בכיר בבית הלבן: טראמפ רוצה שלום, אך לא בהכרח דרך פתרון שתי המדינות

לקראת הפגישה בין טראמפ לנתניהו, אמר הבכיר כי "זה לא תפקידנו להכתיב פתרון", אך הצהיר כי קידום תהליך השלום נמצא במקום גבוה בסדר העדיפויות של טראמפ

ברק רביד, שליח "הארץ" לוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ (משמאל) ונתניהו בפגישתם בניו יורק, 2016
ברק רביד, שליח "הארץ" לוושינגטון

פקיד בכיר בממשל האמריקאי אמר בתדרוך לכתבים לקראת הפגישה בין הנשיא דונלד טראמפ לבין ראש הממשלה נתניהו שתיערך היום (רביעי) כי טראמפ שם במקום גבוה בסדר העדיפויות שלו את השגת השלום בין ישראל לפלסטינים. עם זאת, הפקיד האמריקאי הבכיר נמנע מלהתחייב כי שלום שכזה יהיה מבוסס על פתרון של שתי מדינות ואמר שהדבר יהיה תלוי ברצון של שני הצדדים. 

"זה לא תפקידנו להכתיב פתרון", אמר הפקיד האמריקאי הבכיר. "המושג פתרון שתי המדינות לא הוגדר בצורה טובה מספיק. אם תשאלו חמישה אנשים ברחוב מה זה פתרון שתי המדינות תקבלו שמונה תשובות שונות. אנחנו רוצים ששני הצדדים יתחילו בשיחות ואנחנו נהיה מוכנים לתמוך בהם".

הפקיד האמריקאי הבכיר ציין כי "פתרון של שתי מדינות שלא מביא שלום אינו המטרה שאנחנו רוצים להשיג". לדבריו, המטרה היא להשיג שלום בין אם על ידי פתרון שתי המדינות, או בדמות פתרון אחר. "אם זה מה שהצדדים ירצו אנחנו נעזור להם", אמר הפקיד הבכיר. "לא נכתיב מה יהיו התנאים של השלום". הפקיד הבכיר ציין כי טראמפ מעוניין להפגיש בין הישראלים לפלסטינים וכי קידום תהליך השלום הוא במקום גבוה בסדר העדיפויות שלו.

הלילה נפגש נתניהו עם שר החוץ האמריקאי רקס טילרסון. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בפגישה דנו השניים בכל הנושאים האזוריים כולל איראן. עוד נמסר כי נתניהו הזמין את טילרסון לביקור בישראל על מנת למסד קשרים ישירים בין שר החוץ וצוותו לבין לשכת ראש הממשלה.

פקידים ישראלים בכירים ציינו לקראת הפגישה עם טראמפ כי נתניהו מקווה שיוכל לרתום את הנשיא ליוזמת שלום אזורית, בה הפלסטינים יהיו רק חלק אחד ממהלך רחב יותר. ביום ראשון אמר נתניהו כי בשיחת הטלפון שקיים עם טראמפ הדגיש בפניו האחרון כי הוא נחוש לנסות ולהשיג הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. "צריך לעשות כל מאמץ כדי להימנע מעימות איתו", הדגיש נתניהו בפני השרים לפי פקיד בכיר שמעורה בתכני הישיבה. נתניהו חשף את הפרטים  אחרי ששר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד דחקו בו להציג לטראמפ עמדה לפיה יש להסיר את פתרון שתי המדינות מסדר היום.

עד כה עמדת ממשל טראמפ בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני היתה מעורפלת. במהלך קמפיין הבחירות אמר אחד מיועציו של טראמפ כי הוא אינו רואה בהתנחלויות מכשול לשלום, אולם בשבוע שעבר אמר טראמפ עצמו בראיון ל"ישראל היום" כי הוא סבור שהבנייה בהתנחלויות אינה מועילה להתקדמות תהליך השלום כיוון שהיא מצמצמת את השטח שעליו מתנהל המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. טראמפ אמר כי הוא סבור שניתן להגיע להסכם שלום בין הצדדים וקרא לישראל "להתנהג באופן הגיוני". 

לפני כשבועיים פרסם הבית הלבן הודעה לתקשורת ובה נכתב כי הרחבת ההתנחלויות בגדה המערבית עשוייה להפריע לתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. שגריר ישראל באו"ם התייחס להודעה ואמר כי מוקדם לקבוע כיצד תשפיע על המשך הבנייה בהתנחלויות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ