דו"ח המבקר על צוק איתן מתפרסם היום; במוקד הביקורת: יעלון, גנץ והאלוף כוכבי

מסקנותיו הראשוניות של המבקר כללו ביקורת קשה על הכנות צה"ל להתמודדות עם איום מנהרות חמאס ועל אי שיתוף הקבינט במידע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, יו"ר הקואליציה ביטן וסגנית שר החוץ חוטובלי, אתמול בישיבת סיעת הליכוד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אתמול (שני) לפרסום הצפוי היום אחר הצהריים של דו"ח מבקר המדינה על מבצע צוק איתן, ואמר כי "בניגוד לדו"ח המבקר, אני מגבה את ראשי צה"ל, שב"כ ומערכת הביטחון". נתניהו, שהתייחס לנושא בישיבת סיעת הליכוד, ציין כי "אף קבינט בתולדות המדינה לא עודכן יותר" מזה שפעל בזמן הלחימה ברצועת עזה ב– 2014 . "כשנכנסים לקבינט צריך להשאיר בחוץ את הטלפון הסלולרי, את הפוליטיקה הקטנה ואת האינטרסים האישיים", הוסיף.

ראש הממשלה הדגיש את ההישגים הצבאיים שנרשמו בלחימה בעזה, ואמר כי חמאס ספג את המכה הקשה ביותר בתולדותיו. "חיסלנו כאלף מחבלים של חמאס, את בכירי מפקדיו. הפלנו את מגדלי הטרור. פעלנו בעוצמה, באחריות ובתיאום מלא בין הדרג המדיני והצבאי", הוסיף ראש הממשלה.

הדו"ח צפוי להעמיד במרכזו את ראשי הדרג המדיני והצבאי — נתניהו, שר הביטחון דאז משה יעלון, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ וראש אמ"ן בזמן המבצע, האלוף אביב כוכבי. מסקנותיו הראשוניות של המבקר, כפי שהופצו בטיוטות הקודמות, כללו ביקורת קשה על הכנות צה"ל להתמודדות עם מנהרות חמאס, ועל אי שיתוף הקבינט המדיני־ביטחוני במידע ובהערכות שנגעו לאיום המנהרות.

בינתיים, שניים מהמבוקרים בדו"ח מתחו באחרונה ביקורת דווקא על המבקר: נתניהו, שאמר כי בניגוד לדו"ח הוא ניצב לצד ראשי צה"ל, ומי שהוגדר כ"שר בכיר לשעבר בקבינט", שאמר לפני כמה ימים כי המבקר הפנה אליו "שאלות בנטיות", ותהה על הרקע שמכשיר אותו לבקר את התנהלות הצבא במבצע.

שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, אף ניסה להניא את מבקר המדינה יוסף שפירא מלבדוק את תפקוד הדרג המדיני והצבאי במבצע. יעלון סבר כי בדיקה של המבקר תביא ל"פוליטיזציה של המערכה" ותהפוך להיות כלי שרת בידי גורמים פוליטיים. לגישתו, אם יש טענה שהדרג המדיני או הצבאי כשלו בלחימה ברצועת עזה, תפקודם צריך להיבחן בוועדת חקירה ממלכתית. שפירא לא קיבל את טענות שר הביטחון והחליט לערוך בדיקה מקיפה בנוגע לקבלת ההחלטות בקבינט וההיערכות להתמודדות עם איום המנהרות. במשרד המבקר, יש לציין, לא בחנו את תפקוד הצבא במבצע עצמו, והגבילו את בדיקתם רק לנעשה לפני צוק איתן ובתחילתו.

לפי התייחסויות אנשים במערכת הפוליטית בימים האחרונים, נראה כי הדו"ח ישמש כעת בעיקר לניגוח פוליטי. נתניהו אמר אתמול כי "הלקחים החשובים באמת לא נמצאים בדו"ח, ואנחנו מיישמים אותם בלי הכרזות ובלי הצהרות לתקשורת. אנחנו מיישמים אותם ביסודיות ובשקט".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אף הוא לדו"ח וציין כי "השיח המתנהל כרגע בנושא דו"ח המבקר הוא לא ענייני, אלא שיח פוליטי, שלא תורם לביטחון ואפילו להפך — פוגע בביטחון מדינת ישראל". לדברי ליברמן, שדיבר בכנס סיעתו ישראל ביתנו, "כל ההודעות של הפוליטיקאים בימים האחרונים לא עסקו בהפקת לקחים, אלא בסגירת חשבונות ובהאשמות הדדיות. הדו"ח צריך לשמש לנו כדירקטיבה להפקת לקחים והכנסת השיפורים הנדרשים, ולא לחיסול חשבונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ