נתניהו לפוטין: לא רוצים שהטרור של דאעש יתחלף בטרור של איראן

רה"מ ציין בפני נשיא רוסיה כי איראן מנסה להתבסס בסוריה ומנסה להקים בה נמל ימי. "יש לזה השלכות חמורות מבחינת ישראל", אמר נתניהו, והוסיף כי הדבר יפגע בהסדרה מדינית בסוריה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פגישתם של נתניהו ופוטין במוסקבה, היום
פגישתם של נתניהו ופוטין במוסקבה, היוםצילום: POOL/רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (חמישי) בפתח פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה כי ישראל אינה מעוניינת שהטרור הקיצוני הסוני של אל-קאעדה ודאעש בסוריה יתחלף בטרור של האיסלאם הקיצוני השיעי שמנהיגה איראן.

אחרי שפוטין בירך את נתניהו לרגל חג הפורים, השיב ראש הממשלה כי בפרס העתיקה היה ניסיון להשמיד את העם היהודי, שלא צלח ועל כך מציינים את החג. "היום יש ניסיון והממשיכה של פרס, איראן, להשמיד את מדינת היהודים. הם אומרים את זה בצורה הכי ברורה, חורטים את זה על הטילים הבליסטיים שלהם", אמר נתניהו. "ישראל היא היום מדינה, יש לנו צבא ואנו מסוגלים להגן על עצמנו. אבל האיום של האיסלאם הקיצוני השיעי הוא לא רק עלינו אלא על האזור ועל שלום העולם". 

זמן קצר לפני שהמריא ממוסקבה בחזרה לישראל אמר ראש הממשלה בתדרוך טלפוני לכתבים כי הוא הדגיש בפני פוטין שישראל לא מתנגדת להסדרה מדינית בסוריה שתביא לסיום מלחמת האזרחים, אלא מתנגדת שבהסדר כזה איראן וגרורותיה יישארו בסוריה באופן קבוע. "זה הובהר על ידי בצורה טובה ואני חושב שהמסר הופנם", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הוסיף כי רצה להבהיר לנשיא רוסיה את עמדת ישראל בנוגע להסדרה המדינית בסוריה. "היה חשוב לי שגם אם התהליך של ההסדרה ייקח זמן, העמדה של ישראל תהיה ברורה", ציין נתניהו. "הדגשתי את ההתנגדות התקיפה שלנו להתבססות של איראן וגרורותיה בסוריה. אנחנו רואים את איראן מנסה לבנות תשתיות צבאיות בסוריה מתוך כוונה להתבסס שם ואנחנו רואים ניסיון איראני להקים נמל ימי בסוריה. יש לזה השלכות חמורות מבחינת ביטחון ישראל. אמרתי לפוטין שזה יערער את היציבות ויפגע באפשרות של הסדרה מדינית בסוריה". 

בפתח ישיבת הממשלה שלשום אמר נתניהו כי ידרוש מפוטין שכל הסדר שיושג לסיום מלחמת האזרחים בסוריה יבטיח את נסיגת הכוחות הצבאיים האיראניים מהמדינה. "במסגרת ההסדר ובלעדיו יש ניסיון של איראן להתבסס באופן קבוע בסוריה, או בנוכחות צבאית קרקעית או בנוכחות צבאית ימית וגם בניסיון הדרגתי לפתוח מולנו חזית ברמת הגולן", אמר. "אביע בפני הנשיא פוטין את ההתנגדות התקיפה של ישראל לאפשרות זו ואני מקווה שנוכל להגיע להבנות מסוימות כדי להמעיט את החיכוך האפשרי בין הכוחות שלנו ושלהם כפי שעשינו בהצלחה עד כה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ