ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון

שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי אמרה במהלך דיון במועצת הביטחון בנושא הישראלי-פלסטיני היום (חמישי) כי ממשל טראמפ עדיין תומך בפתרון שתי המדינות. "אנחנו תומכים בפתרון שתי המדינות, אבל אנו גם מבצעים חשיבה מחודשת מחוץ לקופסא", אמרה היילי.

אתמול, במסיבת עיתונאים שערכו טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו לפני פגישתם בבית הלבן, נמנעו השניים מלהביע מחויבות לפתרון שתי המדינות כדרך להשגת הסכם שלום. הנשיא האמריקאי הפתיע כשאמר כי יהיה מוכן לבחון גם פתרון של מדינה אחת לשני עמים והבהיר כי הוא מעוניין לקדם יוזמת שלום בה יהיו מעורבות כמה ממדינות ערב ולא רק ישראל והפלסטינים וזאת כדי להשיג הסכם שלום רחב וגדול יותר.

"אני בוחן את עניין שתי המדינות ואת עניין המדינה האחת", אמר טראמפ, "אוכל לחיות עם שתיהן. פעם היה נראה ששתי מדינות זה הפתרון הקל יותר. אבל אם ביבי והפלסטינים שמחים - אני אהיה שמח עם מה שהם מעדיפים".

טראמפ אמר כי ארה"ב תעודד את שני הצדדים להגיע לשלום, אבל שעל ישראל והפלסטינים עצמם לשאת ולתת על הסכם כזה. נשיא ארה"ב הוסיף כי גם הישראלים וגם הפלסטינים יצטרכו לעשות ויתורים. "אתה מבין את זה, נכון?", שאל טראמפ תוך כדי שהוא מביט לכיוונו של נתניהו. עם זאת, הנשיא האמריקאי הדגיש כי הצטרפות של מדינות ערביות לתהליך עשויה להקל על הצדדים לבצע את הוויתורים הללו.

"הישראלים יצטרכו להראות גמישות...ונראה לי שהם יעשו את זה. הם רוצים לעשות עסקה", אמר טראמפ. "הפלסטינים צריכים להפטר מהשנאה שאותה מלמדים אותם מגיל צעיר. צריך לדבר על גמישות שם, אבל זה מתחיל מגיל צעיר. עליהם להכיר בישראל. הם יהיו חייבים לעשות זאת. אי אפשר לעשות הסכם אם הם לא מוכנים להכיר במדינה נהדרת וחשובה ואני חושב שהם ירצו לעשות זאת. אני מאמין שיהיו עוד שחקנים, וזה עשוי לעשות את זה קל יותר לשני הצדדים‎".

מועמדו של טראמפ לתפקיד שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, אמר היום בשימוע שעבר בסנאט לפני אישור מועמדותו כי אם ניתן יהיה להשיג את פתרון שתי המדינות, גם ישראל וגם הפלסטינים ירוויחו רבות. פרידמן, שבעבר כינה את פתרון שתי המדינות "אשליה", הוסיף כי "אם הישראלים והפלסטינים יצליחו להשיג את פתרון שתי המדינות אני אהיה מאושר", אמר, "אבל אני סקפטי לגבי רצונם של הפלסטינים להשיג זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ