ארדן מתחיל לחזור בו: באירוע המצער באום אל-חיראן נהרגו שוטר ואזרח

בניגוד להתבטאויות קודמות, השר לביטחון פנים אמר כי יש להמתין להפקת הלקחים מחקירת מח"ש: פורעי החוק פוגעים "באוכלוסייה הבדואית היקרה שאנחנו רוצים להמשיך ולחיות איתה כאן בדו-קיום"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס היום (שלישי) לתקרית באום אל-חיראן בחודש שעבר, במהלכה נהרגו האזרח יעקוב מוסא אבו אל-קיעאן והשוטר ארז (עמדי) לוי. אך בעוד שבעבר קבע השר כי מדובר היה בפיגוע וכינה את אל-קיעאן "מחבל", באירוע של המשטרה שהתקיים היום בבאר שבע השתמש ארדן בשפה פחות נחרצת.

"היה לנו אירוע קשה ומצער לפני מספר שבועות באום אל-חיראן", אמר. "אסור לתת לאף אחד לנסות לקחת אירוע נקודתי, שבו לצערנו גם נהרג שוטר וגם נהרג אזרח, ולהשליך ממנו על כל היחסים בין האוכלוסייה הבדואית לבין משטרת ישראל".

לדברי ארדן, "אנחנו צריכים להפיק את הלקחים, לאחר שיתברר מה בדיוק היה שם ומח"ש תסיים את החקירה. משם להמשיך הלאה, לחזק את הקשר הזה, לחזק את שירותי המשטרה והאכיפה כנגד פורעי החוק, שפוגעים קודם כל באוכלוסייה הבדואית היקרה שאנחנו רוצים להמשיך ולחיות איתה כאן בדו קיום בנגב".

לפני כחודש אמר ארדן כי "התמונה שעלתה מהתחקיר המשטרתי היתה מאוד ברורה: מדובר בפיגוע, בדריסה מכוונת". יום לאחר התקרית התייחס השר לראיות שנמצאו בביתו של אבו אל-קיעאן, עיתונים עם כותרת על פיגוע דריסה ודאעש. "הם לא נמצאו כחלק מערמת העיתונים, איסוף של כותרות לגבי פיגועי דריסה, וזה לא היה רק בבית שלו, היה בעוד מקום שעוד לא התפרסם, שנמצאו חומרים שמעידים על לימוד או איסוף חומר לגבי הנושא הזה. כל אלה, יחד עם עוד מידע של השב"כ, יחד עם הנסיבות בשטח, מלמדות שמדובר בפיגוע".

ארדן בסיור בדרום, היום
ארדן בסיור בדרום, היוםצילום: עמוד הפייסבוק של

עם זאת, בראיון לרדיו דרום באותו היום הצביע ארדן לראשונה על האפשרות שייתכן שהמשטרה פעלה לא כשורה. השר אמר כי "התקשורת הישראלית צריכה לקחת קודם כל את הגרסה של מי שמייצג את אזרחי מדינת ישראל ואכיפת החוק שזו המשטרה, ולא את גרסת פורעי החוק ולשים את זה (את הגרסאות, אב"ז) אחד מול אחד". לאחר מכן הוסיף כי "אחרי שיגמר התחקיר, אם יתברר שהמשטרה הייתה לא בסדר, גם אני אתבע מהם הסברים. אבל להציג את זה כאילו יש פה גרסה מול גרסה כשנרצח שוטר בפיגוע, אני חושב שזה דבר לא נכון ולא ראוי".

אורות הרכב היו דלוקים

בסרטון שצולם על ידי צוות של רשת אל-ג'זירה ופורסם בתחילת החודש נראים אורות מכוניתו של אל-קיעאן דולקים, זאת בניגוד לטענות ארדן והמשטרה, לפיהן העובדה שאל-קיעאן לא הדליק את אורות המכונית מחזקת את ההנחה שהתכוון לדרוס למוות את השוטר ארז לוי.

הדריסה אירעה לפי נתוני המשטרה ועדויות נוספות בשעה 5:57, שבה עדיין היה היישוב חשוך. בצהרי  אותו יום פרסמה המשטרה סרטון שצולם ממסוק משטרתי ותיעד את האירוע. "בסרטון ניתן לראות את המחבל עומד בצד הדרך כשאורות רכבו כבויים, וברגע שהוא מבחין בצוות הלוחמים הוא מאיץ לעברם ופוגע בהם", מסרה המשטרה, אולם בסרטון, שצולם באמצעות מצלמה תרמית, לא ניתן לראות אם אורות הג'יפ שבו נהג אבו אל-קיעאן אכן היו כבויים. השר ארדן חזר על טענת המשטרה בנוגע לאורות הרכב וטען כי הדבר מוכיח שהנהג התכוון לבצע פיגוע. "דפוס הפעולה שלו... מהיציאה מהבית עם אורות כבויים... היה דפוס של מחבל שיוצא לפגע". הסרטון ששודר באל-ג'זירה:

הסרטון ששודר באל-ג'זירה נותח על ידי קבוצת פעילים בארגונים "אקטיבסטילס" ו-Forensic Architecture, האוספים חומרים על התקרית באום אל-חיראן. בסרטון נראה הג'יפ שבו נהג אל-קיעאן, לפני שהאיץ, כשאורותיו דולקים. במקביל נשמעים קולות ירי ושוטרים הצועקים "ירי", ואז מאיץ הג'יפ. הפעילים וידאו כי אכן מדובר במכוניתו של אבו אל-קיעאן באמצעות השוואת התיעוד לסרטון המשטרתי ולסרטון נוסף, שצילמה פעילת אקטיבסטילס.

ביום האירוע סיפרו כמה עדי ראייה כי רכבו של אבו אל-קיעאן הידרדר לאחר שבוצע לעברו ירי, והוסיפו כי נראה שהנהג לא שלט במכוניתו כשפגעה בלוי ובשוטר נוסף. גם בסרטון המשטרתי נראה הרכב מאיץ לאחר ששוטרים פותחים לעברו באש. במשטרה שללו את גרסאות עדי הראייה, שערערה את הטענה לפיגוע דריסה מכוון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ