ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי ומלך ירדן עבדאללה הזהירו היום (שלישי) בפגישה בקהיר כי לכל פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני שאינו מבוסס על פתרון שתי המדינות יהיו השלכות מסוכנות על האזור כולו.

בהודעה שנמסרה מלשכתו של א-סיסי נאמר עוד כי הקמת מדינה פלסטינית היא אינטרס כלל-ערבי. דובר הנשיא המצרי עלא יוסף אמר בתום הפסגה כי שני המנהיגים דנו במצב המדיני לאור כניסתו לתפקיד של ממשל טראמפ. עוד נמסר כי "המנהיגים הסכימו שפתרון שתי המדינות והקמת מדינה פלסטינית המבוססת על גבולות 4 ביוני 1967 עם מזרח ירושלים כבירתה הם עקרון לאומי שאי אפשר לוותר עליו".

בסוכנות הידיעות הירדנית "פטרה" דווח כי מלך ירדן ונשיא מצרים דנו גם במעמדה של ירושלים ובצורך לשמור על מעמדה ההיסטורי והדתי ועל הסטטוס קוו, מתוך הכרה שכל שינוי או פגיעה במקומות הקדושים לאיסלאם ולנצרות תשפיע על היציבות והביטחון באזור כולו.

בשבוע שעבר נחשף ב"הארץ" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף לפני שנה בפסגה מדינית חשאית שהתכנסה בעקבה, יחד עם שר החוץ של ארה"ב באותה תקופה ג'ון קרי, המלך עבדאללה והנשיא א־סיסי. בפסגה הציג קרי מתווה ליוזמת שלום אזורית, שכלל הכרה בישראל כמדינה יהודית וחידוש של המשא ומתן עם הפלסטינים בתמיכת מדינות ערב.

נשיא מצרים א-סיסי ומלך ירדן עבדאללהצילום: YOUSEF ALLAN/אי־אף־פי

נתניהו נמנע מלהשיב בחיוב להצעה, וטען כי יתקשה להשיג לה תמיכה בקואליציה שלו. עם זאת, הפסגה הירדנית היוותה את התשתית עליה החלו שבועיים לאחר מכן המגעים בינו לבין יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני יצחק הרצוג על הקמת ממשלת אחדות.

בפסגה הציג נתניהו תוכנית שכללה הקפאה של הבנייה מחוץ לגושי ההתנחלויות. פקיד בכיר לשעבר בממשל האמריקאי ומקור ישראלי, המעורים בפרטי הפסגה, ציינו כי נתניהו ביקש לקבל בתמורה הכרה אמריקאית בגושים. הפקיד האמריקאי והמקור הישראלי ציינו כי נתניהו הציג למשתתפי הפסגה תוכנית בת חמש נקודות, שבה פורטו צעדים שישראל תהיה מוכנה לנקוט לטובת יוזמת שלום אזורית, שתביא לחידוש המשא ומתן הישראלי פלסטיני, לצד הטבות שהיא דורשת לקבל.

בשבוע שעבר נמנעו נתניהו והנשיא טראמפ מלהביע מחויבות לפתרון שתי המדינות כדרך להשגת הסכם שלום. במסיבת עיתונאים שערכו טראמפ וראש הממשלה לפני פגישתם בבית הלבן, הנשיא האמריקאי הפתיע כשאמר כי יהיה מוכן לבחון גם פתרון של מדינה אחת לשני עמים. טראמפ אף הבהיר כי הוא מעוניין לקדם יוזמת שלום בה יהיו מעורבות כמה ממדינות ערב ולא רק ישראל והפלסטינים\ וזאת כדי להשיג הסכם שלום רחב וגדול יותר. "אני בוחן את עניין שתי המדינות ואת עניין המדינה האחת", אמר טראמפ, "אוכל לחיות עם שתיהן. פעם היה נראה ששתי מדינות זה הפתרון הקל יותר. אבל אם ביבי והפלסטינים שמחים - אני אהיה שמח עם מה שהם מעדיפים".

טראמפ אמר כי ארה"ב תעודד את שני הצדדים להגיע לשלום, אבל שעל ישראל והפלסטינים עצמם לשאת ולתת על הסכם כזה. נשיא ארה"ב הוסיף כי גם הישראלים וגם הפלסטינים יצטרכו לעשות ויתורים. "אתה מבין את זה, נכון?", שאל טראמפ תוך כדי שהוא מביט לכיוונו של נתניהו. עם זאת, הנשיא האמריקאי הדגיש כי הצטרפות של מדינות ערביות לתהליך עשויה להקל על הצדדים לבצע את הוויתורים הללו.

יום לאחר מכן אמרה שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי במהלך דיון במועצת הביטחון בנושא הישראלי-פלסטיני כי ממשל טראמפ עדיין תומך בפתרון שתי המדינות. "אנחנו תומכים בפתרון שתי המדינות, אבל אנו גם מבצעים חשיבה מחודשת מחוץ לקופסה", אמרה היילי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ