נשיאת העליון מתחה ביקורת על התנהלות המדינה ביחס למאחזים לא חוקיים: "ממלאים פיכם מים"

בדיון בעתירת פלסטינים בדרישה לפנות את המאחז עדי עד, סירבה המדינה להתחייב ללוח זמנים להסדרת המבנים שעל אדמות מדינה. נאור נזפה בתגובה בפרקליטות ואמרה "אל תבואו לדיון בלי תשובות"

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרים נאור, ב-2015
יותם ברגר
יותם ברגר

נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, מתחה היום (שני) ביקורת חריפה על התנהלות המדינה בנוגע למאחזים לא חוקיים, ובפרט בנוגע למאחז עדי עד, שחלקו בנוי על אדמות מדינה וחלקו על אדמות פלסטינים. בדיון בעתירה לבג״ץ שהגישו פלסטינים בדרישה לפינוי המאחז, דרשה נאור מהמדינה לקבל לוח זמנים באשר להסדרת מבני המאחז המצויים על אדמות מדינה. כשהתברר שנציגי המדינה מסרבים לנקוב בלוחות זמנים מדויקים, נזפה בהם נאור באריכות.

״למה אתם מביאים אותנו למצב הזה בכלל? למה אתם חושבים שאתם יכולים לעבוד עם לוחות הזמנים כמו שאתם רוצים?״, שאלה הנשיאה את נציג המדינה. ״למה העתירות האלה צריכות להיות מתגלגלות? אם אתם לא תקבעו (לוח זמנים, י״ב) אנחנו נקבע. לא יכול להיות שאתם לא תחייבו את עצמכם בפרקי זמן״. לטענת המדינה לפיה ״הסדרה תכנונית היא לא דבר שאפשר לתחום אותו (בלוח זמנים)״, ענתה נאור: ״אם אי אפשר, יהיה מי שיעשה את זה. זה חבל״.

לאחר מכן נזפה נאור בפרקליטות על גרירת הרגליים בנושא. ״יש מבנים בלתי חוקיים (הממוקמים על אדמות מדינה, ולכן ניתן להסדיר אותם, י״ב) - על כך בלבד ניתן להרוס אותם. בואו ניקח את נקודת המוצא, ולא את נקודת המוצא שאפשר לעולמי עד לעשות על אדמות מדינה מה שרוצים. יש פה היפוך יוצרות, ובהיפוך היוצרות הזה אתם מושכים זמן, ממלאים פיכם מים, לא עונים לשאלות. כאילו כלום, כאילו אין הליך שיפוטי. חסרה התייחסות שלכם להליך השיפוטי, קשה לי עם הדבר הזה. אתם באים כאילו אין הליך שיפוטי, כאילו הכל תלוי בכם״. 

כשביקש נציג הפרקליטות ״לצאת החוצה ולנסות לבוא עם תשובות״ ענתה לו נאור: ״לא הופעתם בכמה וכמה תיקים כאלה? אי אפשר מכל תיק לעשות מסטיק. אנחנו שואלים את כל השאלות הרלוונטיות קודם לכן. אל תבואו לדיון בלי תשובות״. לאחר מכן, דרשה נאור מנציגי התושבים במאחז להתחייב שלא תוקם בניה בלתי חוקית חדשה, עד שיוגש לוח הזמנים, ואולם איש מהם לא קם והתחייב על כך. ״מישהו מהמשיבים מוכן להתחייב שלא תהיה בניה? השתיקה הרועמת שלכם. אני במקומכם הייתי אומרת שלא תהיה בניה״, אמרה לעורכי הדין.

בהחלטה שניתנה בסוף הדיון, השופטים נאור, חיות ומזוז הורו למדינה להגיש בתוך שבעה ימים הודעה על לוח הזמנים הצפוי להסדרה. במקביל, נדרשה המדינה לצרף גם את דו״ח המפקח שביקר במקום היום, ואמור היה לוודא כי המבנים במאחז שהוקמו על קרקע פלסטינית פרטית נהרסו או הוזזו ממנה אל אדמות המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ