פונה האחרון מתשעת הבתים בעפרה, עשרה מתבצרים על גגו

שני בני אדם נעצרו לאחר שתקפו שוטרים ■ בג"ץ קבע כי יש להרוס את תשעת הבתים לא יאוחר מיום ראשון הקרוב

יותם ברגר
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם ברגר
גילי כהן

כוחות משטרה פינו את תשעת הבתים בהתנחלות עפרה, שבג"ץ קבע כי יש להרוס לא יאוחר מיום ראשון הקרוב. במהלך היום (שלישי) פונו שמונה מהבתים, כשבית אחד ובו עשרות מתבצרים פונה רק בשעות הערב. גם לאחר שננעל הבית, עוד התבצרו על גגו כעשרה צעירים. על כל אחד משמונת הבתים המאוכלסים נתלה שלט גדול עם תמונה של בני המשפחה.

שוטרים מפנים נער בעופרה, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

השוטרים חבשו כובעים ממוגנים ומשקפי הגנה, אך לא קסדות. רב ההתנחלות עפרה, אבי גיסר, קרא לצעירים למחות "באהבה, ללא אלימות". המשפחות שהו בבתים יחד עם מאות צעירים שהגיעו הלילה למקום למחות על הפינוי, שבוצע כמעט ללא אלימות. שני בני אדם, בהם צעיר בן 17, נעצרו לאחר שלדברי המשטרה תקפו שוטרים. המשטרה דיווחה על חמישה שוטרים שנפצעו באורח קל מאוד.

המשפחות הסכימו מראש להתפנות ללא התנגדות אלימה. במרבית הבתים התבצרו, לבד מהמשפחות, צעירים - רובם בגילאי בית ספר - אותם המשטרה מוציאה מהבתים לסירוגין. חלק קטן מהצעירים צעק על השוטרים ודרש מהם לסרב פקודה, וחלק נגרר על ידי המשטרה מחוץ לבתים כשכמה שוטרים נושאים כל אחד מהם על גופם. צעירים אחרים לוו בהסכמה על ידי שוטרים החוצה כשהם צועדים על רגליהם.

תשעת הבתים בלב ההתנחלות נבנו בניגוד לחוק ובניגוד לצווי הפסקת עבודה על קרקע פלסטינית פרטית. מרבית המשפחות המתגוררות במבנים השתכנו בהם לאחר שכבר הוצאו להם צווי ההריסה, ומרביתן צפויות לעבור להתגורר במבנים אחרים המוקמים עבורן באותה ההתנחלות.

צעירים מתבצרים בבית בעופרה, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול דחה בג״ץ את בקשת תושבי הבתים לאטום את המבנים במקום להרוס אותם. ההחלטה היתה צפויה, לאחר שהמדינה עצמה הודיעה כי לבקשת התושבים אין בסיס משפטי וכי היא מתנגדת לה.

בהחלטה אתמול כתבה נשיאת העליון השופטת מרים נאור כי העותרים נסמכו "באופן בלעדי על פרשנות הוראות החוק (חוק ההפקעה, המאותגר בבג"ץ בימים אלה בכל מקרה ושהיועץ המשפטי לממשלה הודיע שלא יגן עליו, י"ב) ותחולתן על תשעת המבנים מושא דיננו... לדעתי החוק אינו חל על המבנים האמורים ואינו מאפשר להסדירם בדיעבד".

מוקדם יותר השבוע ניסו פעילי ימין להתבצר באחד מהבתים בהתנחלות, היחיד מביניהם שאינו מאוכלס, אך אנשי מג"ב פינו אותם.

שוטרים הבוקר בעופרהצילום: אוליבייה פיטוסי
שוטרים לקראת פינוי הבתים בעפרה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ