מנהיג חדש לחמאס בעזה: יחיא סנוואר, ממשוחררי עסקת שליט

סנוואר הוא בכיר בזרוע הצבאית של חמאס, ופלסטינים שנפגשו עמו מתארים אותו כאדם קיצוני אפילו במונחי ארגונו. הוא ישב בכלא הישראלי בשל רצח פלסטינים שחשד שהם משתפי פעולה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יחיא סנוואר (במרכז), ואיסמעיל הנייה (בצד ימין)

מוסדות חמאס בעזה בחרו ביחיא סנוואר, בכיר בזרוע הצבאית של הארגון ומי שהשתחרר מהכלא הישראלי בעסקת שליט, ליו"ר התנועה ברצועה — כך מסרו דיווחים בעזה. סנוואר יחליף את סגן ראש הלשכה המדינית ברצועה איסמעיל הנייה, שיתמודד בשבועות הקרובים על ראשות חמאס במקומו של חאלד משעל.

זו הפעם הראשונה שבכיר מהזרוע הצבאית יכהן בתפקיד מדיני בדרג כזה, ובחירתו של סנוואר מסמלת את התחזקות הקו הנצי והדרג הצבאי בחמאס. הוא נחשב האיש החזק בזרוע הצבאית של הארגון, וכמי שכבר הצליח לעקוף בהשפעתו ובמעמדו את שני הבכירים האחרים בהנהגת הזרוע, מוחמד דף ומרוואן עיסא.

סנוואר, ברצועת עזה ב-2011צילום: Hatem Moussa / ASSOCIATED PRESS

סנוואר, בן 55, גדל במחנה הפליטים חאן יונס במרכז הרצועה, באותה שכונה שבה גדל בכיר הרשות לשעבר מוחמד דחלאן. הוא היה מהפעילים הראשונים של גדודי עז א־דין אל־קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס שהוקמה בתחילת האינתיפאדה הראשונה. בסוף שנות ה–80, בצעד שחיזק את תדמיתו המסתורית, הקים סנוואר את מנגנון הביטחון הפנימי של חמאס, מג'ד, שהיווה מעין זרוע מודיעינית של הארגון. 

סנוואר התחמק מסדרת התנקשויות ישראליות, וב-1989 נשפט לארבעה מאסרי עולם על ידי ישראל בשל פעילותו בזרוע הצבאית של ארגון הטרור. בכלא הנהיג סנוואר את האסירים בתוך תנועת החמאס, ודרכו הועברו מסרים גם לצוות המשא ומתן שניהל את המגעים העקיפים מול ישראל. אחיו הצעיר, מוחמד, שימש מפקד גזרת חאן יונס והיה מעורב בפעולה שבה נחטף גלעד שליט ביוני 2006, שהביאה כעבור חמש שנים לשחרורו של יחיא.

סנוואר (משמאל) ברצועת עזה, ב-2011צילום: Adel Hana / ASSOCIATED PRESS

עם שחרורו מהכלא הישראלי באוקטובר 2011, מונה סנוואר לתפקיד יועצו הבכיר של הנייה. הוא מוכר כבעל עמדות קיצוניות גם בתוך חמאס, ומאז מינויו הוא מיעט להופיע באופן פומבי ובראיונות לתקשורת. סנוואר מכתיב את הקו הנוקשה של חמאס גם במשא ומתן על חילופי שבויים — בידיו הופקד תיק האסירים והאחריות על פרטי המשא ומתן בכל הנוגע לשבויים ונעדרים. לפי דיווחים בעזה, תחום האחריות ניתן לו בשל היותו אסיר לשעבר ובשל עמדותיו הנוקשות. 

לאחר שחרורו, בעצרת בעזה, הבטיח סנוואר כי לא ישקוט עד שיביא לשחרורם בכוח של כל אסירי הארגון בישראל. פלסטינים שנפגשו עם סנוואר מתארים אותו כאדם קיצוני אפילו במונחי ארגונו, וכמי שמדבר במושגים אפוקליפטיים על מלחמה נצחית בישראל.

"ישראל מנפחת את הסיפור הזה"

אסיר ששהה בקרבתו של סנוואר בכלא נפחא במשך כעשר שנים, סיפר עליו בשיחה עם "הארץ". "מהיום הראשון הבנתי שהוא המנהיג של אסירי החמאס וכל תנועת האסירים הביטחוניים. למרות שהוא מושקע באידיאולוגיה של הארגון, הוא תמיד ידע למצוא שפה משותפת עם אסירים מפלגים אחרים. התחושה היתה שסנוואר לא יקדם אינטרסים של חמאס על חשבון שאר הפלגים. הוא מוכר כנצי וקיצוני, אבל זה בעיקר כלפי ישראל וארה"ב ולא כלפי הפלגים הפלסטיניים", אמר האסיר. 

האסיר סיפר עוד כי בתקופת המשא ומתן לשחרור החייל גלעד שליט התעקש סנוואר שהאסירים שייכללו בעסקה לא יהיו רק מחמאס. "אני יודע בוודאות שהוא היה נוקשה מאוד בעניין הזה. הוא התעקש שהמשוחררים יהיו מכל הפלגים, כולל אסירים ערבים אזרחי ישראל", העיד האסיר. "הוא היה מעביר את המסרים באמצעות טלפונים ודרכים אחרות, ושב"ס העביר אותו כמה פעמים להפרדה ובידוד כדי שלא ישפיע על המשא ומתן, כולל בשבוע שבו העסקה אושרה". 

בחירתו של סנוואר לא עוררה הפתעה בארגון. מקור המקורב לחמאס ברצועה אמר ל"הארץ" כי אף שסנוואר לא נמנה עם הדרג המדיני ואינו מרבה לדבר בתקשורת, "מעמדו כמנהיג בחמאס ברור לכל מי שמכיר את השטח. אבל צריך לזכור שבחמאס מקפידים לשמור על היררכיה", אמר המקור. "אם הנייה ייבחר במקום משעל, סנוואר יהיה כפוף ללשכה המדינית ולא יפעל בצורה עצמאית — אם כי לעובדה שהוא ישלוט ברצועה מול הנהגת החוץ יש משמעות גדולה".

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, ד"ר מוסא אבו מרזוק, אמר הערב בראיון לערוץ טלוויזיה המשדר מלונדון כי הבחירות הפנימיות בחמאס לא אמורות להוביל לשינוי במדיניות ובאסטרטגיה של הארגון. לפי אבו מרזוק, תנאי המצור ובעיות אחרות מחייבות כי יו"ר התנועה יהיה מתוך הרצועה.

ברשות הפלסטינית ובתנועת הפתח מסרבים להתרגש ממה שנראה בעיניהם עניין פנימי של חמאס. "בישראל יודעים איך לנפח סיפורים כאלה ולהבליט את תפקיד הדרג הצבאי של חמאס", אמר בכיר בפתח ל"הארץ". "בסופו של דבר, יחיא סנוואר הוא איש חמאס הנאמן לארגונו וכפוף להחלטות שמתקבלות בו. עובדה שמאז שחרורו הוא היה חלק מהמנגנון — ולכן בזירה הפלסטינית הכללית לא מדובר בשינוי מהותי".

בחמאס החלו כבר בתהליך בחירות פנימיות בשבועות האחרונים. בתקופה הקרובה תוכרע שאלת זהות יו"ר הלשכה המדינית. על פי ההערכות, הנייה יהיה מנהיג התנועה במקום משעל. לתפקיד הסגן של סנוואר נבחר חבר הלשכה המדינית של הארגון ברצועה, חליל אל־חיה. נבחרו גם חברי הלשכה המדינית של חמאס, בהם מרוואן עיסא, ד"ר מחמוד אזהאר, ד"ר סלאח אלברדויל, פתחי חאמד ורוחי מושתהא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ