פרשנות |

משוחררי עסקת שליט מובילים את הקו הנוקשה של חמאס בעסקת חילופי שבויים

יחיא סנוואר, ששוחרר בעסקה, מתואר כאיש החזק בזרוע הצבאית, המעורב גם בתחום הפוליטי. מקורות ביטחוניים מתארים אותו כראש האגף הנצי בהנהגה ונראה שהוא מזוהה כמוקד צרות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

הנהגת ארגון חמאס ברצועת עזה עומדת בימים אלה בפני סדר יום צפוף, עתיר לחצים סותרים. אחרי שנים של ניסיונות חיזור מצד חמאס, נדמה ששלטון הגנרלים במצרים מוכן כעת לשקול הפשרה ביחסים עם הארגון, שכבר מתבטאת בהקלה מסוימת במצור ההדוק על הרצועה. בחודשים הקרובים אמור להסתיים התהליך המסובך של בחירות חדשות להנהגת מוסדות חמאס.

בינתיים, ישראל מבקשת לזרז את המשא ומתן להחזרת שלושת אזרחיה הנעדרים ושתי גופות חיילי צה"ל המוחזקות בעזה. וברקע מוסיפים הארגונים הסלפיים לקרוא תיגר על משטר חמאס באמצעות ניסיונות התגרות בישראל, אם כדרך לסגור חשבון על עינוי אנשיהם בעזה, אם כנקמה על התקרבות חמאס למצרים, הנלחמת בשלוחת דאעש בסיני.

סנוואר (במרכז) עם הנייה מימינו בעזה ב-2011
יחיא סנוואר. האם הוא ימונה לסגן הרמטכ"ל במדינה האחת?צילום: Adel Hana / AP

בכל המהלכים הללו בולטת עוצמתה הגוברת של הזרוע הצבאית בחמאס, על חשבון הזרוע המדינית הוותיקה, שבמשך שנים ניווטה את התנהלות הארגון ברצועה, גם אם לא הצליחה לאכוף את מרותה באופן מוחלט על פעילי הטרור. על פי ידיעה שפרסם בסוף השבוע העיתון הסעודי א־שרק אל־אווסט, היוצא לאור בלונדון, רושמת הזרוע הצבאית הישגים בבחירות הפנימיות בעזה, על חשבון הזרוע המדינית.

זו טענה התואמת גם את התרשמותה של קהילת המודיעין הישראלית. כרגע נראה שאיסמעיל הנייה, ראש ממשלת חמאס ברצועה, יחליף את חאלד משעל בתפקיד הנחשב בכיר יותר, ראש הלשכה המדינית. הן הנייה והן מי שיחליפו לבסוף בהנהגה בעזה (יש כמה מועמדים, בהם עימאד עלאמי הוותיק וחליל חאיה הצעיר יותר), קשובים יותר להשפעת הזרוע הצבאית מכפי שהיה משעל.

את מגמת ההתחזקות בכוחה של הזרוע הצבאית מובילה דמות חדשה יחסית בצמרת: יחיא סנוואר, ששוחרר מהכלא הישראלי בעסקת שליט באוקטובר 2011. סנוואר מתואר כעת כאיש החזק בזרוע הצבאית וכמי שכבר הצליח לעקוף, בהשפעתו ובמעמדו, את שני הבכירים האחרים בהנהגת הזרוע, מוחמד דף ומרוואן עיסא. בכיר נוסף, אחמד ג'עברי, שתואר בעבר כרמטכ"ל חמאס, נהרג בפעולת התנקשות ישראלית ברצועה, בפתח מבצע עמוד ענן בנובמבר 2012.

מאז ממלא דף, שיצא בשן ועין מסדרת התנקשויות ישראליות, את עיקר הפעילות הצבאית. סנוואר מעורב יותר גם בתחום הפוליטי, עד כדי כך שמקורות ביטחוניים בישראל מתארים אותו כראש האגף הנצי בהנהגה העזתית, בלי לדבוק עוד באבחנות שהיו שרירות שנים, בין הדרג המדיני לצבאי בחמאס.

סנוואר, בן 55, גדל במחנה הפליטים חאן יונס במרכז הרצועה, באותה שכונה שבה גדל בכיר הרשות לשעבר מוחמד דחלאן. הוא היה מהפעילים הראשונים של גדודי עז א־דין אל־קסאם, הזרוע הצבאית שהוקמה בתחילת האינתיפאדה הראשונה. ב–1989 נשפט למאסר עולם על ידי ישראל, בשל רצח פלסטינים שחשד בהם בשיתוף פעולה. אחיו הצעיר, מוחמד, שימש מפקד גזרת חאן יונס. האח היה מעורב בפעולה שבה נחטף גלעד שליט ביוני 2006, שהביאה כעבור חמש שנים לשחרורו של יחיא.

בכלא נפחא ריכז סביבו יחיא סנוואר פעילים הנאמנים לו. שניים מהם, ששוחררו עמו, תופסים כיום תפקידים מרכזיים במנגנוני הביטחון של חמאס: רוחי מושתהא מחזיק בתיק האסירים; תופיק אבו־נעים הוא ראש מנגנון ביטחון הפנים ברצועה.

סנוואר מכתיב את הקו הנוקשה של חמאס גם במו"מ על חילופי השבויים. מיד עם שחרורו ב–2011 הבטיח סנוואר, בעצרת בעזה, כי לא ישקוט עד שיביא לשחרורם בכוח של כל אסירי הארגון בישראל. לפי הפרטים הדולפים בעקיפין מהמו"מ נראה, שסנוואר וחבריו מבקשים לחלץ מישראל ויתורים כבדים יחסית: תחילה שחרור 56 מחבריהם, משוחררי שליט בגדה המערבית, שישראל שבה ועצרה אחרי חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון ביוני 2014; ואחר כך ניסיון להביא לשחרורם של אסירים נוספים.

בתחילת החודש הזה דווח בתקשורת הערבית שחמאס דחה באחרונה הצעה ישראלית חדשה, שאמורה היתה להביא להתקדמות במגעים. פלסטינים שנפגשו עם סנוואר מתארים אותו כאדם קיצוני אפילו במונחי ארגונו, וכמי שמדבר במושגים אפוקליפטיים על מלחמה נצחית בישראל.

פרשת שתיווי

נראה שישראל מזהה את סנוואר כמוקד של צרות מבחינתה. באתר האינטרנט החדש (בשפה הערבית) של מתאם הפעולות בשטחים (מתפ"ש), שנחנך בשבוע שעבר, מופיע תיאור נרחב של פרשת שתיווי — הוצאתו להורג של מפקד גדוד חמאס בשכונת זייתון בעזה, מחמוד שתיווי, לפני כשנה. בעבר הופצו ברצועה טענות שונות בדבר הרקע למותו, משיתוף פעולה עם ישראל ועד חשד בהומוסקסואליות.

המתפ"ש מצטט פוסט שפרסמה אחותו של המג"ד החמאסי בפייסבוק, שלפיו באפריל 2015, שלושה חודשים אחרי מעצרו של שתיווי, הגיע סנוואר עצמו לבית המשפחה, כשהוא מחזיק בשתיווי, מנופף לעברם באקדח ומאיים עליהם. בפברואר 2016 שתיווי הוצא להורג. הנהגת חמאס נימקה את ההחלטה ב"סיבות ביטחוניות ומוסריות". אבל לטענת המתפ"ש, הסיבה האמתית להחלטה להורגו היה מאבק כוחות פנימי בזרוע הצבאית. המג"ד הצעיר צבר השפעה ומהלכים והעז לערער על מעמדו של סנוואר — ולכן, בצעד חריג מאוד, החליט סנוואר להיפטר ממנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ