מפוני עמונה דורשים הקמת התנחלות חדשה בגוש שילה

בהצבעה שערכו מפוני המאחז נבחרה האפשרות של הקמת ההתנחלות על אדמות מדינה באזור גאולת ציון שבמועצת מטה בנימין, והם דורשים כי המיקום יאושר בישיבת הממשלה הקרובה

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינוי בתים בעמונה, השבוע
יותם ברגר
יותם ברגר

מפוני המאחז הבלתי חוקי עמונה החליטו אמש (רביעי) שהמקום בו ידרשו להקים את ההתנחלות מחדש הוא שטח אדמות מדינה באזור גאולת ציון שבגוש שילה, אף הוא בשטח המועצה האזורית מטה בנימין. המיקום נבחר בהצבעה, לאחר שהתושבים ערכו השבוע סיור בכמה מיקומים אפשריים ברחבי המועצה. עוד נבחנו שטחים באזור נווה צוף (חלמיש) ובאזור כביש אלון. המפונים הקימו היום אחר הצהריים מאהל מחאה בגן הוורדים בירושלים, ודורשים שמיקום ההתנחלות החדשה יאושר בישיבת הממשלה ביום ראשון. 

לטענת מקורות שהשתתפו בהצבעה, הסיור שערכו התושבים לפני שהצביעו לא היה סיור רשמי עם אנשי הצוות שהקים ראש הממשלה לצורך הקמת ההתנחלות החדשה, אך התבסס על ״מידע של אנשים שמכירים את הנתונים של אדמות המדינה״. לדברי אחד מהם, מדובר בשטח שבו צפויות ״הכי פחות בעיות״ מבחינה משפטית להקים התנחלות חדשה. 

המיקום בו בחרו מתנחלי עמונה קרוב לגבעה שמול שבות רחל, עליה הובטחה להם הקמת התנחלות חדשה במהלך המשא ומתן שקדם לפינוי המאחז. הקמת ההתנחלותת בשבות רחל כבר החלה להיות מקודמת מבחינה ביורוקרטית קודם לפינוי עמונה. חלק מהתושבים טענו כי ״להבנתם״ המשך התכנון בהתנחלות החדשה סמוך לשבות רחל תקודם במקביל לתכנון ההתנחלות החדשה עבורם באזור גאולת ציון, אך הדגישו כי הם בכל מקרה לא קשורים להתנחלות הזו, ככל שתוקם

היום הודיעו התושבים כי יסרבו להתפנות לאתר מגורים זמני, ויסכימו להשתכן מחדש רק באתר שבו תוקם בסופו של דבר ההתנחלות החדשה שהובטחה להם. יו"ר מטה המאבק אביחי בוארון אמר הערב לעיתונאים: "על פי ההסכם שנחתם בינינו ובין הדרג המדיני, התחייבו ראש הממשלה ושר החינוך להקים עבורנו יישוב חדש במטה בנימין עד לסוף חודש מארס. כבר לפני חודשיים התחייב ראש המממשלה בכתב כי במידה ופינוי עמונה לא יימנע הממשלה תחל באופן מיידי להקמת יישוב חדש לעקורים. למרות התנאים הקשים בהם אנו חיים כיום לא נתפנה לאף אתר זמני". 

במקביל, הוקמו כמה אתרי קרוואנים בעפרה על ידי המועצה האזורית, שלדבריהם נועדו לשכן את מפוני עמונה. זאת אף שהם כרגע לא משתכנים בהם. כמה עשרות קרוואנים נוספים הוצבו, אך טרם חוברו לתשתיות, באזור התעשיה בשילה. קרוואנים אחרים, שהיו במקור במאחז הבלתי חוקי עמונה, נותקו והובלו אף הם לאזור התעשיה בשילה, והם מאופסנים בו כעת באופן זמני.

היום אחר הצהריים הקימו מפוני עמונה מאהל מחאה בגן הוורדים בירושלים, בין הכנסת למשרד ראש הממשלה. הם דורשים שמיקום ההתנחלות החדשה יאושר כבר בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון, ולטענתם לא יתפנו עד שתתקבל החלטת ממשלה על הקמת ההתנחלות. רבה של עמונה, יאיר פרנק, אמר כי "השהות שלנו כאן בגן הוורדים מול הכנסת בירושלים הוא סימן מאבל וצער לבנין ותחילתה של נחמה. הרס הישוב שלנו הוא אבל אישי של כל משפחה ואבל של הקהילה, ובאמת זה אבל לאומי. אנחנו כעת ללא בית מלאי געגעועים ליישוב היקר שלנו עמונה, לחיים שהותרנו מאחור. אנחנו מזמינים את כל עם ישראל להיות איתנו. אנחנו דורשים מהממשלה את הדבר הבסיסי ביותר שהיא התחייבה אליו - לאשר ולבנות יישוב חדש"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ