט המחוזי בבאר שבע דיון שבו הוצגה חוות דעת של פסיכיאטר מטעם המדינה, שקבע כי במצבו הנוכחי רזאינה אינו כשיר לעמוד לדין וזקוק לאשפוז פסיכיאטרי. רזאינה הועבר לאשפוז לבית החולים הפסיכיאטרי בבאר שבע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ