יעלון על דו"ח צוק איתן: השקר הגדול מכולם הוא שלא היינו ערוכים ושהפסדנו

לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה השבוע, הגיב גם הרמטכ"ל לשעבר גנץ למסקנות ודחה את הביקורת. "לא מקבל את מה שנכתב שם", הוא אמר והוסיף כי:"בצוק איתן היה מודיעין משובח"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן ביום שלישי, מושאי הביקורת הגיבו על מסקנותיו הצפויות.

יעלון באירוע באוניברסיטת חיפה, ינואר
יעלון באירוע באוניברסיטת חיפה, ינוארצילום: רמי שלוש

שר הביטחון בתקופת המבצע, משה (בוגי) יעלון, כתב אתמול (שבת) בדף הפייסבוק שלו כי "בשבוע הקרוב תשמעו הרבה מאוד על צוק איתן. מי שעשו אז פוליטיקה בקבינט, בזמן המלחמה, באופן חסר תקדים, ימשיכו לעשות זאת גם השבוע". יעלון הוסיף כי "הם יגידו לכם שהם לא ידעו, שלא אמרו להם, שלא דיווחו להם. והשקר הגדול מכולם? שלא היינו ערוכים ושהפסדנו. זה קשקוש. יש מי שמדליף ויש מי שנלחם".

גם הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ דחה את הביקורת בדו"ח ואמר "לא מקבל את מה שנכתב שם". על פי הפרסום במעריב, גנץ הופיע בפני פורום סגור של בוגרי אמ"ן בסוף השבוע והוסיף כי "בצוק איתן היה מודיעין משובח, מעולה, מונגש, לא תמיד מושלם. אני מוכן ללכת למערכה הבאה עם מודיעין כמו שהיה לנו במערכה הקודמת".

על רקע פרסומו הצפוי של הדו"ח, ציינו שרים בקבינט המדיני־ביטחוני כי לישראל עדיין נשקף איום ממנהרות חמאס. לדבריהם, הארגון שיקם את מערך המנהרות לשטח ישראל, ומספרן נאמד כעת בעשר לפחות.

שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, ניסה להניא את מבקר המדינה יוסף שפירא מלבדוק את תפקוד הדרג המדיני והצבאי במבצע צוק איתן. יעלון סבר כי בדיקה של מבקר המדינה תביא ל"פוליטיזציה של המערכה" וכי אם ישנה טענה שהדרג המדיני או הצבאי כשלו תפקודם צריך להיבחן על ידי ועדת חקירה ממלכתית. שפירא לא קיבל את טענות שר הביטחון והחליט לערוך בדיקה מקיפה בנוגע לקבלת ההחלטות בקבינט וההיערכות להתמודדות עם איום המנהרות. במשרד המבקר לא בחנו את תפקוד הצבא במבצע עצמו.

לפני כחודש החליטה פה אחד ועדת המשנה לביקורת המדינה כי תאפשר לפרסם את הדו"ח הכולל שלושה פרקים; פעולת הקבינט במבצע, איום המנהרות והיבטי המשפט הבינלאומי בלחימה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא התנגד לפרסום הדו"ח, אמר בעבר כי "ניהלנו את המבצע באחריות ובצורה  איתנה, מושכלת ותקיפה, והתוצאות מדברות בעד עצמן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ