ערב פגישת טראמפ ונתניהו, הנשיא ריבלין קורא להחיל ריבונות בכל השטחים

נשיא המדינה הוסיף בכנס ירושלים כי צריך להעניק אזרחות לפלסטינים. זאת, בניגוד למסרים שהעביר בראיון לפני כשנה, אז הדגיש כי הסכמי אוסלו הם עובדה מוגמרת

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא ריבלין בכנס ירושלים, אתמול
יהונתן ליס

ערב הפגישה בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לראש הממשלה בנימין נתניהו, קורא הנשיא ראובן ריבלין להחיל ריבונות מלאה על כל השטחים, ולהעניק אזרחות לתושביהם הפלסטינים. קריאתו של ריבלין באה על רקע הקמפיין שמוביל יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט במטרה לספח את מעלה אדומים, ובהמשך להחיל ריבונות ישראלית על שטחי סי בגדה המערבית.

"אני מאמין שציון כולה שלנו", אמר ריבלין בכנס ירושלים של קבוצת התקשורת "בשבע", והוסיף כי הוא "סבור שהריבונות של מדינת ישראל צריכה להיות בכל אתר ואתר, על כל המשתמע מכך. ריבונות החלה על השטח מעניקה אזרחות לכל היושב בשטח. אין הנחות. אין דין אחד לישראלי ודין אחד ללא ישראלי". 

המסר שמבקש להעביר כעת הנשיא שונה מהמסרים שעלו מהריאיון שהעניק ל"הארץ" לפני כשנה וחצי. באותו ריאיון הדגיש ריבלין שהסכמי אוסלו הם עובדה מוגמרת. הוא הבהיר שההסדר העתידי עשוי להיות קונפדרציה ישראלית־פלסטינית, והתנה את קיומו של הסדר "גבולות פתוחים" עם הפלסטינים בכך שישראל תמנה 14 מיליון יהודים – מהלך שיבטיח את המשך קיומה של ישראל כמדינה יהודית.

ריבלין אמר אז כי "כל זמן שזה לא המצב, צריך לוודא שיש לנו חוקה שעל פיה 120 ח"כים לא יוכלו לשנות את אופיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, ויחד עם זה 120 ח"כים לא יוכלו לשנות את אופיה הדמוקרטי של ישראל". עוד אמר הנשיא בראיון כי "הסכמי אוסלו הם עובדה, אני לא מתווה מדיניות. נצטרך למצוא פתרון של חיים במשותף, אולי בקונפדרציה. לא יהיו שתי מדינות. אנחנו נצטרך ליצור מצב שבו בארץ ישראל יחיו שני עמים כאשר הם מסדירים את החיים ביניהם בגבולות פתוחים".

בנאומו בכנס "בשבע" נמנע ריבלין מלהזכיר את הסכמי אוסלו, ואמר בשולי דבריו שהכנסת תחליט על כינון "קונפדרציה או מדינה אחת". לעומת זאת, ריבלין בחר להרחיב בנאום על מאמציה של ישראל להחיל את ריבונותה בירושלים וברמת הגולן. "לאורך השנים מדינת ישראל ידעה לנקוט בשום שכל ודעת ובאחריות ולהחיל את ריבונותה. במזרחה של ירושלים הוחלה הריבונות הישראלית מכוח סעיף 11 ב' של פקודת סדרי השלטון והמשפט. אחר כך בממשלת בגין ב-1980, חוקק חוק ירושלים בירת ישראל, וב-1981 חוקק חוק רמת הגולן. החוקים האלו החילו ריבונות, ומתוך כך נקבעו חוקים שונים שהסדירו את אותם דברים שהיו צריכים הסדרה. בכל מקום שבו הוחלה הריבונות, הרי שהיא חלה במידה שווה על כל תושבי אותו מקום, הישראלים ואלה שלא היו ישראלים. היא העניקה להם תושבות והחילה על כולם את החוק הישראלי".

מבית הנשיא נמסר בתגובה כי "הנשיא מבחין באופן ברור ועקבי בין עמדתו האישית שלא השתנתה לאורך כל השנים לבין דין הדמוקרטיה הישראלית, לפיו החלטות מתקבלות רק על ידי הכנסת והממשלה היא שמתווה מדיניות. בכלל זה הנשיא מקפיד לציין את מחויבותה החד-משמעית של ישראל בזירה הבינלאומית, לדין הבינלאומי ולהסכמים עליהם היא חתומה ואליהם התחייבה. מאז ומעולם עמד הנשיא על כך שריבונות המוחלת על שטח משמעותה שוויון זכויות לכל תושבי אותו שטח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ