פרשת טובות ההנאה |

חקירת נתניהו: היועמ"ש התנגד שהמשטרה תגבה עדות מג'ון קרי ומהשגריר שפירו

מקורות משפטיים אמרו כי רה"מ אישר באופן כללי שפנה לבכירים האמריקאים כדי להסדיר ויזה למילצ'ן, ובשלב זה אין צורך לגבות מהם עדות. על פי החשד, בעל ההון נתן לזוג נתניהו טובות הנאה בשנים האחרונות

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט ונתניהו, ב-2015
גידי וייץ
גידי וייץ

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התנגד לכך שהמשטרה תגבה עדויות משר החוץ לשעבר של ארה"ב ג'ון קרי ומשגריר ארה"ב לשעבר בישראל, דן שפירו, בנוגע לסיוע שהעניק ראש הממשלה לאיש העסקים ארנון מילצ'ן. לפי החשד, בנימין נתניהו ניצל את מעמדו כדי להשפיע על פקידים בצמרת הממשל האמריקאי — בהם קרי ושפירו — להאריך את הוויזה של מילצ'ן לארה"ב.

במשטרה ביקשו לגבות את עדותם של הבכירים האמריקאים לשעבר כחלק מחקירת תיק 1000, העוסק בחשד כי ראש הממשלה ומשפחתו קיבלו טובות הנאה מבעלי הון בשווי מצטבר של מאות אלפי שקלים. בעל ההון שעומד במרכז הפרשה הוא מילצ'ן, שלפי החשד העניק בשנים האחרונות טובות הנאה מגוונות לנתניהו ולרעייתו שרה: אספקה סדירה של קופסאות סיגרים ובקבוקי שמפניה, תכשיט ב–10,000 שקלים ועוד. ב–2013, לאחר שנודע כי סייע לתוכנית הגרעין הישראלית, החליט משרד החוץ האמריקאי לבחון מחדש את הוויזה של מילצ'ן ולתת לו אשרה לשנה בלבד. בשבועות האחרונים חוקרת המשטרה חשד שנתניהו לחץ על הממשל האמריקאי לבטל הגבלה זו.

בשיחות במשרד המשפטים טען מנדלבליט כי גביית העדויות מהבכירים שעבדו בממשל ברק אובמה — שבינו לבין נתניהו שרר מתח רב — הן עניין רגיש מאוד וכי מבחינה ראייתית כלל לא בטוח שהן נחוצות. המשטרה מחזיקה מסמכים שנראה כי מחזקים את התשתית הראייתית בפרשה. לפי מידע שהגיע לידי "הארץ", ראש הממשלה עצמו אישר בחקירתו באופן כללי כי פנה לבכירים אמריקאים כדי להסדיר את הוויזה של מילצ'ן, אך הכחיש שהיה לכך קשר למוצרים שקיבל מאיש העסקים.

"במצב דברים זה היועץ סבור שאין צורך של ממש בגביית ההודעות", אמר ל"הארץ" מקור משפטי המעורה בפרטי הפרשה, "אנחנו נמצאים עדיין בחקירה ואם יתברר בסוף שגביית עדות מאחד הבכירים האמריקאים היא בגדר חובה — העדות תיגבה". עם זאת, הוא הוסיף, "נשתדל מאוד להימנע מצעד כזה".

במשטרה סברו כי יש צורך בגביית העדויות מקרי ומשפירו כדי להשלים את מסכת הראיות, ולברר עד תום את כל העובדות בפרשה עם כל המעורבים בה. עמדה זאת הובעה עוד לפני דיווחו של ברק רביד ב"הארץ", בשבוע שעבר, שנתניהו פנה נסער לשגריר לשעבר שפירו ודרש ממנו לפתור את הבעיה עם הוויזה של מילצ'ן.

מילצ'ן, שפעילותו העסקית מתרכזת בארה"ב אך אינו מחזיק באזרחות אמריקאית, נתקל לראשונה בקשיים בחידוש הוויזה שלו בקיץ 2013. הסיבה לכך היתה ראיון שהעניק לתוכנית "עובדה", שבו סיפר על פעילותו בשירות מערכת הביטחון הישראלית והסיוע שהעניק לתוכנית הגרעין שלה. בעקבות הגילויים על עברו החליט משרד החוץ האמריקאי להגביל את הוויזה שלו למדינה.

מקורב לאיל ההון סיפר ל"הארץ" כי מילצ'ן פנה לבכירים בשלטון הישראלי והאמריקאי כדי לבטל את ההגבלה. בין השאר הוא פנה לשגריר לשעבר שפירו ולבכירים אמריקאים נוספים ומחה בפניהם על ההחלטה. בשלב מסוים ביקש מילצ'ן גם את עזרת ראש הממשלה נתניהו.

כפי שדווח ב"הארץ", נתניהו נפגש עם שפירו ב–2014, בלשכתו בירושלים, ודחק בו לסייע למילצ'ן עם הוויזה. לפי פקיד בכיר לשעבר בממשל אובמה, שפירו דיווח למשרד החוץ בוושינגטון שנתניהו העלה את הבקשה מיוזמתו, וכי הוא היה נסער מאוד לגביה. פקידים בכירים לשעבר בממשל האמריקאי אישרו שנתניהו קיים, בין סוף 2013 לאביב 2014, לפחות שלוש שיחות טלפון עם שר החוץ לשעבר קרי בנושא.

כך, למשל, בסוף 2013 התקשר שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, לבכיר במשרד החוץ האמריקאי. "ראש הממשלה מבקש לדבר בדחיפות עם שר החוץ קרי", אמר מולכו. כעבור כמה שעות התקיימה שיחת הטלפון. אז גילה קרי כי הנושא שעליו רצה לדבר ראש הממשלה לא היה תהליך השלום הישראלי־פלסטיני, שאותו ניסתה לקדם אז ארה"ב, כי אם הוויזה של מילצ'ן. אחד הפקידים הבכירים לשעבר בממשל, המעורה במה שהתרחש באותה עת, סיפר שנתניהו דיבר בצורה תקיפה וביקש שקרי יתערב בנושא. "זה מגוחך", אמר נתניהו לקרי. "מילצ'ן תרם המון לכלכלה האמריקאית. תנו לו ויזה".

פקיד אחר שעבד אז בממשל האמריקאי הוסיף שמילצ'ן ציין כמה פעמים בפני השגריר שפירו ובכירים אמריקאים אחרים את יחסיו הקרובים עם נתניהו, כחלק ממאמציו להאריך את האשרה. בסופו של דבר נענה קרי לבקשות נתניהו ומילצ'ן קיבל ויזה לעשר שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ