דובר צה"ל הבא: עוזרו של הרמטכ"ל איזנקוט, אל"ם רונן מנליס

מנליס נחשב לאיש אמונו של איזנקוט, אך קצינים בכירים הגיבו בתמיהה למהירות שבה קודם לדרגת תא"ל בהתחשבו בגילו הצעיר - 38. בצה"ל הבהירו: מנליס יקבל דרגת ייצוג בלבד

גילי כהן
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אל"ם רונן מנליס
גילי כהן
עמוס הראל

אל"ם רונן מנליס, עוזרו של הרמטכ"ל גדי איזנקוט, יועלה לדרגת תא"ל וימונה לדובר צה"ל - כך הודיע צה"ל היום (שלישי). מנליס יחליף בתפקיד את האלוף מוטי אלמוז, שמאז כניסתו לתפקיד ראש אכ"א בחודש שעבר ממלא את שני התפקידים – דובר צה"ל וראש אגף כוח האדם – במקביל. מינויו של מנליס לתפקיד אושר על ידי שר הביטחון אביגדור ליברמן, ומחליפו בתפקיד עוזר הרמטכ"ל יהיה אל"ם ד', ששימש כראש מחלקת המבצעים בחיל הים.

מנליס נחשב לאיש אמונו של הרמטכ"ל איזנקוט. הוא שימש ראש לשכתו כאשר איזנקוט היה בתפקיד מפקד פיקוד הצפון וגם כשהיה ראש אגף המבצעים. מנליס הועלה לדרגת אל"ם עם כניסתו לתפקיד עוזר הרמטכ"ל, ולמעשה שימש בתפקיד אחד בדרגת אלוף-משנה טרם העלאתו המתוכננת לדרגת תת-אלוף עם כניסתו לתפקיד בחודשים הקרובים. קצינים בכירים הגיבו בתמיהה למהירות בה מקודם עוזרו האישי של הרמטכ"ל לדרגת תא"ל, בהתחשב בגילו הצעיר - 38 - ובעובדה שכיהן רק כשנתיים בתפקיד אחד כאלוף-משנה, כעוזרו של הרמטכ"ל. לרוב בצה"ל משמשים קצינים בשלושה תפקידים בדרגת אלוף-משנה טרם העלאתם בדרגה נוספת. הגיל הממוצע להעלאה לדרגת תא"ל הוא 42-43. מנליס אמנם יועלה לדרגת תת אלוף, אך תהיה זו דרגת ייצוג, כך שתנאיו ושכרו יישארו כשל קצין בדרגת אלוף משנה.

מנליס שימש בעברו כקצין המודיעין של החטיבה המרחבית שומרון, כקצין המודיעין של אוגדת עזה, ראש ענף לבנון בפיקוד הצפון וקמ"ן מפקדת העומק. הוא התגייס בשנת 1997 לחיל המודיעין, ונמצא בשירות צבאי מזה כ-20 שנה. לעומתו, אלמוז (50) מונה לתפקיד דובר צה"ל בשנת 2013, לאחר 28 שנות שירות בצה"ל ולאחר שמילא שני תפקידי תא"ל קודמים: ראש מטה פיקוד מרכז וראש המנהל האזרחי.

בתקופתו של אלמוז כדובר צה"ל הוא ספג ביקורת על התנהלותו בנוגע לחייל שהורשע בהריגת מחבל פלסטיני, אלאור אזריה, ובהתבטאויותיו בנוגע לביקורת שהטיחו רבנים בצבא, אותה הגדיר כ"צווחות". כנגד מינויו לראש אכ"א אף הוגשה עתירה לבג"ץ. בתשובה לעותרים כתב מנליס, בתפקידו כעוזר הרמטכ"ל, כי הבקשה לבטל את מינויו של אלמוז היא "חסרת בסיס, חסרת הגיון ומקוממת", וכי בהתבטאויותיו לא נפל רבב.

מלבד זאת, כהונתו של אלמוז כללה שינויים מבניים בחטיבת דובר צה"ל: תפקיד סגן דובר צה"ל אוחד עם תפקיד ראש מחלקת תקשורת – שני התפקידים הבכירים בדובר צה"ל בדרגת אלוף-משנה, ענף תקשורת אינטראקטיבית שהוקם כדי לפעול ברשתות החברתיות בוטל, ועיתון "במחנה" נסגר והוצאת גיליון חודשי נעשית מעתה תחת אחריות דוברות אגף כוח האדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ