מחקר בשיתוף מהנדס מדימונה: סקאד מסכן כור גרעיני אם הוא נוחת עד 35 מטר ממנו

המחקר בדק את את עמידותן של כיפות בטון המגנות על כורים גרעיניים אזרחיים ופורסם בפומבי בכתב עת מדעי. לדברי המחברים, הדגם שפיתחו יכול לעבור התאמה לבדיקת עמידותו של כל כור

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכור בדימונה ב-2014
הכור בדימונה ב-2014צילום: הוועדה לאנרגיה אטומית

ממצאי מחקר שבדק את עמידותם של כורים גרעיניים לפגיעה של טיל סקאד, שמדען מהכור בדימונה היה שותף לו, פורסמו בפומבי בכתב עת מדעי. המחקר, שבדק את עמידותן של כיפות בטון המגנות על כורים, מצא כי פגיעת סקאד במרחק פחות מ–35 מטרים מכור סטנדרטי עלולה לגרום נזק למערכות ההפעלה שלו. המחקר נערך על ידי פרופ' עירד ברנדייס, מהנדס בכור בדימונה, יחד עם הפרופסורים דוד אורני ורונן יגאל מאוניברסיטת בן גוריון, ופורסם בסוף 2016 בכתב העת Journal of Nuclear Engineering and Radiation Science.

מחברי המאמר בדקו דגם נפוץ של כיפות בטון, המשמשות להגנה בכורים אזרחיים רבים בעולם. הם לא התייחסו לתרחיש של פגיעת טיל בסביבת הכור בדימונה או לעובי אמצעי המיגון שלו, אולם ציינו כי הדגם שפיתחו יכול לעבור התאמה לבחינת העמידות של כל כור גרעיני. לטענתם, זהו המחקר הראשון שעוסק בהשפעה של פגיעת טילים בסביבת כורים, ובהשפעה של פיצוץ על חדרי הבקרה המפעילים אותם.

בשנים האחרונות מאיים מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בקביעות כי ארגונו יפגע בכור בדימונה בעת מלחמה. סביר להניח שישראל נערכת לאיומים אלו, והכור בדימונה מוגן באמצעים רבים ומגוונים גם מפני ירי טילים.

כיפות הבטון של הכורים נבנו בתחילה על מנת להגן על הסביבה מפני פיצוץ בכור עצמו, ואמורות ללכוד את הנשורת הרדיואקטיבית במקרה של תקלה בכור. ואולם במשך השנים נוסף להן גם אלמנט של הגנה מפני איומים חיצוניים. המאמר בדק שני תרחישים: האחד הוא פיצוץ הטיל במרחק 250 מטר מהמתקן עצמו, והשני הוא פגיעה ישירה של הטיל בבטון.

על בסיס חישובים מורכבים, הגיעו המדענים למסקנה כי במקרה של פגיעת טיל במרחק של 35 מטר ויותר, כור יכול לעמוד בפגיעה. בפגיעה במרחק קטן מכך, עלול להיגרם נזק למערכות פנימיות האחראיות על הפעלת הכור וקירורו.

בוועדה לאנרגיה אטומית משקיעים משאבים רבים בשמירה על הכור הישן ועל בטיחותו. בשנים האחרונות מוגן הכור מפני רעידת אדמה, כך שכל מרכיב במערכת רותך לרצפה כדי שלא יזוז בשעת אמת. מיגון זה יכול לשמש גם להגנה מפני פגיעת טילים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ