החלה הריסת המבנים בעמונה; פורסמה תוכנית להקמת 17 יחידות דיור בעפרה

המינהל האזרחי פרסם תוכנית למתחם רביעי ליד עפרה עבור המפונים, לאחר שכעשרים קרוואנים כבר הוצבו בסמוך לבית העלמין של ההתנחלות

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמונה, היום
עמונה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

המדינה החלה הבוקר (שני) להרוס את המבנים הבלתי חוקיים במאחז עמונה. בימים האחרונים פינו אנשי משרד הביטחון את החפצים מבתי התושבים שפונו, שלעת עתה משתכנים במלונות. 

בפינויים מסוג זה נוהג משרד הביטחון לגרור באמצעות מנופים ומשאיות את הקרוואנים שאותם ניתן לשנע בשלמותם, והבוקר הגיעו לעמונה כמה משאיות שיובילו את הקרוואנים. כל מבני המאחז הם יבילים, אולם חלקם גדולים או מורכבים מכדי להעתיקם כהוויתם מבלי לפגוע בהם. את אלה יהרסו דחפורים של משרד הביטחון, ובמאחז כבר נמצאים כמה כלים כבדים לצורך ההריסה. 

הבוקר פרסם המינהל האזרחי תוכנית להקמת 17 יחידות דיור יבילות בסמוך להתנחלות הסמוכה לעפרה. גורמים המעורים בפרטים אישרו כי המבנים ישכנו את מפוני עמונה. מתחם זה יהיה הרביעי המוקם בעפרה עבור מפוני עמונה, לאחר שכעשרים קרוואנים כבר הוקמו בסמוך לבית העלמין של היישוב כחוק. שני מתחמים נוספים הוקמו שלא כדין על ידי המועצה. 

הערב צפויים חברי הכנסת להצביע בקריאה שנייה ושלישית על החוק להפקעת אדמות פרטיות של פלסטינים, המכונה חוק ההסדרה. אתמול רמז ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ייתכן שההצבעה על החוק תידחה. אתמול בבוקר, בישיבת ראשי המפלגות השבועית, ביקש נתניהו לדחות את ההצבעה על החוק, אולם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט סירב. נתניהו התייחס לכך מאוחר יותר ולמרות שלא נקב בשמו בנט, רמז שאינו מוטרד מהלחצים שהוא מפעיל בעניין החוק. "אני שומע כל הזמן אולטימטומים מזויפים", אמר נתניהו, "אני לא מתרגש מזה. יש אנשים שעסוקים בוויכוחי סרק בתקשורת וברשתות החברתיות. אני עסוק בניהול המדינה. אני חושב על האינטרס הכולל שלנו, האינטרס הלאומי. אני פועל אך ורק לפיו".

ההצבעה על החוק, שסולל את הדרך להכשרת בנייה בלתי חוקית על קרקעות פלסטיניות ברחבי הגדה המערבית, כבר נדחתה לפני כחודש וחצי. לפי נוסח ההצעה העדכני שהגיע לידי "הארץ", בשלב ראשון יוקפאו הליכי אכיפה נגד 16 התנחלויות ומאחזים למשך שנה מפרסום החוק, במהלכה ייקבע אם ניתן להפקיע את אדמותיהם; לאחר מכן, שרת המשפטים איילת שקד תוכל להרחיב את הרשימה באמצעות צו, ובאישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מוסיף להתנגד לחוק ובסביבתו הבהירו אתמול כי הוא אינו מתכוון להגן עליו, גם בנוסחו הנוכחי, אם יוגשו נגדו עתירות לבג"ץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ