עדויות: מתנחלים מצפון הבקעה מונעים מפלסטינים לרעות ופוגעים בצאן

עמירה הס
עמירה הס
עמירה הס
עמירה הס

שני מתנחלים הרגו כבשה ופצעו עז אתמול (שישי), כשיידו אבנים לעבר צאנה של משפחה פלסטינית המתגוררת במאהל תל אל-חימה בצפון בקעת הירדן - כך מספרים בני המשפחה. כבשה שלישית נפצעה וברחה, ועד עתה לא חזרה. 

בני משפחת איוב, ששניים מהם היו עם הצאן במרחק של כשני ק"מ מהמאהל, סיפרו הבוקר לפעילי תעאיוש כי אתמול אחר הצהרים התקרבו אליהם שני המתנחלים. אחד מהם, על סוס, היה רעול פנים ולבוש שחורים ויידה אבנים לעבר העדר. לדברי המשפחה הם קיללו את שני הפלסטינים והשתמשו במלים "שאיננו יכולים לחזור עליהן". למרות שהיה רעול פנים, בני המשפחה אומרים שהם זיהו את מיידה האבנים ויודעים את שמו.

רועה צאן בבקעת הירדן, ב-2015צילום: תומר אפלבאום

בספטמבר הקימה קבוצה של מתנחלים מאחז בלתי חוקי בגבעה שמעל תל אל-חימה, שבה נהגו בני המשפחה לרעות את הצאן במשך שנים, ומאז יושבי המאחז מונעים מהם לרעות באותו שטח. מבחינת התושבים, יידוי האבנים והפגיעה בכבשים מהווה הסלמה ברורה.

בשבוע שעבר דרשו שלושה מתנחלים במאחז אחר בצפון הבקעה משלושה רועים פלסטינים אחרים שלא ירעו באזור, על אף שזהו שטח שבו הם רועים בקביעות. מאוחר יותר הגיעו למקום שני חיילים שאזקו שניים מהרועים ועיכבו אותם בשטח למשך כשעתיים. לפי דיווחי הפלסטינים באזור, תעאיוש ומחסום ווטש, נערים שנשרו מישיבות משוטטים באזור תוך הפחדת הרועים בדרישה שלא יצאו עם עדריהם.

ב"עמק שילה" שמצפון מזרח לרמאללה יושבי מאחזים נקטו במשך שנים פעולות אלימות דומות, כדי להרחיק חקלאים מאדמותיהם. בדרך זו התאפשר למתנחלים להתחיל לטעת בשטח כרמים ומטעים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ