ארדן על התקרית באום אל-חיראן: אם יתברר שלא היה פיגוע, צריך להתנצל

בפוסט שהעלה לפייסבוק המשיך השר לביטחון הפנים להאשים את חברי הכנסת הערבים, ש"הסיתו את תושבי המקום". נתניהו: "אם היתה טעות יהיה צריך לומר שטעינו, אבל אני אמתין לדוח רשמי"

נעה שפיגל
"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלעד ארדן במנחת מגידו, בחודש שעבר
נעה שפיגל
"הארץ"

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס הבוקר (חמישי) לראשונה לפרסומים כי מח"ש תודיע בקרוב כי התקרית באום אל-חיראן, שבה נהרגו שוטר ואזרח, לא היתה פיגוע. ארדן התייחס להאשמות של המשטרה מיד לאחר התקרית, שקבעו כי יעקוב אבו אל-קיעאן הוא מחבל, וכתב כי "אם יתברר שלא היה מדובר בפיגוע, אז ודאי שצריך גם להתנצל בפני בני משפחתו".

אתמול פורסם כי המחלקה לחקירות שוטרים צפויה להודיע בימים הקרובים כי התקרית באום אל-חיראן לא היתה פיגוע. מקורות משפטיים אמרו ל"הארץ" כי ממצאי בדיקת מח"ש סותרים את עמדת המשטרה, שלפיה יעקוב אבו אל-קיעאן דרס במתכוון וממניעים לאומניים את השוטר ארז (עמדי) לוי לפני כחודש. 

בפוסט שפרסם בפייסבוק, כתב ארדן כי תחקיר המשטרה הראשוני לאחר התקרית ועדויות השוטרים בשטח הצביעו על כך שמדובר בפיגוע דריסה. "אין לאף אחד מקור מידע אחר מלבד כוחות המשטרה בשטח ואני כשר שלא נמצא בזירת האירוע יכול לסמוך רק על המשטרה", כתב והוסיף כי הוא מגבה את עבודתה.

עם זאת, הוסיף כי כשחקירת מח"ש תסתיים וייוודעו ממצאיה, יש להפיק את הלקחים מהמקרה: "האם ייתכן שנעשו שגיאות באירוע הקשה והמורכב שהתרחש שם? ייתכן, בטח בסיטואציה מורכבת כמו שהיו בה הכוחות בשטח. אם יתברר שהיו כאן שגיאות או שלא מדובר בפיגוע, אז בהחלט יש חובה שהמערכת תלמד מכך ואני אוודא שהלקחים יופקו ומה שצריך לתקן יתוקן".

בדבריו ארדן לא חוזר בו מהאשמותיו כלפי חברי הכנסת מהרשימה המשותפת, שחלקם נכחו בתקרית. "חברי הכנסת הערבים בראשות איימן עודה שהסיתו את תושבי המקום בחודשים שלפני האירוע, הפיקו מסע ציבורי ותקשורתי נרחב שכל מטרתו להרתיע את המשטרה ואותי מהמשך האכיפה כנגד בנייה בלתי חוקית. הם לא בחלו בשום ביטוי מסית כנגד המדינה ונציגיה", כתב.

לדברי ארדן, למרות "קמפיין השנאה וההסתה" של הח"כים הערבים, כל אמירות המשטרה לאחר התקרית כוונו כלפי אבו אל-קיעאן עצמו ולא כלפי כלל הציבור הערבי – "לא היו שום הכללות", הדגיש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנמצא בימים אלו באוסטרליה, התייחס היום גם הוא לאירוע. לפי אתר מאקו, נתניהו ציין שווידא שלוש פעמים עם המשטרה לפני שהצטרף לאמירות על פיגוע, והדגיש כי צריך להמתין ולבדוק את המקרה "ולהגיע לחקר האמת". נתניהו הוסיף: "אם היתה טעות יהיה צריך לומר שטעינו, אבל אני אמתין לדוח רשמי".

ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני התייחסה היום לאירוע באום אל-חיראן בכנס מנהיגות לזכרו של רס"ן איתן בלחסן במכללה האקדמית תל חי, וכינתה את התנהלות המשטרה וארדן "שילוב הרסני של פופוליזם וחיפזון". לדבריה, "מה שנחשף כאן זה שבעיני הגורמים הרשמיים אזרחי ישראל הערבים הם מחבלים בפוטנציה. הדבר הזה חייב להיפסק. גזענות לא יכולה להיות תכנית עבודה של משטרת ישראל - אלא תופעה שצריך לעקור מהשורש", הוסיפה.

לפי לבני, "לא רק התנצלות מהמשפחה תידרש כאן, אלא תיקון עמוק ביחסי היהודים והערבים אזרחי ישראל. אבל כדי לעשות תיקון צריך הנהגה שאינה פופוליסטית – שמחכה ובודקת, שמחנכת ופועלת לשיוויון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ