הסדר בין שוברים שתיקה והפרקליטות: הארגון מסר חומרי גלם, פרטים מזהים של העדים נותרו חסויים

הפרקליטות דרשה שהארגון ימסור לה פרטים נוספים על עדויות חיילים, שהיו עלולים לחשוף את זהותם. לפי ההסכמה שהושגה בין הצדדים, הארגון העביר באחרונה את חומרי הגלם, כשהם מצונזרים

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של שוברים שתיקה בתל אביב, בשנה שעברה
אלמוג בן זכרי

הפרקליטות ביקשה היום (רביעי) מבית משפט השלום בפתח תקווה למחוק את בקשתה לחייב את ארגון שוברים שתיקה למסור פרטים שעלולים היו לחשוף חייל, שעדותו בפני שוברים שתיקה העלתה חשד לעבירות על דיני מלחמה. הבקשה באה לאחר שלאחרונה הגיעו הצדדים להסכמה, לפיה הארגון יעביר לידי הפרקליטות את חומרי הגלם, אולם שמו של מוסר העדות ופרטים אשר יובילו לזיהויו יצונזרו על ידי הארגון בטרם מסירתם. לאחרונה הושלמה העברת החומרים ולכן הפרקליטות הגישה את בקשתה כעת.

בינואר אשתקד הגישה המדינה פנייה לבית המשפט בו דרשה כי ארגון שוברים שתיקה ימסור לה פרטים נוספים על עדויות שמסרו חיילים לארגון, ובין היתר דרשה לקבל גם את פרטי מוסרי העדויות. בצה"ל פתחו שמונה חקירות מצ"ח שמקורן בעדויות שנרשמו בדו"ח הארגון שיצא לאחר מבצע "צוק איתן" והעלו חשד לפשעים. כדי להתקדם בחקירה טענו בצבא כי הם נדרשים למידע נוסף ולגישה למוסרי העדויות, שבשוברים שתיקה סירבו להעביר את פרטיהם. הפרקליטות לא ביקשה משוברים שתיקה את שמות מוסרי העדויות באופן ספיציפי, אלא לקבל את חומרי הגלם ללא עיבוד וצנזור מידע רלונטי, שעשוי היה לחשוף את מוסרי העדויות. 

על פי ההסדר אליו הגיעו הצדדים, הארגון העביר בימים האחרונים לפרקליטות את חומרי הגלם כשהם מצונזרים ומעובדים, כך שלא ניתן יהיה להסיק מהם את זהות מוסר העדות. בארגון חששו כי אם יוחלט על חשיפת זהותם של מוסרי העדויות, חיילים ימנעו בעתיד מלהעיד בשל החשש מהשלכות חשיפת שמם בנושא כה רגיש.

עו"ד מיכאל ספרד, שייצג את שוברים שתיקה בתיק, סיפר ל"הארץ" כי "מבחינתנו הפרקליטות ירדה פה מעץ מאוד גבוה, וירדה פה בעצם מעץ שאנחנו נחשוף מקורות. זה מה שהיה חשוב לנו מתחילת הדרך ובפועל נשמר החיסיון של המקורות שלו טענו מתחילת הדרך. מבחינתנו זו הצלחה מאוד גדולה וחשובה. מלכתחילה הבעיה שלנו היתה אך ורק עם חשיפת המקורות".

אחד ממייסדי הארגון, יהודה שאול, מסר ל"הארץ" כי "מה שקרה עכשיו זה שפרקליטות המדינה בעצם ויתרה על דרישתה שנחשוף מקורות ונעביר לה את זהות החיילים שהעידו בפנינו במבצע צוק איתן, וככה פעלנו כפי שהצהרנו תמיד, שמרנו על חיסיון החיילים שהעידו לשוברים שתיקה".    

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ