הרב לוינשטיין על גיוס דתיות: שיגעו לנו את הילדות, הן לא יהיו יהודיות

ראש המכינה הצבאית בעלי שכינה בעבר להט"בים "סוטים", התבטא נגד שירות נשים דתיות בצבא. לוינשטיין: "כל מערכת הערכים שלהן תשתבש, סדרי עדיפויות בית, קריירה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרב יגאל לוינשטיין, שקרא ללהט"בים "סוטים", התבטא בשבוע שעבר נגד שירות צעירות דתיות בצה"ל. "שיגעו לנו את הילדות", אמר ראש המכינה הקדם-צבאית בעלי, בשיעור לתלמידי המכינה "עצם", שתיעוד וידיאו מתוכו נחשף בחדשות 10. "מגייסים לנו אותן לצבא. הן נכנסות יהודיות, הן לא יהיו יהודיות בקצה. לא במובן הגנטי. כל מערכת הערכים שלהן תשתבש, סדרי עדיפויות – בית, קריירה. ישגעו את כולן, אסור להסכים לזה". 

לוינשטיין ניהל במשך שנים מערכת יחסים קרובה עם מפקדי הצבא, עד "נאום הסוטים"  שנשא בקיץ שעבר בירושלים בכנס פומבי של ארגון "ליבה", ובו הסתער על הצבא בשלל נושאים, בין היתר ביחס לנורמליזציה בצבא כלפי להט"בים שאותם כינה "סוטים". מאז, התקבלה בצבא הוראה לחדול מלהזמינו להופיע בפני חיילים, ולוינשטיין ספג ביקורת קשה גם מתוך הציבור הדתי לאומי, כולל מצד יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. לפני כשבוע, בשיחה בבית המדרש של מכינת "עצם", הקרובה רעיונית למכינה בעלי (במשך שנים עמד בראש "עצם" הרב רפי פרץ, שפרש לאחרונה מתפקידו כרב הראשי לצה"ל), הוא שב ומתח ביקורת על הצבא בשלל סוגיות, ובעיקר ביחס לנשים.

לוינשטיין (מאחור) עם הרמטכ"ל אשכנזי והרב הצבאי הראשי רפי פרץ, ב-2010צילום: תומר אפלבאום

"ב'במחנה', זה העיתון של הצבא, אני רואה עשר שנים רק תמונות של בנות", סיפר לוינשטיין לצעירים שיתגייסו בקרוב, "אני שאלתי את עצמי, מה יש חיילים בצה"ל, בנים? כאילו לא ראיתי אף תמונה של בן, ואם יש - זה עם בנות (...) וכולן עם צבעי הסוואה, וואלה איזה 'רבאקיסטיות' חבל על הזמן. מישהו אמר לי: אל תדאג, הן מתאמנות לקראת החתונה, להתאפר. אני לא יודע מי יתחתן איתה. היא תספר לילדים סיפורים בלילה, מורשת קרב, 'וואללה שכבנו מארבים, זרקנו רימונים'. ילד יעצבן אותה... קוראים לזה המשפחות החדשות, נכון? שני אבאים. בית משוגעים, פשוט בית משוגעים".

בנקודה אחרת בשיחה בת השעתיים, אמר: "אז מה אם תהיה מפקדת פלוגה? שאלה של שיגעון. זה שייך לבית משוגעים. אבל זה ילדה דתית, עזבו את החילונים. שיגעו לנו את הילדות, מגייסים לנו אותן לצבא. הן נכנסות יהודיות, הן לא יהיו יהודיות בקצה. לא במובן הגנטי, כל מערכת הערכים שלהן תשתבש, סדרי עדיפויות, בית, קריירה - ישגעו את כולן, אסור להסכים לזה".

נושא גיוס הדתיות לצבא נמצא זה כמה שנים על סדר היום של הרבנים השמרנים, נוכח העלייה החדה משנה לשנה במספרן של בוגרות החינוך הדתי שאינן נשמעות לפסיקותיהם ומתגייסות לצבא. אגף כוח האדם (אכ"א) דיווח לפני כמה חודשים כי בשנת הגיוס 2015 התגייסו 2,159 דתיות לצבא, וכי הגידול השנתי במספרן הוא 10%. 9% מהדתיות המתגייסות משתלבות במערך הלוחם. לנוכח העלייה העקבית במספרים אלה, לאחרונה יצא ארגון "ליבה", מאותו חוג רעיוני של הרב לוינשטיין, בקמפיין נגד גיוס הדתיות לצבא, שבמהלכו גם תקף את השר בנט על נכונותו להכניס למוסדות חינוך דתיים ארגונים המעודדים גיוס דתיות.

השיחה בת השעתיים ב"עצם", מכינה השוכנת ביישוב נוה, בחולות חלוצה שבדרום, הוגדרה כהכנה לצבא. במהלכה התייחס לוינשטיין לנושאים אחרים המדאיגים אותו ואת ראשי המכינות, מהתרופפות אישית ברמה הדתית של הצעירים במהלך שירותם, דרך היחס של מפקדי הצבא כלפי הנוכחות הדתית הגוברת בצבא, והיבטים נוספים של ליברליזם בצבא. "תפישה ליברלית לא יכולה לגרום לאדם לחרף את נפשו", אמר לוינשטיין, שגם התלונן על הוצאת ענף "תודעה יהודית" מידי הרבנות הצבאית.

לוינשטיין עודד את הצעירים להתחתן מוקדם, ואם אפשר - עוד במהלך שירותם הצבאי. "חסרים בתים שקמו מתוך מסירות נפש בצבא?", שאל, והסביר את יתרונות הנישואין בגיל צעיר: "כשאתה חם מבחינה דתית אתה מחפש 'דוסה', כשאתה נהיה 'בלאי' אתה מחפש 'בלאית'"; עוד הוסיף כי "הבית שלכם ייראה לפי האשה שתבחרו. אנחנו לא קובעים כמעט כלום בבית, יוצאים ב-6 בבוקר חוזרים ב-6 בערב במקרה הטוב, ב-9 בערב במקרה הפחות טוב, ב-11 בלילה במקרה הגרוע. ממילא מישהו אחר מנהל את הבית והילדים. אשה תותחית - יהיה לך בית של תותחית, אשה בלאי יהיה לך בית בלאי, וגם אתה תהיה בלאי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ