אחרי 22 שנה: צה"ל מעלה את דמי השכירות המוענקים לחיילים

דמי השכירות לחיילים זכאים יוגדלו מ-1,046 שקלים ל-1,300. התוספת בסך 260 שקלים תשולם לחיילים החל מהחודש הבא, וצה"ל יעביר אותה לחיילים רטרואקטיבית מתחילת שנת 2017

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים בדרום רמת הגולן, נובמבר
חיילים בדרום רמת הגולן, נובמבר. מהלך על רקע הגדלת משכורות החייליםצילום: גיל אליהו

בצבא יגדילו את דמי השכירות המוענקים לחיילים המוגדרים כזכאים לקבלתו מ-1,046 שקלים ל-1,300. ההעלאה של 260 השקלים, מגיעה לאחר 22 שנים בהן צה"ל לא הגדיל את התשלום המועבר לחיילים על מנת שיוכלו לשכור דירה.

בצבא סבורים כי העלאה זו תקל על אלפי החיילים ששוכרים דירה ומקבלים סיוע פיננסי מהצבא, כאשר לרוב אלו עושים זאת כשותפים בדירות. העלאת התשלום תיכנס לתוקפה החל מהחודש הבא, ותחול רטרואקטיבית מתחילת שנת 2017. אותם חיילים הזכאים לתשלום יקבלו את הכסף כבר בתשלום של חודש אפריל.

מדובר בחיילים שהוגדרו על ידי צה"ל ככאלו שזכאים לקבל תשלום בשכר דירה, בהם חיילים בודדים שחיים בארץ כשמשפחותיהם נמצאות מעבר לים, או כאלו שמוגדרים "חסרי עורף משפחתי" ואינם בקשר עם בני משפחותיהם. בעבור חיילים בודדים, ישנה אפשרות לקבלת סיוע פיננסי נוסף בגובה של כמה מאות שקלים מטעם משרד הבינוי והשיכון.

חיילים בודדים יכולים גם להתגורר בדירות של האגודה למען החייל, בבתי החייל ברחבי הארץ וכן בדירות קיבוצים. צה"ל משלם באופן ישיר בעבור מגוריהם של חיילים אלו: 1,085 שקלים לאגודה למען החייל עבור כל חייל בדירת האגודה, 44 שקלים בחודש עבור מגורים בבית החייל, או 930 שקלים בעבור דירה בקיבוץ - כך לפי נתונים שנמסרו בשנת 2013 למרכז המחקר והמידע של הכנסת. לפי הנחיות עדכניות של הצבא, חיילים בודדים יוכלו להישאר בדירותיהם מטעם האגודה למען החייל עד שלושה חודשים לאחר שחרורם, על מנת להקל בשילובם לאחר תום השירות הצבאי.

העלאת התשלום לשכר הדירה מגיעה על רקע הגדלת משכורות החיילים בשנים האחרונות. חיילים לוחמים מקבלים מדי חודש כ-1,600 שקלים, תומכי לחימה כ-1,200 שקלים וחיילים ביחידות עורפיות כ-800 שקלים. בשנת 2013 עתר עורך הדין אמנון לורך לבג"ץ בשם שלושת ילדיו ששירתו בצה"ל, בדרישה כי מערכת הביטחון תגדיל את דמי הקיום, כך שאלו יספיקו להוצאותיהם הנדרשות בעת שירותם. תחילה, טענו בצה"ל כי דמי הקיום אינם נועדו "לקיים את החייל", אלא מהווים דמי כיס בלבד. עם זאת, בעקבות העתירה והדיונים שנערכו במסגרתה, הוחלט לעדכן את שכרם של החיילים, וכן להצמידם למדד במשק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ