עולי צרפת זועמים על כוונת לה פן לאלץ אותם לבחור בין אזרחות צרפתית וישראלית

חלק מהעולים חוששים כי המועמדת לנשיאות תמנע מהם לקבל פנסיה מצרפת, שעליה הם נשענים בישראל, אחרים רואים בדבריה התקפה על הזהות היהודית וחזרה למסריו של אביה האנטישמי

אריאל דוד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה פן נואמת בכנס בליאון, בשבוע שעבר
אריאל דוד

הכרזתה של מארין לה פן, מנהיגת מפלגת החזית הלאומית (FN) המועמדת לנשיאות צרפת, כי אם תיבחר יצטרכו יהודי צרפת לוותר על אזרחותם הישראלית, עוררה בהלה ותרעומת בקרב עולי צרפת בישראל.

עולים רבים מצרפת אמרו ל"הארץ" כי במקרה כזה הם יעדיפו לשמור על אזרחותם הישראלית והביעו חשש לביטחונם הפיזי והכלכלי של אלה שימשיכו להתגורר בצרפת או ינועו בין המדינות. "החלטתי התקבלה, אני אשאר ישראלית, כי התנהגותה של לה פן היא באמת פאשיסטית", אמרה אגנס חנה גולדמן, בת 60, שעובדת בתחום יחסי הציבור ותעשיית הקולנוע ועומדת לעבור לתל אביב.

אתמול (חמישי) אמרה לה פן בראיון לערוץ פרנס 2 כי אם תיבחר לא תאפשר לאזרחי צרפת להחזיק באזרחות נוספת, אלא אם היא של אחת ממדינות האיחוד האירופי או של רוסיה. "אני משוכנעת שלה פן תנצח. פחדתי מזה זמן רב, ולכן החלטתי לעזוב את צרפת", אמרה נטלי, אשת תעשיית האופנה שעברה לישראל לפני ארבע שנים וגרה באשדוד. לדבריה, רבים מעולי צרפת מתקשים למצוא עבודה בישראל ונותרים תלויים בהכנסה מארץ המוצא. "תהיה זו החלטה קשה עבור כל הישראלים הצרפתים, אך במיוחד עבור אלה שחיים בין המדינות או מקבלים פנסיות מצרפת".

אחד מאלה שהכנסתם בסכנה הוא אלן, בן 70 מפריז שמתגורר בישראל מאז 2014. "זו תהיה קטסטרופה כיוון שחיי תלויים בפנסיה שלי מצרפת", הוא אמר, אך הוסיף שהוא עדיין יעדיף להישאר אזרח ישראלי אם יצטרך לבחור. לדבריו, ההתבטאות של לה פן מנוגדת לרצון המוצהר שלה להתרחק מהדימוי האנטישמי של אביה ג'אן-מארי לה פן, מייסד החזית הלאומית. אלן, שביקש שלא לפרסם את שם משפחתו, אמר כי ההכרזה של לה פן הזכירה לו כיצד בעת מלחמת העולם השנייה שללה ממשלת וישי את האזרחות הצרפתית מיהודים רבים, ובכלל זה מהוריו, יוצאי פולין.

לדברי אילנה אתאלי, דוקטורנטית באוניברסיטת תל אביב, בת 32, ההכרזה על כוונתה לשלול אזרחות כפולה מסירה את המסכה מפניה של לה פן ומקטינה את סיכוייה לזכות בחלק מקולות היהודים, שהבטחותיה להיאבק בטרור האיסלאמי מוצאות חן בעיניהם. "זה די שכיח היום לשמוע יהודים אומרים שהם יצביעו לה. אולי זה ישכנע אותם לא לעשות זאת", אמרה אתאלי.

אריאל קנדל, מנכ"ל ארגון "קעליטה" המייצג ומסייע לעולים מצרפת בישראל, אמר כי הכרזתה של לה פן היא "התקפה על הזהות היהודית". קנדל הוסיף כי אנו "חיים בעידן של זהויות מורכבות, אך לה פן ובוחריה אינם מקבלים זאת. הם רוצים צרפת הומוגנית, רוצים שכולם יהיו אותו הדבר". לדבריו, ניצחונה של לה פן יעודד יהודים לעזוב את צרפת, גם ללא שלילת האזרחות הכפולה, כיוון שמדיניותה המכוונת נגד מערכת הרווחה הצרפתית תפגע במשפחות מהמעמד הבינוני והנמוך.

בשלוש השנים האחרונות כ-20 אלף מתוך כחצי מיליון יהודי צרפת עלו לישראל בשל חשש מהמצב הכלכלי והתגברות הטרור האיסלאמיסטי, אמר קנדל. "ב-2016 מספר העולים ירד, אך המגמה יכולה להתהפך במהירות אם לה פן תנצח, ועל ישראל להיות מוכנה לכך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ