גזר הדין במשפטו של אלאור אזריה יינתן היום בצהריים

התביעה הצבאית ביקשה לגזור על אזריה, שהורשע בהריגת פלסטיני פצוע, כשלוש שנות מאסר. אם ייגזר עליו מאסר, יוכל לפנות לאלוף פיקוד המרכז כדי שיקל בעונשו או לנשיא ריבלין לבקשת חנינה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזריה בשלב הטיעונים לעונשו בקריה, בחודש שעבר
גילי כהן
גילי כהן

בית הדין הצבאי יגזור היום (שלישי) את דינו של אלאור אזריה, החייל שהורשע בהריגת פלסטיני פצוע בזירת פיגוע בחברון. התביעה הצבאית ביקשה לגזור על אזריה עונש ברף הנמוך במתחם שבין שלוש לחמש שנות מאסר בפועל, כלומר, קרוב יותר לשלוש שנים. מנגד, ביקשו סנגורי החייל להקל בעונשו עד להימנעות מהטלת מאסר בפועל, ואזריה עצמו ביקש מהרכב השופטים, בראשות אלוף־משנה מאיה הלר, לדון אותו במידת הרחמים.

משפט אזריה - סיקור נרחב | כמה שנים נגזרו על החייל הקודם שהורשע וכיצד אלאור אזריה יכול לקבל חנינה | מהחייל ת' ועד ראש הממשלה: דמויות מרכזיות בפרשת אזריה | כך קעקעו השופטים את כל טענותיו של אזריה | ממשלת לה פמיליה (יוסי ורטר) | 97 עמודים, 40 אלף מלים: הכרעת הדין המלאה | התעקשות הסנגוריה להציג את אזריה כגיבור הבטיחה את הרשעתו (עמוס הראל) | משפחת המחבל: נרדוף את אזריה עד לבית הדין הבינלאומי | שאגת אזריה: היוצרות התהפכו, והצבא נזעק להגן על הדמוקרטיה (אמיר אורן)

בדיון בטיעונים לעונשו של אזריה הדגיש התובע, סגן־אלוף במילואים נדב ויסמן, את חומרת העבירה שבה הורשע אזריה, הזכיר את קביעת בית הדין קבע שלפיה החייל לא פעל מתוך תחושת סכנה וציין כי לא הביע חרטה על מעשהו. עם זאת אמר כי "הנאשם הצטייר עד לרגע ביצוע העבירה כאדם חיובי, והעדויות שלפנינו מלמדות שהמעשה הרע שביצע היה חריג לאופיו". לדבריו, "ברור לחלוטין שהעבירה שהנאשם ביצע היא לא פרי תכנון מוקדם... היא נבטה בשטח, בחברון, לאחר שחברו נדקר. זה מעשה פסול שצריך לגנותו, אבל יש לו רקע". לבד מעונש המאסר, ביקשה התביעה להוריד את אזריה לדרגת טוראי ולהטיל עליו מאסר על תנאי.

סנגורו של אזריה, אייל בסרגליק, ביקש מבית הדין שלא להוסיף על עונש המעצר הפתוח שריצה אזריה במשך עשרה חודשים במפקדת האוגדה שבה שירת, בטענה שהדבר יגרום לו נזק נפשי חמור. בהמשך אמר בסרגליק: "מבחינתנו זה לכל היותר עד שנתיים, וצריך לבחור ברף הנמוך". לאחר מכן ביקש אזריה להתחשב בו, "אחרי עשרה חודשים של עינוי וסבל שלי ושל המשפחה שלי שהתרסקה".

אם ייגזר עליו מאסר יוכל אזריה לפנות לאלוף פיקוד המרכז רוני נומה, שלפי חוק השיפוט הצבאי מוסמך להקל בעונשו ואף להמיר מאסר בפועל במאסר על תנאי. הוא יוכל גם לפנות בבקשת חנינה לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, שלא ידון בבקשה כל עוד פתוח נתיב אחר להקלה בעונש. עם הרשעתו של החייל הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא סבור שיש לחון אותו. סנגורי החייל הודיעו מראש כי בכוונתם לערער על הרשעתו.

גזר הדין יינתן כמעט שנה לאחר התקרית שבה ירה בראשו של עבד אל־פתאח א־שריף. בצבא חששו אז כי הירי ישמש אסמכתא לטענה שלפיה חיילים מוציאים להורג פלסטינים ללא הצדקה, אולם בפועל הוא הסעיר בעיקר את הציבור הישראלי. במאמר שפרסם באחרונה סגן־אלוף ר' מאגף המודיעין בכתב העת "מודיעין הלכה ומעשה", הוא מציין כי בכמה מקרים בעבר הפכו מבצעי פיגועים לגיבורים בחברה הפלסטינית, אלא שזה לא היה אחד מהם. "בהקשר הפלסטיני, אירוע 'החייל היורה' בחברון, אשר עורר חשש רב כי יהפוך לאירוע מתסיס בסדר גודל של הפגיעה במוחמד א־דורה בראשית האינתיפאדה השנייה, עורר הדים מועטים בלבד. מעטים ברחוב הפלסטיני זוכרים את שמו של עבד אל־פתאח א־שריף, המחבל שנורה בראשו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ