ראש אמ"ן מעריך שחמאס וחיזבאללה לא רוצים עימות, אך מתריע: עזה על סף משבר

אלוף הרצי הלוי אמר לוועדת חוץ וביטחון שהמצב בשטחים עשוי להתלקח אם הפלסטינים ירגישו שאין להם אופק מדיני. בהקשר של דו"ח המבקר אמר שאמ"ן פעל בהצטיינות יתרה בצוק איתן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש אמ"ן, אלוף הרצי הלוי, העריך היום (רביעי) כי חמאס וחיזבאללה אינם מעוניינים בעימות צבאי עם ישראל בזמן הקרוב. בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת התייחס הלוי גם לדו"ח המבקר על מבצע "צוק איתן" ואמר כי אמ"ן פעל בו בהצטיינות יתרה.

לדברי כמה מהנוכחים בחדר, הלוי אמר לחברי הכנסת כי חיזבאללה מתוסכל מאוד ממספר ההרוגים הגדול בלחימה בסוריה ומכך שיש לו קושי לגייס לוחמים חדשים לשורות הארגון, שחלק מחייליו נושקים לגיל 60. להערכתו, אם חיזבאללה ייכנס לעימות צבאי עם ישראל יהיה זה רק אחרי שהלחימה בסוריה תסתיים. לדברי אחד הנוכחים, הלוי הזהיר מפני האפשרות שבסבב לחימה עתידי מול ישראל, צבא לבנון יילחם יחד עם חיזבאללה.

הרצי הלוי, במארס השנהצילום: ליאור מזרחי

כמה מהמשתתפים העידו שהלוי הזהיר מהמצב הנפיץ בשטחים, שעשוי להתלקח אם הפלסטינים ירגישו שאין להם תקווה. לדבריו, עד שיגובש הסדר בין ישראל לפלסטינים יש לקדם מהלכים לפיתוח כלכלי כדי לשכך את התסכול הנובע מהיעדר אופק מדיני.

בהתייחסו לדו"ח המבקר אמר הלוי כי אמ״ן הפיק לקחים מן המבצע והטמיע אותם. לדברי כמה מהנוכחים בחדר, ראש אמ״ן אמר כי מבלי להקל בחומרת האיום של המנהרות, הן לא מהוות איום קיומי על מדינת ישראל. 

מבקר המדינה הדגיש עוד בדו"ח כי מבדיקתו עלה שערב מבצע צוק איתן לא היה מודיעין מספיק כדי לאפשר לחיל האוויר להכין תוכנית מבצעית לטיפול במנהרות. עוד ציין המבקר כי נמצאו ליקויים במאמץ המודיעיני של אמ"ן ושל השב"כ מול איום המנהרות ההתקפיות מרצועת עזה משנת 2008 ועד מבצע צוק איתן. כמו כן מצא המבקר כי הן לאמ"ן והן לשב"כ היו פערי מודיעין משמעותיים במידע המודיעיני שהעבירו לכוחות ביחס למנהרות ברצועה, במיוחד ביחס למנהרות ההגנתיות, שהשפיעו על התמודדות עם האיום לפני המבצע ובמהלכו. פערי מודיעין אלה, קובע מבקר המדינה, לא הועברו לידיעת שרי הקבינט עד תחילת המלחמה.

על רקע קביעת המבקר כי הקבינט המדיני-ביטחוני התעלם מהמצב ההומניטארי בעזה ולא בחן אפשרויות מדיניות כדי למנוע את המלחמה, התריע היום הלוי שרצועת עזה תחת הנהגת חמאס נתונה במצב כלכלי קשה והיא קרובה למשבר. הלוי ציין כי קיים חשש בישראל מפני שיתוף פעולה עתידי בין חמאס לחיזבאללה. על פי דו"ח המבקר, יומיים אחרי פרוץ הלחימה בעזה הודה יעלון כי ייתכן והיה ניתן למנוע את המלחמה אם ישראל היתה מגיבה למצוקה בעזה.

ראש אמ"ן התייחס גם לשיתוף הפעולה בין רוסיה לנשיא ארה"ב טראמפ, ואמר כי הציר הזה עשוי למתן את איראן. הוא הוסיף כי בעוד שהפעילות של רוסיה בסוריה נתפסת כמשמעותית, ארה"ב פועלת באופן משמעותי יותר, אך פעולותיה נעשות באופן מודיעיני וממוקד. הוא טען שרוסיה לא רואה בחיזבאללה ואיראן שותפים אסטרטגיים אלא רק כלי להשגת מטרותיה. לדבריו, רוסיה לא מתכוונת לצאת מסוריה בזמן הקרוב ואף חכרה קרקעות לחמישים שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ