שר לשעבר בקבינט בצוק איתן: אנשי המבקר אימצו את העמדה של בנט

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

לקראת פרסום דו"ח המבקר על מבצע צוק איתן, התייחס הבוקר (ראשון) שר בכיר לשעבר שהיה בדיוני הקבינט במהלך המבצע למסקנות הצפויות. השר לשעבר מתח ביקורת על מחברי דו"ח המבקר ואמר כי הם לא מקצועיים מספיק ולכן אימצו את הטרמינולוגיה של השר נפתלי בנט. "הם באו עם השאלות ה'בנטיות', הם אימצו את זה והתעלמו מכל השאר", אמר והוסיף כי "עדיף שהבדיקה הזאת לא היתה מתקיימת. אני חושב שיש פה תקלה גדולה".

השר לשעבר אמר את הדברים לכתבים לקראת פרסום הדו"ח ביום שלישי הקרוב אך סירב להזדהות בשמו. הוא תקף את חברי הקבינט ואמר כי מה שהניע אותם היה האינטרס הפוליטי. "אני לצערי לא שמעתי בקבינט הזה שיקולים מדיניים. ממתי הקבינט מתעסק באיך מתעסקים במנהרה? אתם קבינט, מה אתם מתעסקים עם הטקטיקה?", תהה. 

חיילי חטיבת צנחנים בפתח מנהרה בצוק איתן צילום: דובר צה"ל

לדבריו, "כדי שהקבינט יהיה יותר רציני בפעילותו, יש להחליף את האנשים המרכיבים אותו. היו שם (בקבינט, ג"כ) מהלכים פוליטיים, זו פשיטת רגל. לאן הגענו? אחרי זה עשו מכך גבורה, כמו 'אני הראשון שזיהה'. בדברים מסוימים ראש הממשלה היה צריך לדפוק על השולחן ובדברים אחרים אף לפטר שרים".

השר לשעבר גם הטיל ספק ביכולתו של המבקר לבחון את שאירע בצוק איתן, וטען כי אין לו כלים ראויים לעשות זאת כיוון שאנשיו לא מילאו תפקידים מבצעיים בצבא. "הם (אנשים המבקר, ג"כ) באו עם השאלות ה'בנטיות', הם אימצו את זה והתעלמו מכל השאר. מה, היה פה מבצע שרק מפיר המנהרה אתה מסתכל עליו? עדיף שהבדיקה הזאת לא הייתה מתקיימת. ולכן אני חושב שיש פה תקלה גדולה וזה יהיה מבחינת רשע וטוב לו". 

בדבריו, הוא התייחס גם להתנהלותו של השר נפתלי בנט במהלך הדיונים. "היה לנו ברור שבנט יעשה קמפיין פוליטי על עניין המנהרות ויהפוך את זה לדגל", אמר והוסיף כי בדבריו בקבינט, ציטט בנט מדברי החיילים בשטח. הוא "ניסה לקבל מידע מקצינים חובשי כיפות סרוגות", התרעם השר לשעבר. "אי אפשר שמישהו יעשה מניפולציה דרך שר בקבינט. עצם העבודה שלשר יש יותר קשר עם קצינים מלמטה - זה כאוס".

שר הבינוי יואב גלנט התייחס הבוקר בכנס גלובס לדו"ח, ואמר כי "בני גנץ ומשה יעלון נכשלו בהכנת צה"ל ובניהול המבצע. הרמטכ"ל לשעבר זלזל בהכנת הצבא ויעלון התרשל בפיקוח על הרמטכ"ל. שניהם פעלו במערכה עצמה מתוך חוסר נחישות והססנות. כעת הם מסתתרים מתחת לסינר של הקבינט".

אתמול כתב שר הביטחון משה יעלון בדף הפייסבוק שלו כי "בשבוע הקרוב תשמעו הרבה מאוד על צוק איתן. מי שעשו אז פוליטיקה בקבינט, בזמן המלחמה, באופן חסר תקדים, ימשיכו לעשות זאת גם השבוע". יעלון הוסיף כי "הם יגידו לכם שהם לא ידעו, שלא אמרו להם, שלא דיווחו להם. והשקר הגדול מכולם? שלא היינו ערוכים ושהפסדנו. זה קשקוש. יש מי שמדליף ויש מי שנלחם".

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ דחה את הביקורת בדו"ח ואמר כי הוא "לא מקבל את מה שנכתב שם". על פי הפרסום במעריב, גנץ הופיע בפני פורום סגור של בוגרי אמ"ן בסוף השבוע והוסיף כי "בצוק איתן היה מודיעין משובח, מעולה, מונגש, לא תמיד מושלם. אני מוכן ללכת למערכה הבאה עם מודיעין כמו שהיה לנו במערכה הקודמת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ