ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יו"ר חמאס בעזה יחיא סנוואר פועל להקמת מינהלת שתהיה מופקדת על ענייני הרצועה ובכך תדחק את הפיוס עם הרשות הפלסטינית. כך דיווח היום (שבת) העיתון אל-אחבר הלבנוני. זאת אף על פי שלפני כחודשיים פתח וחמאס סיכמו על הקמת ממשלת אחדות פלסטינית במוסקבה, שם קיימו שיחות פיוס. סנוואר נבחר ליו"ר התנועה ברצועה כחודש לאחר מכן. 

יחיא סנווארצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

לפי הדיווח, חמאס שואף לנהל את הרצועה בעצמו בטווח הארוך, מכיוון שלטענתו אין סיכוי לפיוס אמיתי ומשילות משותפת עם הרשות כל עוד מחמוד עבאס עומד בראשה. בכיר בחמאס בעזה, ד"ר סלאח אל-ברדויל, אמר בסוף השבוע כי "המועצה המחוקקת הפלסטינית ברצועת עזה פועלת להקמת מנגנון אדמיניסטרטיבי ברצועה תוך חודש".

המינהלת תכלול ראשי משרדים ובכירים במערך הביטחוני של התנועה, ויעמוד בראשה יוסף אל-כיאלי מהדרג הכלכלי בחמאס. הקמתה היא חלק מארגון מחדש של המערך האזרחי והמערך הביטחוני ברצועה וסבב מינויים מינהליים וביטחוניים. אחד מהם הוא מינויו של תאופיק אבו נעים לראש מנגנוני הביטחון, ששהה עם סנוואר בכלא הישראלי ושוחרר עמו בעסקת שליט.

בפתח תקפו את הצהרותיו של בכיר החמאס אל-ברדויל ואת המדיניות החדשה של התנועה. דובר פתח אוסמה אל-קוואסמי אמר כי "משמעות הדיווחים על הקמת מינהלת נפרדת מהממשלה הם יצירת ממשלת צללים שתוביל לניתוק הרצועה מהגדה המערבית. חמאס פועל להנצחת הפילוג במקום לקדם את הפיוס". 

לפי גורמים בחמאס, השיפור היחסי בקשר עם מצרים יסייע לתנועה במהלך מבחינה כלכלית. בעקבות הפתיחות שנוצרה מול מצרים, מנגנוני הביטחון של חמאס ברצועה הגבירו את פעילותם נגד פעילים סלפים וארגונים ג'יהאדיסטים באמצעות מעצרים רבים. הארגון חושש מהתחזקותם לאחר שבאחרונה נעצרו בכירים בתנועות סלפיות כשברשותם סכומי כסף גדולים. עם זאת, היחסים בין חמאס ומצרים עדיין מוגבלים ובקהיר נזהרים מצעדים שיכולים לחזק את הארגון באופן משמעותי, כמו פתיחת אזור סחר חופשי בדרום הרצועה. 

בתוך כך, ברשות הפלסטינית ממתינים לפסגה הערבית בסוף החודש שתתכנס בירדן. לפי גורמים ברשות, המלך עבדאללה מקיים מגעים מול הנשיא המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי ועבאס במטרה להפגיש בין השניים בקהיר או בעמאן ערב הפסגה כדי לסיים את המתיחות ביניהם.

אתמול המלך הירדני שוחח עם עבאס כמה שעות לפני שיחת הטלפון שלו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ובחודש שעבר עבדאללה ביקר בקהיר. לפי גורם פלסטיני בכיר, הירדנים מגדירים את הפסגה הקרובה כפסגת פיוס, ולא מן הנמנע שיחסי עבאס וא-סיסי יהיו חלק ממנה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ