רויטרס

נציבות זכויות האדם של האו"ם מתחה הבוקר (שישי) ביקורת חריפה על גזר הדין שניתן השבוע לחייל אלאור אזריה. דוברת הנציבות רבינה שמדסאני אמרה כי "אנחנו מוטרדים עמוקות מגזר הדין שניתן השבוע לחייל הישראלי שהורשע בהרג בלתי חוקי של פלסטיני פצוע, במה שנראה כמו הוצאה להורג של אדם בלתי חמוש, שבבירור לא היווה עוד איום". 

שמדסאני הוסיפה כי אזריה הוא היחיד מכוחות הביטחון בישראל שהובא למשפט בנסיבות האלו, ואמרה כי "אנחנו מדברים כאן על תרבות כרונית של פטירה מעונש". את גזר הדין היא כינתה "לא מקובל".

שר החינוך נפתלי בנט צייץ בתגובה לדברים: "באמת היה חסר לנו האינפוט שלכם בנושא". שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי "שוב הוכח שבסרגל המוסר המעוות של המועצה לזכויות אדם, כדור אחד שירה אזריה במחבל חמור יותר ממיליוני כדורים שרוצחים חפים מפשע בסוריה, בלוב, בעיראק ובתימן. כרגיל, מדובר במועצה לשנאת ישראל ולא במועצה לזכויות אדם".

בית הדין הצבאי בקריה גזר השבוע 18 חודשי מאסר בפועל על אזריה, שהורשע בהריגתו לפני כשנה של המחבל הפצוע בחברון. בגזר הדין כתבו השופטים כי מעשיו של אזריה "פגעו במספר ערכים חברתיים, אשר שומה עלינו להגן עליהם". יחד עם זאת, ציינו השופטים כמה נקודות שבגינן התחשבו באזריה: גילו הצעיר; הנזקים שנגרמו לאזריה מעצם ההרשעה, ומצבם הבריאותי של בני משפחתו. לדבריהם, סיבות אלו, "שאינן קשורות בביצוע העבירה", הן שהביאו לקביעת עונשו של אזריה ברף התחתון.

אזריה, לוחם בחטיבת כפיר שירה בראשו של המחבל עבד אל־פתאח א־שריף בחברון בחודש מארס האחרון, הורשע בחודש שעבר בהריגתו ובהתנהגות שאינה הולמת. הרכב השופטים החליט לגזור על אזריה עונש מקל ביחס לדבריהם הנחרצים בעת הרשעתו: שנה וחצי מאסר בפועל, שנה וחצי מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי.

סנגורו של אזריה, עו"ד אילן כ"ץ, הסכים כי מדובר בעונש מקל ביחס להרשעתו. לדבריו, מי שיקרא את גזר הדין ואת הכרעת הדין יחשוב כי מדובר במקרים שונים — ולא בתיאור אותו מעשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ