הנשיא הולנד קורא לבטל את החוק להפקעת קרקעות; עבאס: החוק יוצר אפרטהייד

בתום פגישתו עם נשיא צרפת בפריז אמר עבאס כי הוא רואה בחוק אקט של תוקפנות כלפי הפלסטינים. מזכ"ל האו"ם: החוק מנוגד לחוק הבינלאומי ויהיו לו השלכות משפטיות מרחיקות לכת עבור ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, קרא היום (שלישי) לישראל לבטל את החוק להפקעת קרקעות פרטיות של פלסטינים. דבריו של הולנד נאמרו בתום פגישה שקיים עם מקבילו הפלסטיני, מחמוד עבאס, שהצהיר כי החוק "יוצר משטר של אפרטהייד בשטחים הכבושים" שעל הקהילה הבינלאומית לסכל. עבאס הוסיף כי הוא רואה בחוק, כמו גם בקידום בנייתן של אלפי יחידות דיור בהתנחלויות, תוקפנות נגד העם הפלסטיני.

מוקדם יותר קרא שר החוץ הצרפתי לישראל לחזור בה מאישור החוק. ז'אן-מארק ארו הגדיר את החוק "פגיעה נוספת בפתרון שתי המדינות", והזהיר כי הוא עלול להחריף את המתחים באזור. ממשלת בריטניה גינתה גם היא את החוק, יום לאחר פגישתה של ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי עם עמיתה הישראלי בנימין נתניהו. כפי שדיווח "הארץ", מיי הביעה בפגישה הסתייגות מהחוק, שלדבריה אינו מועיל ויקשה על ידידי ישראל ברחבי העולם.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירס אמר כי "החוק המכונה 'חוק ההסדרה' מנוגד לחוק הבינלאומי ויהיו לו השלכות משפטיות מרחיקות לכת עבור ישראל". שליח הארגון למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, הצהיר כי החוק "חוצה קו אדום עבה מאוד" והוסיף כי לחוק ה"פותח את הסכרים בפני סיפוח אפשרי של הגדה המערבית", תהיינה השלכות קשות על ישראל ועל אופיה כדמוקרטיה. גם ירדן וטורקיה פרסמו הודעות גינוי לאישור החוק. יועצו האסטרטגי של עבאס מסר הבוקר כי "הצעת החוק מחייבת את הפלסטינים לדון מחדש במכלול מערכת היחסים עם  ישראל ואת הקהילה הבינלאומית לפעול מול הדורסנות הישראלית וממשלת נתניהו, שמצפצפת על העולם כולו ועל החוק הבינלאומי".

עבאס הצהיר כי הפלסטינים מאמצים את הודעת הסיכום של ועידת השלום בפריז בדבר הצורך בשימור פתרון שתי המדינות, בהקפאת ההתנחלויות ובסיום הכיבוש. הוא הוסיף כי על הקהילה הבינלאומית לפעול ליישום החלטת מועצת הביטחון 2334, שקבעה כי ההתנחלויות אינן חוקיות, וכי יש צורך בהקמת ועדה בינלאומית שתסייע לשני הצדדים להגיע לפתרון הסכסוך עוד ב-2017. עבאס הדגיש כי הפלסטינים דבקים בעמדתם, שלפיה ירושלים המזרחית היא בירת המדינה הפלסטינית, וכי העברת שגרירות ארה"ב בישראל לירושלים "תחסל את התהליך המדיני". לדבריו, הרשות תוסיף לפעול בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ