פרשת הצוללות |

משרד האוצר בודק כיצד אושרה הלוואת הענק לרכש הספינות מגרמניה

בדיון חסוי בכנסת אמרו נציגי האוצר שהקבינט לא עודכן כי הלוואה בגובה 248 מיליון אירו מבנק דיסקונט תממן את עסקת רכש הספינות להגנה על אסדות הגז, שנחקרת במשטרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטי"ל בחיפה, בחודש שעבר

משרד האוצר הודיע אתמול (שלישי) בדיון חסוי בכנסת כי יבדוק כיצד אושרה הלוואה של 248 מיליון אירו מבנק דיסקונט כדי לממן את רכישת הספינות להגנה על אסדות הגז. העסקה נחקרת כיום במשטרה, ולטענת נציגי האוצר, חברי הקבינט לא עודכנו על שיטת המימון.

הדברים נאמרו בדיון הוועדה לענייני תקציב מערכת הביטחון, המשותפת לוועדות החוץ והביטחון והכספים, שעסקה במנגנוני אישור ההלוואות למימון רכש ביטחוני. נסקרו בו גם דרכי מימון של מספר עסקאות ענק ביטחוניות, בהן רכש מטוסי האף-35 מחברת לוקהיד מרטין.

לדברי מקורות הבקיאים בתכני הדיון, נציגי אגף החשב הכללי ונציגי היועץ המשפטי במשרד האוצר אמרו שהקבינט אישר את רכש הספינות, אך לא הקצה מקור תקציבי לעסקה ולא דובר על הלוואה. לדבריהם, הליקויים בהחלטה הובילו לחיפוש דרכי מימון אחרות, וצוות הייעוץ המשפטי של המשרד יבדוק את הנושא.

ההלוואה שלקח משרד האוצר היא בשיעור של 66% מהעסקה, ונחשבת גבוהה מאוד וחסרת תקדים למימון עסקאות מסוג זה. החשבת הכללית לשעבר מיכל עבאדי-בויאנג'ו אישרה את ההלוואה, אך באגף התקציבים ובייעוץ המשפטי של האוצר לא ידעו עליה. באגף התקציבים מתנגדים למימון עסקאות מסוג זה כי הן פורצות את מסגרת תקציב המדינה ומשיתות התחייבויות עתידיות על המערכת ללא כיסוי. 

עבאדי-בויאנג'וצילום: אמיל סלמן

בשנת 2013 אישר הקבינט את רכישת הספינות. בתחילה פורסם מכרז בינלאומי, שבוטל בהוראת נתניהו, לאחר שהגיע להסכמה עם גרמניה כי תסבסד את הרכישה ב-115 מיליון אירו. יתרת העסקה מומנה מ-80 מיליון אירו מהתקציב, וההלוואה בסך 248 מיליון אירו מבנק דיסקונט שתשולם בשלושה תשלומים החל מ-2020. ב-The Marker פורסם כי באגף התקציבים לא ידעו על ההלוואה והיא אושרה אישית על ידי עבאדי-בויאנג'ו.

עבאדי-בויאנג'ו מסרה בתגובה: "כחשבת הכללית באוצר אישרתי למערכת הביטחון לממן שלוש עסקות באשראי מספקים: עסקת המטוס האיטלקי, עסקת המים הכלכליים ועסקת האף-35. הדיון על כך התקיים בקבינט הביטחוני ונכחו בו נציגי משרד הביטחון וראשי אגף תקציבים. הצורך בלקיחת אשראי מספקים נובע מכך שתקציב המדינה אינו מסוגל לשאת בהוצאות בהיקפים כאלה בשנה אחת. לכן קבעתי תקרה לסך העסקות באשראי מספקים, ממנה לא חרגנו, וגם הוריתי לרשום את ההתחייבויות כנדרש ביחס החוב לתוצר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ