פרשת טובות ההנאה |

נתניהו פנה נסער גם לשגריר ארה"ב וביקש בתקיפות לסייע למילצ'ן

רה"מ פנה לשגריר שפירו ב-2014 וביקש שיסייע למילצ'ן לקבל ויזה לארה"ב, בעוד מילצ'ן הדגיש בפני השגריר את קרבתו לרה"מ ■ נתניהו דן בנושא גם עם השר קרי ואמר: "זה מגוחך, הוא תרם לכלכלה האמריקאית, תנו לו ויזה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני הזוג נתניהו ודן שפירו בטקס קבלת פנים לרגל יום העצמאות ה-239 של ארה"ב, 2015

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פנה באביב 2014 גם לשגריר האמריקאי בישראל דן שפירו, וביקש ממנו להתערב כדי לסייע לאיש העסקים ארנון מילצ'ן לקבל ויזה לארה"ב למשך עשר שנים. כך מתברר משיחות עם פקידים בכירים לשעבר בממשל ברק אובמה, שמספקים גילויים חדשים על מגעיו של נתניהו עם משרד החוץ האמריקאי ועל עומק מעורבותו בפרשה. "הארץ" שוחח בנושא עם לפחות שלושה פקידים בכירים לשעבר בממשל האמריקאי שמעורים בנושא, ושביקשו לשמור על עילום שם.

מילצ'ן הוא הדמות המרכזית בתיק 1000, בו חוקרת המשטרה חשד לפיו נתניהו ומשפחתו קיבלו טובות הנאה מבעלי הון בשווי של מאות אלפי שקלים. כפי שדיווח גידי וייץ ב"הארץ", נתניהו ורעייתו שרה חשודים כי "הזמינו" ממילצ'ן סיגרים, בקבוקי שמפניה ותכשיטים יקרי ערך במשך שנים. בני הזוג נתניהו טוענים מנגד כי מוצרי היוקרה הם מתנות שקיבלו ממילצ'ן כחלק מיחסי חברות הקרובים ביניהם.

לפני שישה שבועות דיווח רביב דרוקר בערוץ 10 כי נתניהו פנה לשר החוץ האמריקאי היוצא, ג'ון קרי, כדי לסייע למילצ'ן לקבל ויזה לעשור במקום לשנה בלבד. לפי הדיווח, ראש הממשלה שוחח עם קרי בנושא לא פחות משלוש פעמים.

הפקידים האמריקאים הבכירים לשעבר ציינו כי מעורבות נתניהו בפרשה נרחבת יותר ממה שהיה ידוע עד כה, וכי לפחות במקרה אחד הוא פנה גם לשגריר ארה"ב בישראל בניסיון לסייע לאיש העסקים. ב–2014 נפגש נתניהו עם שפירו בלשכתו בירושלים ודחק בו לסייע למילצ'ן עם הוויזה. אחד הפקידים הבכירים לשעבר ציין כי שפירו דיווח למשרד החוץ בוושינגטון שנתניהו העלה את הבקשה מיוזמתו, וכי הוא היה נסער מאוד לגביה.

הפקידים הבכירים לשעבר אישרו שנתניהו אכן קיים בין סוף 2013 לאביב 2014 לפחות שלוש שיחות טלפון עם שר החוץ קרי בנושא. כך, למשל, בסוף 2013 התקשר שליחו של ראש הממשלה, עורך הדין יצחק מולכו, לבכיר במשרד החוץ האמריקאי. "ראש הממשלה מבקש לדבר בדחיפות עם שר החוץ קרי", אמר מולכו.

כעבור כמה שעות התקיימה שיחת הטלפון. אז גילה קרי כי הנושא עליו רצה לדבר ראש הממשלה לא היה תהליך השלום הישראלי־פלסטיני, שאותו ניסתה לקדם אז ארה"ב, כי אם הוויזה של מילצ'ן. אחד הפקידים הבכירים לשעבר, שמעורה במה שהתרחש באותה עת, סיפר שנתניהו דיבר בצורה תקיפה וביקש שקרי יתערב בנושא. "זה מגוחך", אמר נתניהו לקרי. "מילצ'ן תרם המון לכלכלה האמריקאית. תנו לו ויזה".

למרות שהוא חי ועובד כבר שנים בארה"ב, מילצ'ן אינו מחזיק באזרחות אמריקאית אלא בוויזה רגילה, שאותה נהג לחדש אחת לעשר שנים. בקיץ 2013 הופתע מילצ'ן כאשר נתקל בקשיים בהליך חידוש הוויזה. הסיבה לכך היתה ראיון שהעניק לתוכנית "עובדה", בו סיפר על פעילותו בשירות מערכת הביטחון בישראל והסיוע שהעניק לתוכנית הגרעין הישראלית.

בעקבות הגילויים על עברו החליט משרד החוץ האמריקאי לבחון מחדש את הוויזה שלו ולתת לו אשרה לשנה בלבד. מילצ'ן, שכעס מאוד על ההחלטה, פנה לשגריר שפירו ולבכירים אמריקאים נוספים. הוא הביע מחאה על החלטתם, וביקש שיסייעו לו להחזיר לעצמו את הוויזה למשך עשר שנים. פקיד בכיר לשעבר בממשל האמריקאי ציין שמילצ'ן ציין כמה פעמים בפני השגריר שפירו וגורמים אמריקאים אחרים את יחסיו הקרובים עם נתניהו, כחלק ממאמציו לחדש את האשרה.

בסופו של דבר, בסביבות אפריל 2014 נענה קרי לבקשות נתניהו ומילצ'ן קיבל ויזה לעשור. הפקידים הבכירים לשעבר ציינו כי באותה תקופה ניסה קרי למנוע את קריסת שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים וחיפש דרכים להאריך אותן. קרי סבר שאם יעשה את המחווה כלפי נתניהו ויסייע לו בעניין הוויזה של מילצ'ן, זה יסייע לו בעקיפין לשכנע את ראש הממשלה לנקוט צעדים שיאפשרו את הארכת המשא ומתן עם הפלסטינים.

קרי סבר גם שקשריו הקרובים של מילצ'ן עם נתניהו יאפשרו לו להיעזר באיש העסקים כדי לרכך את עמדות ראש הממשלה בסוגיות שונות. לדברי הפקידים, נתניהו עצמו פנה לקרי לאחר שנעתר לבקשתו ודאג להוצאת הוויזה, והציע לו לעמוד בקשר עם מילצ'ן ולהשתמש בו כערוץ קשר בלתי רשמי ביניהם.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "האם לא נמאס לכם למחזר שוב ושוב את שאלות הסרק האלה? זהו עוד ניסיון פסול ונואש שלכם להפעיל לחץ על גורמי האכיפה". יועצו של מילצ'ן רונן צור מסר: "אנחנו מקפידים מתחילת הפרשה לא להגיב בנושא מטעמים מובנים, בין אם המידע נכון ובין אם הוא מופרך ודמיוני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ