חוקר Human Rights Watch שכניסתו סורבה תחילה נכנס היום לישראל

החוקר, עומר שאקיר, קיבל אשרת תייר לאחר שרשות האוכלוסין סירבה להעניק לו אותה בתחילה, ואף חיכה לו נציג משרד החוץ בנמל התעופה וזירז את כניסתו למדינה

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

עומר שאקיר, חוקר אמריקאי של ארגון זכויות האדם Human Rights Watch, שבקשתו לאשרת עבודה סורבה בהמלצת משרד החוץ, הגיע אתמול (שני) לישראל. להפתעתו, המתין לו בנמל התעופה בן גוריון נציג משרד החוץ שזירז את הליכי כניסתו למדינה.

עומר שאקירצילום: אי־פי

שאקיר לא נחקר או נשאל על עמדותיו בנתב"ג וקיבל אשרת תייר, כפי שהתחייב דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון. הארגון ביקש לבחון מחדש מתן אשרת עבודה לשאקיר, אך טרם נענה. שאקיר צפוי לשהות בישראל וברשות הפלסטינית שבוע וחצי. הוא ייפגש בביקורו גם עם גורמים ישראלים רשמיים. 

ביום חמישי השיבה רשות האוכלוסין לפניה מהארגון, כי שאקיר לא יוכל להיכנס לישראל כתייר. בהחלטה צוטטה שוב חוות הדעת של המשרד החוץ, שעל בסיסה נדחתה הבקשה המקורית. במשרד החוץ וברשות האוכלוסין הבהירו לאחר מכן כי התשובה נמסרה בטעות ואין כוונה למנוע את כניסתו של שאקיר לישראל. 

לפני כשבועיים סירבה רשות האוכלוסין וההגירה, בהוראת משרד החוץ, להעניק אשרת עבודה לשאקיר, בטענה שהארגון משרת את התעמולה הפלסטינית. מיד לאחר הפרסום חזרה בה המדינה מסירובה. דובר משרד החוץ מסר כי ישראל תהיה מוכנה לבחון מחדש את בקשת הארגון אם יגיש ערעור על ההחלטה המקורית. נחשון ציין כי חוות הדעת של משרד החוץ נמסרה למשרד הפנים בטרם הסתיים תהליך סדור של התייעצות פנימית ולכן בכוונת המשרד לבדוק אותה מחדש.

פקיד ישראלי בכיר, שביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא, ציין כי סיבוב הפרסה של משרד החוץ הגיע בעקבות הנחיה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמשמש גם כשר החוץ. במקביל, הגיעו לישראל מסרים של חוסר שביעות רצון מהממשל האמריקאי, שביקש הבהרות לגבי ההחלטה העוסקת בארגון בלתי ממשלתי שהמטה שלו יושב בניו יורק.  

שרי בשי, מנהלת סנגור בישראל וברשות הפלסטינית ב-Human Rights Watch, אמרה בהתייחסה לטענות כי "כמו הרבה עובדים בארגון, לפני שהתחיל את התפקיד שלו לעומר היתה קריירה אחרת ופעילות פוליטית. כמו כל עובד בארגון הוא שם את זה בצד כשנבחר לתפקיד הזה. Human Rights Watch לא נוקט עמדה באשר ל-BDS  משום שמדובר בתנועה פוליטית. אנחנו כן קוראים לעסקים להימנע מלפעול בהתנחלויות, משום שהפעילות העסקית בהתנחלויות תורמת להפרות זכויות אדם חמורות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ