דובר צה"ל על דברי הרב לוינשטיין: אמירות לא ראויות; צה"ל של כולם - נשים וגברים

בפוסט שפרסם הלילה בפייסבוק קרא האלוף מוטי אלמוז: "השאירו את צה"ל מחוץ למחלוקת" ■ דרעי: "משבח אותו שלא פחד להגיד את האמת" ■ ליברמן: "ההתבטאויות שלו בלתי מתקבלות על הדעת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי אלמוז במסיבת עיתונאים בתל אביב, ב-2014

דובר צה"ל, האלוף מוטי אלמוז, התייחס הלילה (חמישי) בדף הפייסבוק שלו לדבריו של הרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה הקדם-צבאית בעלי, נגד גיוס נשים דתיות לצבא. "על אמירות לא ראויות לא ראוי להגיב. אחיי לנשק - אתם טועים. צה"ל של כולם, נשים וגברים", כתב האלוף וקרא: "השאירו את צה"ל מחוץ למחלוקת". דרע על דברי לוינשטיין: "משבח אותו שלא פחד להגיד את האמת".

"בשעות האחרונות מתפרסמות קריאות להפסיק את שילוב הנשים בצה"ל", כתב אלמוז והוסיף כי צה"ל שייך לכולם: "בני הציונות הדתית היקרים המצויים ביחד עם אחיהם החילוניים בכל שורות הצבא, ולוחמות דתיות וחילוניות העומדות על משמר ארצנו, חרדים, בני הדתות השונות - החברה הישראלית כולה".

לדברי אלמוז, מטרת הצבא היא הגנה על מדינת ישראל ועל תושביה, ולכן הוא צריך להיות מאוחד כדי לעמוד במשימתו. "אנחנו עושים זאת באחריות וברגישות תוך הקשבה לכלל חלקיה של החברה הישראלית", הדגיש.

שר הפנים אריה דרעי התייחס גם כן הבוקר לדברי לוינשטיין בגלי צה"ל, ואמר כי הוא משבח את דבריו כיוון שלא פחד לומר את האמת. "אני לא אסתיר את דעתי. מאז שנולדתי וגדלתי בכל שנות קיום המדינה, כל גדולי ישראל, כל חכמי ישראל פסקו בצורה ברורה וחד משמעית בלשון הלכתית ומכובדת שלבנות אסור להתגייס לצבא", אמר דרעי אך הוסיף כי הוא מסתייג מהסגנון שבו אמר הרב לוינשטיין את דבריו. דרעי ציין עוד כי לוינשטיין "אמר דבר רבנים בישראל ואני משבח אותו שהוא אמר את האמת ולא פחד להגיד את האמת".

לוינשטיין (מאחור) עם הרמטכ"ל אשכנזי והרב הצבאי הראשי רפי פרץ, ב-2010צילום: תומר אפלבאום

גם שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לדברי לוינשטיין בראיונות בגלי צה"ל ובקול ישראל. "היום משרתות אלפי נשים בצה"ל שתורמות לביטחון ישראל, כולל חרדיות ודתיות ואין פה שום פגיעה בחינוך או במסורות", אמר ליברמן בגל"צ. "דבריו של לוינשטיין הם פגיעה חמורה במסורת ובערכי צה"ל".

בקול ישראל אמר השר כי "ההתבטאויות שלו הן דבר בלתי מתקבל על הדעת, במיוחד ממחנך של הדור הבא של חיילים בצה"ל. צריך לשים לזה סוף. שירות נשים הוא מסורת מיומו הראשון של צה"ל".

דבריו של לוינשטיין, שאף קרא בעבר ללהט"בים "סוטים", עוררו סערה לאחר שפורסמו שלשום בתיעוד וידאו בחדשות 10. בתיעוד נראה הרב מעביר שיעור לתלמידי מכינה, ובו הוא אומר: "שיגעו לנו את הילדות. מגייסים לנו אותן לצבא. הן נכנסות יהודיות, הן לא יהיו יהודיות בקצה. לא במובן הגנטי. כל מערכת הערכים שלהן תשתבש, סדרי עדיפויות – בית, קריירה. ישגעו את כולן, אסור להסכים לזה". 

"ב'במחנה', זה העיתון של הצבא, אני רואה עשר שנים רק תמונות של בנות", סיפר לוינשטיין לצעירים שיתגייסו בקרוב, "אני שאלתי את עצמי, מה יש חיילים בצה"ל, בנים? כאילו לא ראיתי אף תמונה של בן, ואם יש - זה עם בנות (...) וכולן עם צבעי הסוואה, וואלה איזה 'רבאקיסטיות' חבל על הזמן. מישהו אמר לי: אל תדאג, הן מתאמנות לקראת החתונה, להתאפר. אני לא יודע מי יתחתן איתה. היא תספר לילדים סיפורים בלילה, מורשת קרב, 'וואללה שכבנו מארבים, זרקנו רימונים'. ילד יעצבן אותה... קוראים לזה המשפחות החדשות, נכון? שני אבאים. בית משוגעים, פשוט בית משוגעים".

28 ראשי מכינות, בהן ארבע מכינות דתיות, פרסמו אתמול מכתב גינוי לדברי לוינשטיין. "הרב לוינשטיין הרשה לעצמו בהרצאה לזלזל, לבוז וללעוג לחיילות ולקצינות המשרתות בצה"ל, ואף להגדיר אותן בהגדרות שאינן ראויות", נכתב בגילוי הדעת של ראשי המכינות הקדם-צבאיות. "השימוש בביטויים פוגעניים ובסגנון לעגני לתפיסה החילונית ולנשים הבוחרות לשרת את עמן בצה"ל יוצר פילוג, סותר את עקרונות השיתוף ואת אינטרס כלל המכינות – לא זו דרכנו!". 

בעקבות הלחץ על לוינשטיין, הוא הביע אתמול התנצלות על "סגנון" דבריו, אך הבהיר: "לא חוזר בי מהשקפת העולם שלי". 

נושא גיוס הדתיות לצבא נמצא זה כמה שנים על סדר היום של הרבנים השמרנים, נוכח העלייה החדה משנה לשנה במספרן של בוגרות החינוך הדתי שאינן נשמעות לפסיקותיהם ומתגייסות לצבא. אגף כוח האדם (אכ"א) דיווח לפני כמה חודשים כי בשנת הגיוס 2015 התגייסו 2,159 דתיות לצבא, וכי הגידול השנתי במספרן הוא 10%. 9% מהדתיות המתגייסות משתלבות במערך הלוחם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ