המדינה: חוק ההפקעה לא חל על תשעת הבתים הנמצאים על קרקע פלסטינית בעפרה

תושבי הבתים ביקשו מבג"ץ לאטום אותם, בטענה שבעתיד ניתן יהיה להפקיע את הקרקע עליה הם נמצאים באמצעות החוק ולהקימם מחדש, אולם המדינה דחתה את פרשנותם

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההתנחלות עפרה
יותם ברגר
יותם ברגר

המדינה הודיעה לבג"ץ כי החוק להפקעת קרקעות פלסטינים לא יחול על תשעת הבתים בעפרה, ועל כן אין טעם להיענות לבקשת התושבים לאטום אותם במקום להורסם. בהודעה שנמסרה מטעם המדינה לבג"ץ נכתב: "הבקשה של תושבי המבנים מבוססת על הנחה משפטית שגויה, שכן חוק ההסדרה כלל אינו חל על תשעת המבנים". 

לפי תשובת המדינה, לא ניתן להכשיר באמצעות החוק, המכונה גם חוק ההסדרה, מבנים שכבר הוצאו צווים או פסקי דין המורים על הריסתם. "פרשנות תכליתית של חוק ההסדרה מביאה למסקנה חד משמעית כי החוק אינו מאפשר הסדרת בניה, גם אם זו בוצעה עובר לפרסומו, כאשר קיימים צווים שיפוטיים או פסקי דין המורים על מימושם של הליכי אכיפה". המדינה הדגישה כי בקשת תושבי תשעת הבתים "מהווה בפועל בקשה לשינוי מהותי בפסק הדין", וכי "עצם הבקשה לאטום את תשעת המבנים אינה מתיישבת עם ההסדרים המפורשים".

מוקדם יותר השבוע ביקשו תושבי תשעת הבתים בעפרה - שרק שמונה מהם מאוכלסים - להמיר את צו ההריסה כנגד המבנים בצו אטימה. לטענתם, חוק ההסדרה אמנם לא מאפשר לבטל את הצו, אך עשוי לאפשר להפקיע את הקרקע שעליהם עומדים המבנים ולהקימם מחדש. כאמור, המדינה דחתה את הסברה המשפטית הזו על הסף. תשעת המבנים, שנבנו בניגוד לחוק ובניגוד לצווי הפסקת עבודה על קרקע פרטית פלסטינית בלב ההתנחלות עפרה, צפויים להיות מפונים עד תחילת מארס, בהוראת בית המשפט. זאת לאחר שפינויים נדחה בתחילת החודש.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ