טראמפ לנתניהו: לרסן את הבנייה בהתנחלויות

במסיבת עיתונאים משותפת אמר הנשיא לרה"מ: צריך לעשות ויתורים בדרך לשלום. אתה מבין את זה, נכון? ■ טראמפ: שתי מדינות, מדינה אחת - אוכל לחיות עם שני הפתרונות ■ נתניהו נמנע מלהתייחס במפורש לפתרון שתי המדינות ואמר כי ההתנחלויות אינן שורש הסכסוך

ברק רביד, שליח "הארץ" לוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ונתניהו במסיבת העיתונאים בבית הלבן, היום
ברק רביד, שליח "הארץ" לוושינגטון

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים שהתקיימה לפני פגישתם בבית הלבן הערב (רביעי) לרסן את הבנייה בהתנחלויות והדגיש כי הוא נחוש להשיג הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים וכן שלום בין ישראל לבין מדינות ערב. טראמפ ציין כי הוא יהיה מוכן לקבל פתרון של שתי מדינות או של מדינה אחת, כל עוד שני הצדדים יסכימו על כך.

טראמפ ורעייתו מלאניה קיבלו את ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה בכניסה לבית הלבן וצעדו עמם יחד למסיבת העיתונאים המשותפת שהתקיימה עוד לפני פגישת העבודה בין שני המנהיגים. באולם מסיבת העיתונאים בחדר המזרחי של הבית הלבן התקבצו כ-100 עיתונאים מהתקשורת האמריקאית, הישראלית והבינלאומית.

במוקד מסיבת העיתונאים עמדה הסוגיה הישראלית-פלסטינית ונושא הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. הנשיא האמריקאי הדגיש כי הוא מצפה מישראל להגביל את הבנייה בהתנחלויות. "הייתי רוצה לראות את ישראל מרסנת את זה מעט בינתיים", אמר טראמפ. "אנחנו הולכים להשיג עסקה (הסכם שלום, ב"ר). כל נשיא רצה לעשות את זה אבל התחיל מאוחר מדי...אני חושב שאנחנו עומדים לעשות עסקה שתהיה גדולה יותר ממה שאנשים כאן מבינים".

ראש הממשלה נתניהו לא התעמת עם טראמפ במסיבת העיתונאים בנושא הבנייה בהתנחלויות והדגיש כי הוא מעוניין להגיע עמו להבנות שימנעו מתיחויות בין ישראל לארה"ב בהמשך. "ההתנחלויות אינן שורש הסכסוך", אמר נתניהו. "צריך לפתור את הנושא הזה במסגרת המו"מ על הסכם שלום. אנחנו נדבר על זה כדי שנגיע להבנות וכדי שלא נמשיך להתנגש זה עם זה כל הזמן בסוגיה הזו". 

נתניהו וטראמפ ונשותיהם בכניסה לבית הלבןצילום: Evan Vucci/אי־פי

במהלך מסיבת העיתונאים נמנעו גם טראמפ וגם נתניהו להביע מחויבות לפתרון שתי המדינות כדרך להשגת הסכם שלום. הנשיא האמריקאי הפתיע כשאמר כי יהיה מוכן לבחון גם פתרון של מדינה אחת לשני עמים והבהיר כי הוא מעוניין לקדם יוזמת שלום בה יהיו מעורבות כמה ממדינות ערב ולא רק ישראל והפלסטינים וזאת כדי להשיג הסכם שלום רחב וגדול יותר.

"אני בוחן את עניין שתי המדינות ואת עניין המדינה האחת", אמר טראמפ. "אוכל לחיות עם שתיהן. פעם היה נראה ששתי מדינות זה הפתרון הקל יותר. אבל אם ביבי והפלסטינים שמחים - אני אהיה שמח עם מה שהם מעדיפים".

טראמפ אמר כי ארה"ב תעודד את שני הצדדים להגיע לשלום, אבל שעל ישראל והפלסטינים עצמם לשאת ולתת על הסכם כזה. טראמפ אמר כי גם הישראלים וגם הפלסטינים יצטרכו לעשות ויתורים. "אתה מבין את זה, נכון?", שאל טראמפ תוך כדי שהוא מביט לכיוונו של נתניהו. עם זאת, הנשיא האמריקאי הדגיש כי הצטרפות של מדינות ערביות לתהליך עשויה להקל על הצדדים לבצע את הויתורים הללו. 

"הישראלים יצטרכו להראות גמישות...ונראה לי שהם יעשו את זה. הם רוצים לעשות עסקה", אמר טראמפ. "הפלסטינים צריכים להפטר מהשנאה שאותה מלמדים אותם מגיל צעיר. צריך לדבר על גמישות שם, אבל זה מתחיל מגיל צעיר. עליהם להכיר בישראל. הם יהיו חייבים לעשות זאת. אי אפשר לעשות הסכם אם הם לא מוכנים להכיר במדינה נהדרת וחשובה ואני חושב שהם ירצו לעשות זאת. אני מאמין שיהיו עוד שחקנים, וזה עשוי לעשות את זה קל יותר לשני הצדדים‎".

בתשובה לשאלה של אחד העיתונאים לגבי העברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים, ענה טראמפ כי יישמח לראות את העברת השגרירות מתבצעת, אך לא אמר מתי בכוונתו לעשות צעד בעניין.

בני הזוג נתניהו וטראמפ בחדר הסגלגל בבית הלבן, הערבצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

ראש הממשלה נתניהו נמנע מצידו מלהביע תמיכה מפורשת בהקמת מדינה פלסטינית, אך הבהיר כי הוא לא חוזר בו מהעקרונות שהציג בנאום בר-אילן מיוני 2009. באותו נאום אמר נתניהו כי יתמוך בהקמה מדינה פלסטינית אם זו תהיה מפורזת מכוחות צבא ותכיר בישראל כמדינה יהודית. "במקום להתמקד בכותרות אני רוצה להתמקד במהות", אמר נתניהו. "יש שני תנאים לשלום והם לא השתנו - הפלסטינים חייבים להכיר במדינה היהודית וישראל חייבת לשמר את היכולת הביטחונית שלה בכל הגדה המערבית אחרת נקבל מדינת איסלאם קיצוני...הפלסטינים ממשיכים לקרוא להרס המדינה היהודית ואפילו הכחישו את הקשר ההיסטורי שלנו לארצנו. הסינים נקראים כך כי הם מסין... יהודים נקראים כך כי הם באים מיהודה".

"אתה לא ממש אופטימי"

בהמשך לדבריו של טראמפ על שיתופן של מדינות ערביות נוספות בתהליך השלום אמר נתניהו כי יש לבחון דרכים חדשות ורעיונות חדשים כיצד להתקדם לעבר השלום. הוא הדגיש כי שלום יכול להיות מושג באמצעות יוזמה אזורית עם שכנותיה הערביות של ישראל. בשלב זה הסתכל לעברו טראמפ ואמר בחיוך: "אתה לא ממש אופטימי לגבי זה". 

נתניהו תקף בדבריו את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. "למה אבו-מאזן מתכוון כשהוא אומר שתי מדינות? מדינה שלא מכבדת את המדינה היהודית? אנחנו מדברים על מדינה כמו קוסטה ריקה או כמו איראן? אם רק נפנטז נקבל עוד מדינת טרור, דיקטטורה איסלאמית. שתהרוס כל עתיד של שלום‎".

במסיבת העיתונאים אמר טראמפ כי ארה"ב תתנגד ליוזמות חד-צדדיות נגד ישראל באו"ם וכן תפעל נגד חרמות שמכוונים נגד ישראל. הוא הבהיר עוד כי הוא יעשה יותר צעדים מאשר הממשל האמריקאי הקודם כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. "המחויבות שלנו לביטחון ישראל היא גבוהה מאי פעם‎", אמר טראמפ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ