נתניהו אחרי הפגישה עם טראמפ: מוכן לבחון ריסון של הבנייה בהתנחלויות

בתדרוך לכתבים אמר רה"מ כי "האינטרס הלאומי שלנו מחייב להגיע להבנות", אולם הבהיר כי ישראל לא תהיה מוכנה לשוב ולהטיל מגבלות על הבנייה במזרח ירושלים, כפי שעשתה במהלך כהונת אובמה

ברק רביד, שליח "הארץ" לוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וטראמפ בכניסה לבית הלבן, היום
נתניהו וטראמפ בכניסה לבית הלבן צילום: בלומברג

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתדרוך לכתבים אחרי פגישתו עם נשיא ארה"ב כי יהיה מוכן לדון עם הממשל האמריקאי על ריסון הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית כפי שביקש טראמפ. נתניהו הבהיר עם זאת כי ישראל לא תהיה מוכנה לשוב ולהטיל מגבלות מדיניות על הבנייה במזרח ירושלים, כפי שעשתה במהלך כהונתו של הנשיא האמריקאי הקודם ברק אובמה.

נתניהו ציין כי טראמפ הביע נכונות במהלך הפגישה "לשדרג דרמטית" את היחסים בין ישראל לארה"ב וכי הוקמו כמה צוותים מקצועיים לשם כך. מנגד, ביקש טראמפ הן בפומבי והן בפגישה הסגורה כי ישראל תרסן את הבנייה בהתנחלויות. "טראמפ מוכן לשדרג את היחסים בכל תחום", אמר נתניהו. "אז אם יש בקשה מהנשיא לבחון את הנושא הזה של הבניה בהתנחלויות אני חושב שהאינטרס הלאומי שלנו מחייב להגיע להבנות. ראוי לעשות את המאמץ... סיכמנו להמשיך לדון בנושא הזה מתוך נסיון להגיע להבנות שתואמות את השאיפה להשיג שלום וביטחון".

כל הפרשנויות >>> פגישת נתניהו-טראמפ: סתירות, בורות, והדיל שאיש אינו מבין // ברק רביד | הזחיחות של נתניהו בפגישה מסוכנת // חמי שלו | רה"מ נראה יותר בבית לצד טראמפ מאשר בכנסת // קרולינה לנדסמן | שרה תחילה: הנשיא עשה שיעורי בית בנושא אחד רגיש // יוסי ורטרעבאס קיבל מועד ב' // עמירה הס | ההסכם האזורי של טראמפ: סחורה שאין לה קונים // צבי בראל

ראש הממשלה הדגיש כי בפגישה עם טראמפ לא הגיעו הצדדים עדיין להבנות בנוגע לבנייה בהתנחלויות וכי יתקימו דיוני המשך בנושא. הוא הבהיר עם זאת כי ההחלטות על בניית 6,000 יחידות דיור בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים שהתקבלו בשבועות האחרונים לא ישתנו ולא יבוטלו. "בעניין הבנייה בירושלים המדיניות השתנתה (הוסרו ההגבלות שהיו בתקופת אובמה, ב"ר)", אמר נתניהו. "והיא לא תשתנה חזרה".

נתניהו נשאל כמה פעמים במהלך התדרוך האם הוא נסוג מנאום בר-אילן ומתמיכתו ברעיון שתי המדינות אך התחמק מלתת תשובה ברורה. ראש הממשלה גם התחמק מלהביע דעה לגבי דבריו של הנשיא טראמפ על כך שהוא מוכן לקבל גם פתרון של מדינה אחת. "ההגדרה שלנו ושל אבו-מאזן למדינה פלסטינית היא לא אותו דבר", אמר נתניהו. "המדינה שהוא מדבר עליה לא מקובלת עלינו. אני לא שיניתי את עמדותיי. המהות לא השתנתה...אמרתי ואני חוזר על זה – אני לא רוצה לספח 2 מיליון פלסטינים לישראל ואין לי עניין שיהיו נתינים שלנו. אבל צריך לדאוג שאנחנו לא נהיה נתונים לאיום של מדינת טרור פלסטינית בלב הארץ".

אחד הנושאים הנוספים שעלו בפגישה בין נתניהו לטראמפ היה האפשרות להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים. טראמפ התחמק ממתן תשובה ברורה לנושא במהלך מסיבת העיתונאים עם נתניהו לפני הפגישה. "בעניין השגרירות אמרתי שאני תומך בהעברתה לירושלים", אמר נתניהו. "הוא בודק את הנושא ביסודיות אבל שמע את דעתנו שהיא חד משמעית. הוא רוצה זמן לבחון את הנושא". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ