הכנסת אישרה: ניתן למנוע מחשוד בטרור שגר בחו"ל להשתתף בדיון לשלילת אזרחותו

החוק יאפשר לבתי משפט למנוע כניסה לישראל של החשודים שרוצים להגיע לדיון, ולשלול אזרחות ללא נוכחותם. יו"ר ועדת הפנים: נועד למקרים כמו עזמי בשארה שברח מישראל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שניה ושלישית חוק שיאפשר לבית המשפט למנוע את כניסתו לישראל של חשוד בטרור המתגורר בחו"ל, המבקש להשתתף בדיון לשלילת אזרחותו. בנוסף, החוק יאפשר לקיים דיונים בשלילת אזרחותם של ישראלים החשודים בטרור גם במקרים שאלה אינם יכולים או רוצים להגיע לארץ כדי להשתתף בהם.

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), הבהיר בדיון כי החוק נועד להתמודד עם מקרים דוגמת בריחתו מישראל של ח"כ לשעבר עזמי בשארה החשוד בריגול, ושל צעירים שיוצאים מהמדינה כדי להצטרף לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). לדבריו, אף שחוק האזרחות הקיים מאפשר לשלול אזרחות ממעורבים בטרור, המדינה לא יכלה לעשות זאת עד היום במקרים בהם החשודים נמלטו מישראל או עברו לפעול מחו"ל. 

ח"כ לשעבר עזמי בשארה מחוץ לתחנה משטרה, ב-2006
ח"כ לשעבר עזמי בשארה מחוץ לתחנה משטרה, ב-2006צילום: מוטי קמחי

לפי החוק, בית המשפט יוכל למנוע כניסה לישראל של חשוד בטרור כדי להשתתף בדיונים בעניינו לתקופה קצובה, "אם השתכנע כי יש בכניסתו סכנה ממשית לבטחון המדינה או לשלום הציבור, ואין דרך אחרת למנוע את הסכנה". במקרים כאלה ימנה בית המשפט עורך דין לחשוד שייצג אותו בדיון ולחשוד תינתן אפשרות לקחת לעצמו עורך דין אחר מטעמו. שלילת האזרחות תתבצע על בסיס חוק האזרחות הקיים המאפשר כבר כיום לבית משפט לענינים מנהליים, לבקשת שר הפנים, לבטל אזרחות אם "התקיים מעשה טרור כהגדרתו בחוק המאבק בטרור באמצעות סיוע או שידול למעשה טרור או נטילת חלק פעיל בארגון טרור".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) ביקר את החוק ואמר כי "מדובר במנגנון בעייתי שבו מונעים מאדם להכנס לארץ ולהשתתף בדיון חשוב על שלילת אזרחותו. "איזה אדם מסוכן עד כדי כך שאי אפשר לאפשר לו להשתתף בדיון כזה?" תהה חנין, "מדוע שאדם כזה לא יגיע לארץ, ייעצר ויובא על ידי המשטרה לדיונים בשלילת אזרחותו?".

שר הפנים אריה דרעי אמר בדיון: "היה לנו לא פשוט. זה חוק שכבר שנים ארוכות מנסה לסגור לקונה שהיתה. בשנים האחרונות לצערי הרב אזרחי ישראל יוצאים ולוחמים בשורות האויב, בעיקר בדאעש שרוצים להשמיד את מדינת ישראל, מלחמה אידיאולוגית עמוקה. בגלל הלקונה בחוק אי אפשר לעשות נגדם דבר כי הם לא בישראל ואי אפשר לזמן אותם לשימוע. לצערי, מדובר על מספר לא קטן של אזרחי ישראל שכבר כיום נמצאים תקופות די ארוכות בסוריה, בעיראק ,בלוב, והם יכולים תיאורטית לחזור לישראל בחזרה כאילו כלום לא קרה. החוק הזה חשוב מאוד ואני שמח שהוא מגיע לישורת האחרונה". 

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) הגן על הצעת החוק ואמר כי "התהליך שמוצע פה הוא תהליך סביר. דמוקרטיות הן שבירות. העיקרון הדמוקרטי הוא חשוב ומרכזי ולצידו יכולתה של הדמוקרטיה להגן על עצמה. מי שלא רוצה להשתתף במשחק הדמוקרטי ופעל נגדו, מקומו לא איתנו ואזרחותו תישלל".

ח"כ אוסמה סעדי פנה לאמסלם ואמר לו, "יצא המרצע מהשק. החוק הזה הוא חוק עזמי בשארה. למה אתם הולכים סחור סחור? אתם עושים חוק פרסונלי. אין אפילו כתב אישום נגד בשארה". לדברי אמסלם, " לעזמי בשארה יש אזרחות ישראלית כי המדינה לא יכולה להעמיד אותו לדין ולשלול לו את האזרחות. הוא מסתובב בכל העולם ופוגע בביטחון ישראל ואנחנו כבולים כיום להעמיד אותו לדין בנושא זה. בסוף צריך גם שכל בסיפור הזה, מדינת ישראל תעמיד אותו לדין גם אם הוא לא יגיע לכאן".

ח"כ ג'מאל זחאלקה מתח גם הוא ביקורת חריפה על המהלך. "בשביל מה צריך חוק כזה?", שאל את אמסלם בדיון  והוסיף, "אני מודיע לכם שבשארה לא שמע על החוק הזה. זה חוק מסוכן. הוא פותח פתח לשלילת אזרחות. בחוק הבינלאומי שלילת אזרחות היא דבר קיצוני ביותר. בארצות הברית יותר קל להוציא אדם להורג מאשר לשלול את אזרחותו. אתה לא הצעת לשלול את אזרחותו של יגאל עמיר. אני רוצה לראות אותך עומד במבחן הזה ואני אתנגד. אני מתנגד עקרונית לשלילת אזרחות גם לאנשים שעשו את הדברים החמורים ביותר". 

לדברי ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), "נדמה שהממשלה עסוקה כל היום לברר מי נאמן ומי לא נאמן. את הסלוגן הנבוב של ליברמן, 'אם אין נאמנות אין אזרחות', ממשיכים להוביל כיום ח"כים שמביאים לנו חוק אחרי חוק בנושא. אם הממשלה היתה משקיעה את אותן שעות בשיפור מעמדם של אזרחי ישראל ולא במלחמות מדומיינות אולי שאלת הנאמנות בכלל לא היתה עומדת על הפרק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ