צה"ל יירט כלי טיס בלתי מאויש של חמאס מעל הים התיכון

לפי הודעת דובר צה"ל, כלי הטיס טס מרצועת עזה לים התיכון, לא חדר לשטח ישראל, ונפל לים לאחר שיורט על ידי מטוס קרב

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

חיל האוויר יירט היום (חמישי) כלי טיס בלתי מאויש של חמאס, שטס מאזור רצועת עזה לכיוון הים התיכון - כך הודיע דובר צה"ל. לפי הודעת הצבא, הכלי לא חדר לשטח ישראל ונפל לים לאחר היירוט. לאחר זיהוי כלי הטיס באזור רצועת עזה, הוזנק מטוס קרב מסוג "ברק" אף-16 של חיל האוויר. לאחר מעקב של מספר דקות אחר התנהלות כלי הטיס – שעלה וחזר לאוויר מספר פעמים – התקבלה החלטה בחיל האוויר ליירטו.  "צה"ל לא יאפשר כל הפרה של המרחב האווירי ויפעל בנחישות כנגד כל ניסיון שכזה", נמסר.

חיל האוויר יירט מספר פעמים כלי טיס של חמאס ושל חיזבאללה, כאשר היירוט הנוכחי דומה לזה שהתרחש בחודש ספטמבר. גם אז כלי הטיס לא חדר לשטח ישראל, אך כשהתקרב לכיוון הגבול הוחלט ליירטו באמצעות טיל אוויר-אוויר ששוגר ממטוסי אף-16.

בצה"ל הדגישו אז כי הסיבה ליירוט היא שברצועת עזה לא מותרת הפעלת כלים אווירים, ואילו אותו כלי התקרב לקו החוף. בשנת 2016 חדר כלי טיס בלתי מאויש, ככל הנראה רוסי, מסוריה כארבעה קילומטרים אל תוך שטח ישראל, אך חרף שלושה ניסיונות יירוט, כלי הטיס שב לעקבותיו לסוריה. 

לפני כחודשיים נורה למוות מהנדס התעופה התוניסאי מוחמד א-זוארי, שהיה פעיל בזרוע הצבאית של חמאס, ונמנה עם מובילי פרוייקט המטוסים ללא טייס. אף מדינה או ארגון לא לקחו אחריות על ההתנקשות. לדברי אנשי חיזבאללה, א-זוארי עבד ביחידה האווירית של עז א-דין אלקסאם ובין השאר היה אחראי על פיתוח כלי טיס זעירים ללא טייס ובנייתם, ועל הדרכת אנשי הזרוע הצבאית. עוד נאמר כי הוא פעל גם עבור חיזבאללה בלבנון ובסוריה בתחום זה, ואף שהה בדמשק עד 2013.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ