שגריר ארה"ב המיועד בישראל: פתרון שתי המדינות הוא הטוב ביותר, אתנגד לסיפוח

דייוויד פרידמן, שתרם להתנחלות בית אל, הצהיר בשימוע שנערך לו בסנאט כי יתמוך בהסכם שיעביר אותה לפלסטינים. הדיון הופרע בקריאות ביניים מצד מפגינים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגין מניף את דגל פלסטין בשימוע של פרידמן בסנאט, היום
ברק רביד

שגריר ארה"ב המיועד בישראל, דייוויד פרידמן, שנודע כתומך נלהב במפעל ההתנחלויות וכמתנגד להקמת מדינה פלסטינית, הצהיר הערב (חמישי) בשימוע שנערך לו בסנאט כי הוא סבור שפתרון שתי המדינות הוא הדרך הטובה ביותר לסיום הסכסוך הישראלי־פלסטיני, ושהוא מתנגד לסיפוח ישראלי של הגדה המערבית או חלק ממנה. השימוע הופרע כמה פעמים בקריאות ביניים של מפגינים, בהם יהודים אמריקאים שצעקו לעבר פרידמן: "אינך מייצג אותנו". בשבוע הבא תקיים ועדת החוץ של הסנאט הצבעה על המינוי. לאישור יידרש רוב מוחלט בין 21 חברי הוועדה, ש-11 מהם משתייכים למפלגה הרפובליקאית. 

פרידמן, שרק לפני כחצי שנה פרסם באתר ערוץ 7 מאמר שכותרתו "סוף סיפור שתי המדינות", ביטא בשימוע עמדות שונות בתכלית, ויו"ר הוועדה, הסנאטור בוב קורקר, אף העיר כי נסיגתו מהצהרות העבר שלו מוזרה ויוצאת דופן. כך הצהיר כי ישמח אם ישראל והפלסטינים יצליחו להשיג הסכם על בסיס פתרון שתי המדינות, שיביא תועלת רבה לשני הצדדים. לשאלת הסנאטור טים קיין בנוגע לרעיון המדינה הדו־לאומית, השיב: "אינני חושב שמישהו יתמוך במדינה שבה יש כמה מעמדות של אזרחים עם זכויות שונות". 
פרידמן, ראש ארגון ידידי בית אל בארה"ב, שגייס תרומות בעבור ההתנחלות ותרם לה בעצמו, הוסיף כי הוא מסכים עם הצהרת הנשיא דונלד טראמפ, שלפיה הרחבת ההתנחלויות אינה מועילה לקידום השלום, וכי יתמוך בהסכם שיעביר את בית אל לריבונות פלסטינית.

לצד הצהרת התמיכה בפתרון שתי המדינות הטיל פרידמן ספק במחויבות הפלסטינית לפתרון זה ואמר כי "הפלסטינים מחזיקים בעמדות שאינן עולות בקנה אחד עם שלום". הוא ציין כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מסרב להכיר בישראל כבמדינה יהודית, והוסיף שהוא אינו רואה מנהיג פלסטיני שיסכים לדרישת ישראל לשמר בידיה שליטה ביטחונית מלאה בגדה.

פרידמן ביקש לחזור בו מהצהרות חריפות שהשמיע בעבר, בהן ההאשמה כי אנשי השדולה היהודית־ליברלית ג'יי סטריט "הם גרועים מקאפו" והטענה כי משרד החוץ האמריקאי לוקה באנטישמיות. הוא הצהיר שהוא מתחרט עמוקות על השפה שנקט כלפי הדמוקרטים ואנשי שמאל בארה"ב ובישראל, וייחס את דבריו לאווירה הטעונה במסע הבחירות לנשיאות ולדאגתו לביטחון ישראל. הוא הודה שלהצהרותיו "אין תרוץ" ואמר כי אם מינויו יאושר יתבטא בעתיד באופן מחושב. לדברי מקורות שנכחו במפגש סגור עם השגריר המיועד, לאחר בחירתו של טראמפ לנשיאות, הוא נמנע מלחזור בו מדבריו גם לאחר הבחירות, ואף הגן עליהם.

באשר להעברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים אמר פרידמן כי ההחלטה בנושא מצויה בידי טראמפ, וכי יכבד כאת הכרעת הנשיא. כשהודיע טראמפ על כוונתו למנות את פרידמן לתפקיד, הצהיר השגריר המיועד כי הוא "מצפה בכיליון עיניים לחזק את יחסי שתי המדינות משגרירות ארה"ב בבירת ישראל הנצחית, ירושלים".

חברים דמוקרטים בוועדה הטילו ספק ביכולתו של פרידמן למלא את התפקיד בהצלחה. הסנאטור בן קרדין אמר כי העמדות שביטא פרידמן בשאלת פתרון הסכסוך "מעוררות דאגה", והסנאטור טום יודאל הגדיר אותו "בלתי כשיר לחלוטין" והזהיר כי הוא עלול להביא להתלקחות במזרח התיכון. מנגד, הסנאטור הדמוקרט ג'ו ליברמן העיד למען פרידמן וביקש מחברי שתי המפלגות לאשר את המינוי לטובת יחסי ארה"ב עם ישראל.

ערב השימוע שלחו חמישה שגרירי עבר של ארה"ב בישראל מכתב לחברי ועדת החוץ של הסנאט האמריקאי, שבו הפצירו בחברי הוועדה שלא לאשר את מינויו של פרידמן. במכתב, שעותק ממנו הגיע לידי "הארץ", טענו החמישה — דן קרצר, ג'יימס קנינגהאם, ויליאם הארופ, אדוארד ווקר ותומס פיקרינג — טענו כי השגריר המיועד מבטא עמדות קיצוניות הסותרות את המדיניות האמריקאית הקבועה בעשרות השנים האחרונות ואף את הצהרותיו של הנשיא טראמפ עצמו. השגרירים לשעבר הוסיפו כי ההצהרות החריפות שהשמיע פרידמן בעבר כלפי יריביו מעלות ספק באשר לשיקול הדעת שלו ומצביעות על כך שאין לו המזג הדרוש לתפקיד.

פרידמן, עורך דין המתמחה בטיפול בפשיטות רגל, מלווה את טראמפ במשך שנים רבות ולאורך מערכת הבחירות לנשיאות היה יועצו לענייני ישראל. ביוני האחרון, בראיון ל"הארץ", העריך כי טראמפ יתמוך בסיפוח חלקים מהגדה המערבית לישראל ולא יציב בראש סדר העדיפויות שלו הקמת מדינה פלסטינית, בניגוד לקודמיו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ