יעלון על דו"ח המבקר: הקבינט בצוק איתן היה הגרוע וחסר האחריות שהכרתי

שר הביטחון לשעבר תקף גם את מבקר המדינה, וכינה את הדו"ח "פוליטי". איזנקוט, שהיה סגן הרמטכ"ל בצוק איתן: צה"ל אינו חסין מביקורת, מפיקים לקחים

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעלון מחוץ למפעל שנפגע מרקטה בשדרות, במהלך צוק איתן
יעלון מחוץ למפעל שנפגע מרקטה בשדרות, במהלך צוק איתןצילום: אילן אסייג

שר הביטחון לשעבר משה יעלון הגיב היום (שלישי) לדו"ח מבקר המדינה על צוק איתן, ואמר כי התנהלות הקבינט בזמן המבצע היתה גרועה וחסרת אחריות. יעלון הוסיף כי מדובר בדו"ח פוליטי ושהתנהלותו כשר ביטחון, יחד עם זו של ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל דאז בני גנץ, מנעה אסון.

"זהו דו"ח הבוחן היבטים חלקיים של מערכה מורכבת. הוא מתעלם משיקולים רחבים, משום שנפל שבי בידי פוליטיקאים אינטרסנטים, שהזינו את משרד המבקר במידע מגמתי וזיהמו את תהליך בדיקתו", מסר יעלון.

לדבריו, "הקבינט בצוק איתן היה הגרוע וחסר האחריות שהכרתי. אני קובע זאת כמי שהשתתתף בקבינטים מאז 1995. זה היה קבינט שטחי, פוליטי ופופוליסטי. קבינט של הדלפות, של דיבור בשני קולות – אחד בחדר ואחד בפומבי. המציאות הזו הפכה את הדיונים לפארסה אחת גדולה, שאלמלא רה"מ, הרמטכ"ל ואני עלולה היתה לסתיים באסון".

יעלון הוסיף כי "יכול להיות שהיה צריך למצוא פתרון לגן הילדים שנוצר בקבינט, כבר אז בזמן אמת. היום אני גאה על כך שעמדתי יחד עם רה"מ והרמטכ"ל מול ההתלהמויות הפומביות והחתרנות הפוליטית והאישית, כשלוחמינו תחת אש. היום אנחנו סופגים על כך ביקורת, אז זה הציל את המערכה. אבירי הספינים לא הצליחו לגרור אותנו לחומת מגן 2 ביהודה ושומרון, לאינתיפאדה שלישית ולא לכיבוש הרצועה".

הרמטכ"ל גדי איזנקוט הגיב הערב לדו"ח המבקר, וציין כי "צה"ל מפיק את לקחיו, גיבש תוכנית עבודה ופועל לשיפור תמידי של יכולותיו המבצעיות בחזית רצועת עזה". איזנקוט, שכיהן כסגן הרמטכ״ל בזמן צוק איתן, אמר בטקס אזרחים עובדי צה"ל מצטיינים בגלילות: "ראיתי מקרוב את חיילי צה״ל ומפקדיו ביבשה, באוויר, בים ובמערכים השונים, ובראשם הרמטכ״ל בני גנץ, עושים לילות כימים כדי להשיג את מטרות הלחימה ולהשיב את הביטחון לארצנו. צה״ל אינו חסין מביקורת, אך עלינו לזכור כי מדובר באנשים מעולים שהקדישו את חייהם לביטחון ישראל ותרמו לעתיד טוב יותר לאזרחי המדינה ולתושביה".

על פי דו"ח המבקר, נתניהו, יעלון ושרי הקבינט המדיני-ביטחוני לא בדקו בשנה שלפני פרוץ "צוק איתן" את האפשרות לבצע צעדים מדיניים מול עזה, בניסיון להביא לבלימת ההסלמה. המבקר מצטט בדו"ח, שלוש פעמים, דברים שאמר שר הביטחון יעלון יומיים אחרי פרוץ המלחמה, ולפיהם ייתכן שניתן היה למנוע את המלחמה אם ישראל היתה נותנת מענה למצוקה ברצועה מבעוד מועד. על פי המבקר, יעלון ידע על המצב ההומניטרי והאזרחי בעזה והבין את פוטנציאל ההסלמה שהוא טומן בחובו. חרף זאת, הוא לא יזם דיון על כך בקבינט. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ