נתניהו ניסה להחליף את מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל בחשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו

בקשת נתניהו באה אחרי שהראל הודיע על עזיבתו, על רקע חילוקי דעות בין משרד הביטחון למל"ל ולאוצר סביב סוגיות תקציב ורכש, בהן רכש הספינות להגנה על אסדות הגז. יעלון סירב למינוי

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לפני כשנה משר הביטחון דאז משה יעלון להחליף את מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') דן הראל, בחשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו. יעלון סירב לבקשה. כך נודע ל"הארץ". גורם המקורב לעניין אמר ל"הארץ" כי עבאדי-בויאנג'ו עצמה, המקורבת לראש הממשלה, ביקשה מנתניהו שיפעל למינויה.

בקשת נתניהו הועברה על רקע חיכוכים בין משרד הביטחון למועצה לביטחון לאומי (מל"ל) ולאוצר סביב סוגיות תקציב ורכש, דוגמת רכש ספינות ההגנה על אסדות הגז. האלוף (מיל') דן הראל כיהן כמנכ"ל משרד הביטחון בין אוגוסט 2013 למאי 2016.

ברקע היו גם חילוקי הדעות בעניין גודלו של תקציב תקציב הביטחון. הראל התנגד גם להעברת הטיפול בעסקאות הרכש הגדולות, דוגמת רכש הספינות, לטיפול המל"ל, דבר שבו תמך נתניהו. מחלוקת נוספת היתה ביחס למשא ומתן עם הבית הלבן על הסיוע הביטחוני לישראל. ראש המל"ל דאז יוסי כהן הופקד על המו"מ, ומערכת הביטחון נדחקה החוצה. הראל התנגד לסעיף שלפיו יופחת אחוז הרכש שאותו ניתן לבצע בישראל, מחשש להשפעתו על התעשיות הביטחוניות בישראל. עמדתו לא התקבלה.

בנושא הצוללות והספינות, יעלון והראל התנגדו לרכישת שלושת הצוללות הנוספות מגרמניה ולרכש ספינות נגד צוללות. הראל כמנכ"ל משרד הביטחון טיפל גם במכרז לרכש הספינות להגנה על ספינות הגז, שבוטל לבסוף לטובת רכש מתאגיד תיסנקרופ, לאחר שהושג הסכם למימון חלקי על ידי ממשלת גרמניה. עסקאות הרכש לחיל הים נמצאות כיום במוקד חקירת משטרה. הפרקליטות הודיעה כי נתניהו אינו חשוד בפרשה, אולם ב"הארץ" דווח השבוע כי לפי עדות שהגיעה למשטרה, נתניהו הורה להראל לבטל את המכרז לרכש ספינות המגן.

עבאדי-בויאנג'ו בדיון בועדת הכספים של הכנסת, ב-2015צילום: אמיל סלמן

הראל העיד במשטרה במשך יומיים על שלל העסקאות. לפי פרסום בערוץ 10, הראל סבור כי ההתנהלות בעניין היתה קלוקלת, והופעלו עליו לחצים גדולים מצד לשכת ראש הממשלה לקדם את העסקאות השונות. לפי הפרסום, הראל העיד כי "אמרתי ליעקב נגל (מ"מ ראש המל"ל), 'יש עוד חצי שנה שאפשר להחליט בה. למה אתה רץ?' נגל ענה שזה מה שראש הממשלה רוצה. יעלון לא רצה את הספינות נגד הצוללות, זה לא היה בסדר העדיפויות של התוכנית הרב שנתית של צה"ל".

חלק מהמחלוקות התגלגל לפתחו של ראש הממשלה נתניהו. מהמידע שהגיע ל"הארץ" עולה כי צבר המחלוקות גרם לנתניהו לבקש למנות אדם המקורב אליו לתפקיד מנכ"ל המשרד. במארס 2016, כשהראל התכוון לעזוב את המשרד, פנה נתניהו ליעלון והציע לו למנות במקומו את החשבת הכללית דאז עבאדי-בואינג'ו.

יעלון סירב. בנקודת הזמן הזו היחסים בין-אישיים בין ראש הממשלה לשר הביטחון היו מאוד מתוחים, והוא חשש שעבאדי-בויאנג'ו תשמש כזרוע ארוכה של נתניהו במשרד הביטחון. בסופו של דבר החליף את הראל האלוף (מיל') אודי אדם.

עבאדי-בואינג'ו סיימה בסוף ינואר את תפקידה כחשבת הכללית של האוצר. היא רואת חשבון בהשכלתה, ללא רקע ביטחוני. אם היתה מתמנה, היא היתה האשה הראשונה בתפקיד והראשונה מאז פנחס זוסמן בסוף שנות ה-70 להתמנות לתפקיד ללא רקע צבאי משמעותי. בעבר היתה פעילה בתנועת הליכוד. בעלה, ד"ר אנדי בויאנג'ו, הוא מקורב לליברמן וניהל עבורו את החברה שפתח "נתיב אל המזרח קפריסין". בואינג'ו נעצר בעבר בפרשת ליברמן אך התיק נגדו נסגר, כמו נגד שאר המעורבים בפרשה.

עבאדי-בואינג'ו נחשבת למוערכת מאוד על ידי ראש הממשלה, שסבור כי היא היתה חשבת כללית מצוינת. שאיפתה להיות מנכל"ית משרד הביטחון לא הפתיעה גורמים באוצר, שציינו כי תמיד היתה לה חיבה לעיסוק בתחום הביטחוני ושהיא סיפחה לעצמה נושאים כמו הטיפול בקצא"א.

במסגרת תפקידה היא סייעה לממן את עסקת רכישת ספינות ההגנה לאסדות הגז, למרות התנגדות אגף התקציבים באוצר, שטען שאין מקור מימוני לעסקה. עבאדי-בויאנג'ו אישרה לקחת הלוואה בסך 250 מיליון אירו כולל ריבית מבנק דיסקונט, שתשולם בשלושה תשלומים החל מ-2020. אז אמורה המדינה לשלם את הסכום מתמלוגי הגז. עסקת מימון רכש בהלוואה בנקאית היא חסרת תקדים, כי היא למעשה פורצת את מסגרת תקציב המדינה ומממנת רכש בלי מקור תקציבי.

מלשכת נתניהו לא נמסרה התייחסות. מלשכתו של משה יעלון נמסר כי לא יתייחסו לעניין. מיכל עבאדי-בואינג'ו לא השיבה לפניות "הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ