סנאטורים רפובליקאים מקדמים חוק לעצירת המימון לרשות הפלסטינית

יוזם החוק, הסנאטור לינדזי גראהם, אמר ל"הארץ" כי "הגיע הזמן שהמסים של אזרחי ארה"ב יפסיקו לשמש לתמיכה בטרור". בעבר נבלמו הצעות דומות, בין היתר בשל החשש מפני ההשלכות הביטחוניות

אמיר תיבון
אמיר תיבון
אמיר תיבון
אמיר תיבון

שלושה סנאטורים מטעם המפלגה הרפובליקאית הציגו אתמול (שלישי) חקיקה חדשה לעצירה מוחלטת של התמיכה הכלכלית של ארה"ב ברשות הפלסטינית. זאת בשל המימון שהרשות מעניקה לפלסטינים שהורשעו בביצוע פעולות טרור ולבני משפחותיהם. בעבר נבלמו ניסיונות חקיקה דומים, בין השאר בשל חששות שהביעה מערכת הביטחון הישראלית, אולם הסנאטורים המקדמים את החוק הנוכחי סבורים שהוא יעבור ואף יזכה לתמיכתו של הנשיא טראמפ.

הסנאטור לינדזי גראהם ממדינת דרום קרוליינה, שמוביל את החקיקה, אמר ל"הארץ" כי נושא מימון למבצעי פיגועים עלה של טראמפ ושל ראש הממשלה נתניהו בבית הלבן בחודש שעבר. גראהם הוסיף כי השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק, שפעלה בעבר מאחורי הקלעים נגד ניסיונות חקיקה דומים, הביעה הסתייגות גם הפעם מחלק מהסעיפים בהצעת החוק שלו - אבל הוא משוכנע שהדבר לא ימנע מחברי הסנאט לאשר אותה ברוב גדול. 

אבו מאזן נואם ברמאללה בטקס הזיכרון השנתי ליאסר ערפאת, בנובמבר אשתקד
אבו מאזן נואם ברמאללה בטקס הזיכרון השנתי ליאסר ערפאת, בנובמבר אשתקדצילום: Majdi Mohammed/אי־פי

"אנחנו מדברים עם אנשי איפא"ק, ושמענו מהם כמה הסתייגויות", הסביר גראהם, שנחשב לאחד המחוקקים האוהדים ביותר לישראל בסנאט כיום. "אני מוכן לדון איתם בשינויים מסוימים, אבל לא מתכוון להתפשר על העיקרון המרכזי של החקיקה הזו: הגיע הזמן שכספי מסים של אזרחי ארצות הברית יפסיקו לשמש לתמיכה מובהקת בטרור". 

גראהם אמר כי הוא מודע גם להתנגדויות שהביעו בעבר בכירים במערכת הביטחון הישראלית לפגיעה במימון הרשות הפלסטינית, מחשש שהדבר יוביל והיחלשות מנגנוני הביטחון שלה. "המטרה אינה למוטט את הרשות הפלסטינית", הסביר. "המטרה היא לגרום להם לשנות את דרכם. אני בעד שלום ישראלי-פלסטיני, וזו בדיוק הסיבה שאני רוצה שהרשות תפסיק לשלם משכורות לאנשים שהורשעו בביצוע פעולות טרור. המדיניות הזו של הרשות פוגעת בישראל, פוגעת בארה"ב ופוגעת בצעירים פלסטינים". 

החקיקה שהגיש גראהם יחד עם שני סנאטורים רפובליקאים נוספים ושורה של מחוקקים רפובליקאים בבית הנבחרים, נקראת על שמו של - אזרח אמריקאי שנרצח בשנה שעברה בפיגוע בטיילת בתל אביב. הוריו של פורס מתגוררים בדרום קרוליינה, המדינה שאותה מייצג גראהם בסנאט. הם הגיעו אתמול לגבעת הקפיטול כדי לקדם את הצעת החוק. בשיחה עם "הארץ" הסביר סטיוארט פורס, אביו של טיילור, כי "החקיקה הזו לא צריכה לעורר מחלוקת בין שמרנים וליברלים, רפובליקאים ודמוקרטים. זה עניין של הגינות אנושית בסיסית".

חבר הקונגרס דאג למבורן, רפובליקאי ממדינת קולורדו ואחד השותפים לחקיקה המוצעת, אמר ל"הארץ" כי "אם הפלסטינים ישנו את התנהלותם, אני אתמוך באופן מיידי בחידוש המימון שהם מקבלים, אבל ההתנהלות הנוכחית שלהם היא בלתי נסבלת. זה חייב להיפסק". 

מנגד, ד"ר מייקל קופלו מארגון "הפורום למדיניות ישראל" בוושינגטון, הזהיר כי "אין ספק שהתשלומים של הרשות למשפחות מחבלים הם דבר איום ונורא שיש להיאבק בו, אבל עצירת כלל המימון לרשות הפלסטינית עשויה להסתיים באסון עבור ישראל. הרשות היא השותף הביטחוני האמין והטוב ביותר שיש לישראל בגדה המערבית. רוב המימון האמריקאי לרשות הפלסטינית הולך לכוחות הביטחון שלה, שפועלים בתיאום עם ישראל. אם נפסיק לממן אותם, אנו יוצרים בעיה עצומה". 

הצעת חקיקה נוספת שעלתה אתמול בקונגרס קוראת לממשל האמריקאי להקים קרן בינלאומית לקידום דו-קיום בין ישראלים ופלסטינים. על הצעת החוק חתום באופן חריג חבר קונגרס רפובליקאי, ג'ף פורטנברי ממדינת נברסקה. הוא הסביר כי במצב הנוכחי, בו משא ומתן לשלום אינו נראה באופק, יש חשיבות לחיזוק יוזמות שלום אזרחיות ומקומיות שיוצרות קירבה בין שני העמים גם בהיעדר תהליך מדיני. ההצעה זכתה לתמיכתם של כמה מהארגונים היהודיים החשובים בארה"ב, בהם הליגה נגד השמצה, הוועד היהודי-אמריקאי ואיגוד הפדרציות של יהדות צפון אמריקה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ